UNEC Gənc Müəllimlər Şurası yaradılıb
Görüşdə Ulu öndər Heydər Əliyevin 2002-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 70 illik yubileyinə həsr olunan təntənəli mərasimdə ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyət istiqamətləri və qarşıda duran vəzifələrini səsləndirdiyi mühüm nitqi nümayiş etdirilib.
UNEC rektoru Ümummilli liderin çıxışındakı “iqtisadiyyatı irəliyə aparmaq, dünyanın mürəkkəb maliyyə və iqtisadi sisteminə qoşulmaq üçün bizə müasir, hazırlıqlı, xarici dilləri bilən, dünya təcrübəsini mənimsəmiş gənclər lazımdır” fikrinə diqqət çəkib. Bildirib ki, son üç ildə UNEC-in pedaqoji və inzibati heyətinə əksəriyyəti Avropa, Amerika və Kanadanın nüfuzlu universitetlərindən (Oxford, London School of Economics, The Diplomatic Academy of London, DUKE, Alberta, Mayami, Massachusetts Institute of Technology, Rouen Business School, Stenford, Bristol, EM Strasbourg Business School, The University of Manchester) məzun olan 300-dən çox gəncin cəlb edilməsi Ulu öndərin universitet qarşısında qoyduğu məqsəd və vəzifələrin tərkib hissəsidir.
Görüşdə UNEC-də həyata keçirilən “Gənc professorlar” və “Gənc müəllimlər” layihəsinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Differensial Əməkhaqqı Sisteminə əsasən tərtib edilən müəllimlərin reytinq cədvəlində gənc müəllimlərin ön sıralarda yer almasının qürurverici olduğu diqqətə çatdırılıb. Gənc müəllimlər pedaqoji və tədqiqatçı bacarıqlarının daha da təkmilləşməsi məqsədi ilə mütəmadi həyata keçirilən yay və qış məktəblərinin üstünlüklərindən danışıblar. Pedaqoji heyət arasında kommunukasiyanın tam təkmilləşdirilməsinin zəruriliyini vurğulayan gənc müəllimlər təkliflərlə çıxış ediblər. Onlar gənc müəllimlərin potensialını daha da artırmaq və səmərəli istifadə etmək məqsədilə UNEC Gənc Müəllimlər Şurasının yaradılması qərarına gəliblər. Təklif müsbət qiymətləndirilib. Bildirilib ki, şuranın fəaliyyətə başlaması gənc müəllimlərin təşəbbüskarlığına təkan verməklə yanaşı, onların idarəetmə prosesində də fəal iştiraklarına zəmin yaradacaq.
UNEC-in Distant, Qiyabi və Əlavə Təhsil Mərkəzinin direktoru Səbuhi Tanrıverdiyev Şuranın sədri seçilib.

The UNEC Young Teachers Council was established
At the meeting was displayed the keynote speech of great leader Heydar Aliyev on the main directions of the activity of the higher educational institution and forthcoming tasks which was sounded in the solemn ceremony dedicated to the  70th anniversary of the Azerbaijan State Economic University, in 2002.
The UNEC rector drew attention to the idea of ​​the National Leader’s speech that “for developing the economy and joining the complex financial and economic system of the world we need in young modern, qualified, with knowledge of foreign languages people,  ​​who have acquired the world’s experience.”
The importance of project “Young professors” and “Young teachers” was highlighted in the meeting. There was noted that the young teachers took the forefront positions in the grading – rating system compiled on the basis of Differential Labor System which is a fact of dignity. The young teachers spoke about the advantages of summer and winter schools implemented with the aim of improving their pedagogical and research skills. The young teachers emphasizing the necessity of improving the communication among the pedagogical staff made the suggestions. They took the decision to establish the UNEC Young Teachers Council with the aim of increasing the potential of young teachers and using more efficiently.  The suggestion was adopted positively. It was stated that the commencement of activity of the council would stimulate the initiative of young teachers and contribute to their active participation in the governance process, as well.
The director of Distant, Correspondance and Additional Professional Education Center Sabuhi Tanriverdiyev was elected the chairman of the Council.