“UNEC İctimai Nəzarət Şurası” yay imtahan sessiyasının yekunlarına dair hesabatını açıqladı
İyulun 12-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) ölkənin tanınmış ekspertləri, elm xadimləri və nüfuzlu KİV nümayəndələrinin təmsil olunduğu “UNEC İctimai Nəzarət Şurası” yay imtahan sessiyasının yekunlarına dair mətbuat konfransı keçirib.
UNEC-in Marketinq və Kommunikasiya Departamentinin direktoru Rasim Şərifov bildirib ki, “İctimai iştirakçılıq haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu, Təhsil nazirinin “İmtahan sеssiyanın təşkili və keçirilməsi barədə” 11 may 2016-cı il tarixli 279 nömrəli əmri və təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə uyğun olaraq, tələbə biliyinin qiymətləndirilməsində obyektivliyin təmin olunması, şəffaflığın qorunması, imtahan prosesində ictimaiyyətin və vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələrinin iştirakının vacibliyini əsas tutaraq “UNEC İctimai Nəzarət Şurası” yaradılıb. UNEC-də təşkil edilən yay imtahan sessiyasına nəzarət istisnasız bu quruma verilib.
Bildirilib ki, “UNEC İctimai Nəzarət Şurası”nın yaradılması ilə bağlı təklif universitet rəhbərliyinə QHT rəhbərləri Əliməmməd Nuriyev, Etibar Əliyev və təhsil eksperti, professor Şahlar Əsgərov tərəfindən irəli sürülüb. Rəhbərlik təklifi müsbət dəyərləndirərək, Şuranın yaradılması ilə bağlı qərar verib.
“UNEC İctimai Nəzarət Şurası”na əməkdar elm xadimi, professor Şahlar Əsgərov, “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İB-nin rəhbəri, koordinator Etibar Əliyev, “Trend” İnformasiya Agentliyinin baş direktorunun müavini Arzu Nağıyev, Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, İnsan Haqları üzrə Birgə  Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev, İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin Gənclər, elm və təhsil verilişləri departamentinin direktoru Zaur Mahmudov, “Səs” İnformasiya Agentliyinin icraçı direktoru Vəli Vəliyev, Parlament Jurnalistləri Birliyinin sədri, “Modern” Media Qrupunun baş direktoru Elşad Eyvazlı və “525-ci qəzet”in  müxbiri Sevinc Qarayeva daxildir.
“XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İB-nin rəhbəri, fəlsəfə doktoru, “İctimai Nəzarət Şurası”nın koordinatoru Etibar Əliyev bildirib ki, Şura üzvləri 1 iyun – 4 iyul tarixlərində yay imtahan sessiyasının monitorinqini apararaq, UNEC-in “Qaynar xətt” və Apellyasiya Komissiyasının işinə nəzarəti təşkil edib, tələbələrlə fərdi söhbətlər aparıb, ali məktəbdə keçirilən “Açıq qapı”da iştirak ediblər. Daxil olan müraciətlər mütəxəsislər tərəfindən qısa zaman ərzində araşdırılaraq, operativ tədbirlərin görülməsi üçün universitet rəhbərliyinə ünvanlanıb. Şura üzvləri imtahanlara nəzarəti UNEC-in bütün tədris binalarında sərbəst, heç bir maneə olmadan həyata keçirib və imtahan prosesi ilə bağlı informasiya mütəmadi KİV-də yayımlanıb. Şura, həmçinin Maliyyə-İqtisad kollecində keçirilən imtahanlara da nəzarət edib. Hazırda tətbiq olunan imtahan metodu vaxtı ilə kollecdə sessiya zamanı yol verilən ciddi nöqsanların aradan qaldırılmasına xidmət edir.
Bildirilib ki, imtahan sessiyasında 12 min tələbə iştirak edib. İmtahan müddətində Apellyasiya Komissiyasına 3500 müraciət daxil olub. Müraciətlərin 1400-ü müsbət həllini tapıb. 1200 müraciətə isə mənfi cavab verilib. 900 müraciət isə baxılma mərhələsindədir.
