UNEC əməkdaşı ABŞ-da “Ali təhsilin idarəedilməsi” ixtisası üzrə təhsil alıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru Şahin Bayramov ABŞ Dövlət Departamentinin Hubert H.Humphrey Təqaüd Proqramının qalibi seçilməklə Amerikada professional inkişaf təlimlərinə qatılmaq imkanı qazanıb. Ş.Bayramov proqram çərçivəsində 11 avqust 2015-ci il – 10 iyun 2016-cı il tarixlərində ABŞ-da təhsil alaraq, proqramı uğurla başa vurub.
Ş.Bayramov proqramın qalibi seçilməklə Amerikanın nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən biri olan Pensilvaniya Dövlət Universitetində (The Pennsylvania State University-PSU) “Ali təhsilin idarəedilməsi” (Higher Education Administration) ixtisası üzrə təhsil alıb. O, proqramın əsas hissəsini PSU-nun Təhsil Kollecində (College of Education) keçirib. Ş.Bayramov proqram çərçivəsində mayın 2-dən iyunun 10-dək dünya universitetlərinin reytinq siyahısında 17-ci pillədə qərarlaşan Kornell Universitetində (Cornell University) professional təcrübədə (professional affiliation) iştirak edib. O, hər iki universitetdə “qonaq alim” (visiting scholar) statusunda fəaliyyət göstərib.
UNEC prorektoru 2015/2016-cı tədris ili ərzində PSU-nun Təhsil Kollecində doktorantlar üçün nəzərdə tutulan dörd fənn üzrə dərslərdə iştirak edərək, mümkün olan ən yüksək qiyməti (A – excellent) alıb.
Ş.Bayramov ABŞ-da olduğu müddətdə çoxsaylı professional təlim seminarları, treninq və forumlara qatılıb, elmi və praktik konfranslarda iştirak edib, tədqiqat sahəsində aktiv fəaliyyət göstərib. PSU-da və Kornell Universitetində müvafiq struktur bölmələrinin rəhbər şəxsləri ilə ikitərəfli görüşlər keçirməklə adı çəkilən ali təhsil müəssisələri ilə UNEC arasında ikitərəfli əməkdaşlıq imkanlarını nəzərdən keçirib. UNEC ilə PSU-nun Biznes Məktəbi və İqtisadiyyat Departamenti arasında, eləcə də UNEC ilə Kornell Universitetinin İqtisadiyyat Departamenti arasında potensial əməkdaşlığın yaradılmasına dair ilkin razılıq əldə edilib.
Ş.Bayramov təhsil aldığı müddətdə professional fəaliyyətlə yanaşı ölkəmizin təbliğatı istiqamətində də aktiv fəaliyyət göstərib. O, PSU-da və Kornell Universitetində professor-müəllim, tələbə heyəti, eləcə də yerli əhali üçün çoxsaylı təqdimatlarla çıxış edib.
Hubert H.Humphrey Təqaüd Proqramı haqqında:
ABŞ-ın vitse-prezidentinin (1965-1969) şərəfinə adlandırılan və 1978-ci ildən fəaliyyət göstərən Hubert H.Humphrey təqaüd proqramı müxtəlif sahələr üzrə mütəxəssislərin bir akademik tədris ili ərzində Amerikanın aparıcı universitetlərində professional inkişaf təlimlərinə qatılmasını nəzərdə tutur. Fulbright mübadiləsi çərçivəsində həyata keçirilən Humphrey Proqramının hazırda dünyanın 159 ölkəsində 5 mindən artıq məzunu var. ABŞ Dövlət Departamentinin maliyyələşdirdiyi proqramı Beynəlxalq Təhsil İnstitutu (International Institute of Education) reallaşdırır. Proqramın əsas məqsədi iştirakçıların professional inkişafının dərinləşdirilməsi, liderlik keyfiyyətinin artırılması və ABŞ universitetlərindəki tərəfdaşlarla professional əməkdaşlığın yaradılması imkanlarının təqdim edilməsindən ibarətdir. Hazırda Proqrama ABŞ-ın 15 universiteti ev sahibliyi edir.

UNEC’s Employee got trained on “Higher Education Administration” in the US
Vice-rector of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) for International Affairs and Programs Shahin Bayranov gained a chance of joining the proofessonal development trainings in America gaining the Hubert H.Humphrey Scholarship Program of the State Department of the US. Sh.Bayramov completed the program successfully studying in the US within August 11, 2015 to June 10, 2016.
Sh.Bayramov was majored at one of the prestigious universities of America the Pensilvania State University in “Higher Education Administration”. He spent the main part of education at the College of Education of the PSU. Within May 2 to June 10 Sh.Bayramov attended the professional affiliation at the Cornell University which is ranked 17th among the world universities. He performed as a “visiting scholar” in both universities. UNEC Vice-rector has got the highest possible mark A-excellent , attending the classes on 4 planned disciplines for doctoral students at the Education College of the PSU.
During the trip to the US Sh.Bayramov joined a numerious workshops,trainings and forums, attendedscientific and practical conferences,carried out active research. He reviewed bilateral cooperation opportunities between the above mentioned higher education institution and UNEC holding meetings with the administration of relevant structural units of the PSU.
Initial agreement on establishing prospective cooperation between UNEC and the School of Business and the Department of Economics of the PSU,as well as UNEC and the Department of Economy of the Cornell University and UNEC were achieved.
Beside his studies Sh.Bayramov performed active romotion of our country. He made a numerious presentations for the academic staff,students of the PSU and Cornel University and the local residents as well.
Bout the Hubert H.Humbert Scholarship Program:
The Hubert H. Humbert Scholarship Program named in honor of the Vice-president of the US (1965-1969) and performing since 1978 envisages the professional affiliation of the specialists in different fields within one academic year in the leading America universities. Currently, the HP has more than 5 thousands of alumni in 159 countries of the world. The program financed by the US State Department is realized by the International Institute of Education. The main objective of the Program is the deepening professional development of the participants, improving the leadership skills and establishing professional cooperation with partners from the universities of America.Currently, 15 universities of the US hosts the Program.