UNEC əməkdaşları Montpellier Universitetində: “Azərbaycanda doktorantura təhsilinin yenidən qurulması və inkişaf etdirilməsi”
17 DEKABR 2015 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) əməkdaşları Fransanın Montpellier Universitetində “Avropa ali təhsil məkanının tələblərinə uyğun olaraq Azərbaycanda doktorantura təhsilinin yenidən qurulması və inkişaf etdirilməsi – “NİZAMİ” Erasmus+ layihəsi çərçivəsində keçirilən başlanğıc görüşdə iştirak ediblər. Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının nümayəndələrinin də iştirak etdiyi görüşdə bir sıra ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri qatılıb. Layihənin konsorsiumuna Azərbaycandan doqquz ali təhsil müəssisəsi, Avropa universitetlərindən Barselona Universiteti (İspaniya),  Heydelberq Universiteti (Almaniya), Masarik Universiteti (Çexiya), Upsala Universiteti (Hollandiya) və Türkiyənin Fatih Universiteti daxildir. Bundan əlavə iki yardımçı tərəfdaş da iştirak edir.
UNEC-in Beynəlxalq əlaqələr departamentinin rəhbər müavini Anar Kazımov və departamentin inspektoru Aysel Musayevanın iştirak etdiyi görüşdə doktorantura təhsilinin inkişaf etdirilməsi haqqında təkliflər dinlənilib. Eləcə də, ali təhsil müəssisəsinin beynəlmiləşdirilməsinin sürətləndirmək, təhsil, tədqiqat və innovasiyalar üzrə əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, tədqiqatlar üzrə əməkdaşlığın inkişafı məsələləri müzakirə edilib.
Bildirilib ki, NİZAMİ layihəsinin tərkibinə doktorantura təhsilinin hazırki durumu, strukturlaşması, yüksək standartlar, layihənin həyata keçirilməsi üçün professional bacarıqların inkişafı, beynəlmiləşmə, keyfiyyət planı, milli portalın idarə edilməsi, kommunikasiya və menecment işçi paketi daxildir. İşçi planların həyata keçirilməsi ilə əlaqədar 2016, 2017 və 2018-ci illərdə müxtəlif vaxtlarda seminarların təşkil olunması nəzərdə tutulub. 2016-cı ilin aprel ayında keçiriləcək seminarlarından birinə UNEC-in ev sahibliyi etməsi planlaşdırılır.

UNEC Employees at the Montpellier University: “Restructuring and Development of Doctoral Education in Azerbaijan”
17 DECEMBER 2015 | VIEWS:
Employees of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) participated in the introductory meeting held within the framework of the Erasmus+ Project “NIZAMI”- Restructuring and Development of Doctoral Education in Azerbaijan in accordance with the Requirements of the European Higher Education Are” at Montpellier University of France. Representatives of the Ministry of Education and the National Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan participated in the meeting attended by a number of higher education institutions’ representatives. Nine higher education institutions from Azerbaijan, the University of Barcelona (Spain), University of Heidelberg (Germany), University of Masaryk (Czech) and University of Uppsala (Holland) from Europe and Fatih University of Turkey are included into the consortium of the project. Additionally two support partners are also included.
During the meeting attended by the Deputy Head of the International Relations Department of UNEC Anar  Kazimov and the inspector of the Department Aysel Musayeva proposals on developing the doctoral education were heard.  Accelerate the internationalization of higher education institution and develop cooperation in teaching, research and innovations were discussed as well.
It was noted that the current situation in the doctoral education, structuring, high standards, development of professional skills for the implementation of the project, internationalization, quality plan, management of national portal, communication and management employee package are included into the NIZAMI Project. It was also planned to organize workshops at different times in 2016, 2017 and 2018 in connection with the implementation of the working plans. UNEC will host one of the seminars to be held in April 2016.