Sonra Şura üzvləri KİV nümayəndələrinin suallarını cavablandırıb.
“Trend” İnformasiya Agentliyinin baş direktorunun müavini Arzu Nağıyev tələbə biliyinin qiymətləndirilməsində obyektivliyin təmin olunması baxımından  “UNEC İctimai Nəzarət Şurası” nın yaradılmasının  müsbət hal olduğunu bildirib. Bu, ictimaiyyətdə yaranan neqativ fikirlərin qarşısını alır. A.Nağıyev gələcəkdə Şuranın daimi fəaliyyət göstərməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Əməkdar elm xadimi, professor Şahlar Əsgərov “UNEC İctimai Nəzarət Şurası”nın Azərbaycan təhsili üçün yenilik olduğunu bildirib: “Təhsilin qarşısında iki əsas məsələ durur biliyin ötürülməsi və qiymətləndirilməsi. Biliyin qiymətləndirilməsi vacib və çox ziddiyətli bir məsələdir. Qiymətləndirmədə nöqsanlara yol verilməsi haqda fikirlər hər zaman mövcuddur. Ancaq Şura bütün bu söz-söhbətlərə son qoydu”. Ş.Əsgərov gələcəkdə imtahanlarda istifadə edilən testlərin keyfiyyətinin artırılmasıvə sayının azaldılması ilə bağlı öz təklifləriniverib.
Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, İnsan Haqları üzrə Birgə  Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev UNEC-də yay imtahan sessiyasının ümumən obyektiv və şəffaf təşkil edildiyini bildirib: “Biz bir ay müddətində imtahan prosesini fasiləsiz izlədik. Bunun üçün UNEC-də bütün imkanlar yaradıldı. Ümumi vəziyyət bizi qane etdi. İmtahanlarda tətbiq edilən proqram təminatından çox razı qaldıq. Bu sistem neqativ halların qarşısının alınmasına imkan yaradıb. Tələbə imtahanın sonunda öz nəticələrini kompüterdə görə bilir. Sistemə heç bir kənar müdaxilə mümkün deyil. Tələbələrlə söhbətdən sonra bu nəticəyə gəldik”.
Tələbə, müəllim və valideynlərin Şura ilə əlaqələrinin yüksək səviyyədə qurulduğunu qeyd edən digər üzvlər qurumun fəaliyyətinin daha da təkmilləşdirilməsi, yalnız  imtahanlarda deyil, universitetin bütün tədris prosesində iştirakının təmin edilməsi ilə bağlı fikirlərini səsləndiriblər.
Mətbuat konfransında yekun hesabat açıqlanıb. Şura üzvləri UNEC-də imtahanlara hazırlığın yüksək səviyyədə təşkil olunduğu qənaətinə gəliblər. Bildirilib ki, tətbiq edilən imtahan metodu gələcəkdə də obyektivliyin və şəffaflığın təmin olunmasına xidmət edəcək.
Sonda “UNEC İctimai Nəzarət Şurası”ın fəaliyyətinin davam etdiriləcəyi, jurnalistlərin, vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələrinin iştirakının təmin edilməsi üçün universitet rəhbərliyi tərəfindən bütün şəraitin yaradılacağı bildirilib.

«Совет общественного контроля UNEC» обнародовал отчет по итогам летней экзаменационной сессии
12 июля в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC)  «Совет общественного контроля UNEC», представленный известными экспертами страны, деятелями науки и авторитетными представителями СМИ провел пресс-конференцию по итогам летней экзаменационной сессии.
Директор Департамента маркетинга и коммуникации Расим Шарифов отметил, что в соответствии с Законом Азербайджанской Республики «Об общественном участии»,  приказом Министерства образования от 11 мая 2016 года № 279 «Об организации и проведении экзаменационной сессии» и мероприятия, осуществляемого в направлении повышения качества образования, основываясь на принципе обеспечения объективности оценки знаний студентов, сохранения прозрачности, важности присутствия в процессе экзаменов общественности  и представителей гражданского общества создан «Совет общественного контроля  UNEC».
