UNEC əməkdaşları Montpellier Universitetində: “Azərbaycanda doktorantura təhsilinin yenidən qurulması və inkişaf etdirilməsi”
17 DEKABR 2015 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) əməkdaşları Fransanın Montpellier Universitetində “Avropa ali təhsil məkanının tələblərinə uyğun olaraq Azərbaycanda doktorantura təhsilinin yenidən qurulması və inkişaf etdirilməsi – “NİZAMİ” Erasmus+ layihəsi çərçivəsində keçirilən başlanğıc görüşdə iştirak ediblər. Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının nümayəndələrinin də iştirak etdiyi görüşdə bir sıra ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri qatılıb. Layihənin konsorsiumuna Azərbaycandan doqquz ali təhsil müəssisəsi, Avropa universitetlərindən Barselona Universiteti (İspaniya),  Heydelberq Universiteti (Almaniya), Masarik Universiteti (Çexiya), Upsala Universiteti (Hollandiya) və Türkiyənin Fatih Universiteti daxildir. Bundan əlavə iki yardımçı tərəfdaş da iştirak edir.
UNEC-in Beynəlxalq əlaqələr departamentinin rəhbər müavini Anar Kazımov və departamentin inspektoru Aysel Musayevanın iştirak etdiyi görüşdə doktorantura təhsilinin inkişaf etdirilməsi haqqında təkliflər dinlənilib. Eləcə də, ali təhsil müəssisəsinin beynəlmiləşdirilməsinin sürətləndirmək, təhsil, tədqiqat və innovasiyalar üzrə əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, tədqiqatlar üzrə əməkdaşlığın inkişafı məsələləri müzakirə edilib.
Bildirilib ki, NİZAMİ layihəsinin tərkibinə doktorantura təhsilinin hazırki durumu, strukturlaşması, yüksək standartlar, layihənin həyata keçirilməsi üçün professional bacarıqların inkişafı, beynəlmiləşmə, keyfiyyət planı, milli portalın idarə edilməsi, kommunikasiya və menecment işçi paketi daxildir. İşçi planların həyata keçirilməsi ilə əlaqədar 2016, 2017 və 2018-ci illərdə müxtəlif vaxtlarda seminarların təşkil olunması nəzərdə tutulub. 2016-cı ilin aprel ayında keçiriləcək seminarlarından birinə UNEC-in ev sahibliyi etməsi planlaşdırılır.

Сотрудники UNEC в Университете Монпелье: “Перестройка и развитие докторантуры в Азербайджане ”
Сотрудники Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) участвовали на встрече, проведенном в рамках проекта «Перестройка  и развитие докторантуры в Азербайджане в соответствии с требованиями Европейского пространства высшего образования -“NİZAMİ” Erasmus+. На встрече представителей Министерства образования Азербайджанской Республики и Азербайджанской национальной академии наук участвовал целый ряд представителей высших учебных заведений. В консорциум проекта входят девять высших учебных заведений Азербайджана, из европейских вузов университет Барселона (Испания), университет Гейделберг (Германия), Масариков университет (Чехия), университет Упсала (Голландия) и университет Турции Фатих. Помимо этого также участвуют два вспомогательных партнера.
На встрече при участии заместителя руководителя департамента международных отношений Анара Казымова и инспектора Айсель Мусаевой были заслушаны предложения по вопросу развития докторантуры.  Также были обсуждены вопросы усиления интернационализации высших учебных заведений, развития образовательных, исследовательских и инновационных связей.
Было отмечено, что в состав проекта “NİZAMİ” входит рабочий пакет развития профессиональных способностей, интернационализации, плана качества, национального портала, управления, коммуникации и менеджмента  для реализации проекта нынешнего состояния докторантуры, структурирования, высоких стандартов. В связи осуществлением рабочего плана в 2016, 2017 и 2018 годах предусматривается проведение в разные времена семинара. Один из семинаров, проведенных в апреле 2016 года, планируется провести в UNEC.