Было отмечено, что предложение руководству университета в связи с созданием «Совета общественного контроля UNEC» поступило от руководителей НГО Алимамеда Нуриева, Этибара Алиева и эксперта по образованию, профессора Шахлара Аскерова.  Руководство положительно оценив предложение, приняло решение о создании Совета.
В «Совет общественного контроля UNEC» входят заслуженный деятель науки, профессор Шахлар Аскеров, руководитель ОО Центра образования  «XXI век», координатор Этибар Алиев, заместитель генерального директора Информационного агенства «Трэнд» Арзу Нагиев, руководитель Конституционного фонда исследований, член Совместной группы по правам человека Алимамед Нуриев, директор Департамента передач молодежи, науки и образования Общественного телевидения и радиовещания Заур Махмудов, исполнительный директор Информационного агентства “Səs” Вели Велиев, председетель Парламента журналистов, генеральныйц директор Медиа группы “Modern” Эльшад Эйвазлы и корреспондент газеты «525» Севиндж Гараева.
Руководитель ОО Центра образования “XXI век”, доктор философии, координатор «Совета общественного контроля» Этибар Алиев отметил, что члены Совета проводя с 1 июня по 4 июля мониторинг летней экзаменационной сессии, организовали контроль за деятельностью «Горячей линии» и Апелляционной комиссии UNEC, провели индивидуальные беседы со студентами, приняли участие в «Дне открытых дверей». Поступившие обращения были рассмотрены в краткий срок и оперативно представлены руководству университета. Члены Совета свободно и без всяких преград  провели контроль экзаменов во всех учебных корпусах UNEC и информация в связи с экзаменами постоянно распространялась в СМИ. Совет провел контроль экзаменов, проведенных в Финансово-экономическом колледже. Применяемый в настоящее время метод экзаменов служил предотвращению серьезных проблем  колледже в процессе экзаменов.
Было отмечено, что в экзаменационной сессии приняли участие 12 тысяч студентов. В течение экзаменов постуило 3500 обращений в Апелляционную комиссию. 1400 обращений нашли положительное решение.  1200 обращений получили отрицательный ответ. 900 обращений находятся на стадии рассмотрения.
Затем члены Совета ответили на вопросы представителей СМИ..
Заместитель Информационного агентства “Trend” Арзу Нагиев дал положительную оценку созданию «Совета общественного контроля»  с точки зрения обеспечения объективной оценки знаний студентов. Это предотвращает негативные мнения общественности. А.Нагиев отметил о важности деятельности Совета в будущем.
Заслуженный деятель науки, профессор Шахлар Аскеров отметил о новшестве для образования Азербайджана создания «Совета общественного контроля»: «Перед образованием стоят две основные задачи передача и оценка знаний. Оценка знаний важный и очень противоречивый вопрос. При оценке всегда существуют мнения о недостатках. Однако Совет положил конец всем этим разговорам.» Ш Аскеров выразил мнение по поводу повышения качества тестов и уменьшения их числа.
Руководитель Конституционного фонда исследований, член Совместной группы по правам человека Алимамед Нуриев отметил об объективности и прозрачности летних экзаменационных экзаменов: «В течение месяца мы без перерыва наблюдали за экзаменами. Для этого в UNEC созданы все условия. Общее положение нас удовлетворяет. Мы очень довольны программным бесечением на экзаменах. Студент в конце экзамена видит свои результаты в комьютере. Никто из посторонних не может войти в систему. К этому выводу мы пришли после беседы со студентами».
Другие члены отметили о высоком уровне отношений студентов, преподавателей и родителей с Советом, высказали свое мнение по поводу совершенствования деятельности Совета, не только на экзаменах, но и во всем учебном процессе университета.
На пресс-конференции обнародован итоговый отчет. Члены Совета пришли к выводу, что подготовка  к экзаменам в UNEC организована на высоком уровне. Было отмечено, что применяемый метод проведения экзаменов будет и впредь служить обеспечению объективности и прозрачности.
В завершении было отмечено, что впредь будет продолжена деятельность «Совета общественного контроля UNEC», будут созданы руководством университета все условия для участия на экзаменах журналистов, представителей гражданского общества.