“UNEC İctimai Nəzarət Şurası” yay imtahan sessiyasının yekunlarına dair hesabatını açıqladı
İyulun 12-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) ölkənin tanınmış ekspertləri, elm xadimləri və nüfuzlu KİV nümayəndələrinin təmsil olunduğu “UNEC İctimai Nəzarət Şurası” yay imtahan sessiyasının yekunlarına dair mətbuat konfransı keçirib.
UNEC-in Marketinq və Kommunikasiya Departamentinin direktoru Rasim Şərifov bildirib ki, “İctimai iştirakçılıq haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu, Təhsil nazirinin “İmtahan sеssiyanın təşkili və keçirilməsi barədə” 11 may 2016-cı il tarixli 279 nömrəli əmri və təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə uyğun olaraq, tələbə biliyinin qiymətləndirilməsində obyektivliyin təmin olunması, şəffaflığın qorunması, imtahan prosesində ictimaiyyətin və vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələrinin iştirakının vacibliyini əsas tutaraq “UNEC İctimai Nəzarət Şurası” yaradılıb. UNEC-də təşkil edilən yay imtahan sessiyasına nəzarət istisnasız bu quruma verilib.
Bildirilib ki, “UNEC İctimai Nəzarət Şurası”nın yaradılması ilə bağlı təklif universitet rəhbərliyinə QHT rəhbərləri Əliməmməd Nuriyev, Etibar Əliyev və təhsil eksperti, professor Şahlar Əsgərov tərəfindən irəli sürülüb. Rəhbərlik təklifi müsbət dəyərləndirərək, Şuranın yaradılması ilə bağlı qərar verib.
“UNEC İctimai Nəzarət Şurası”na əməkdar elm xadimi, professor Şahlar Əsgərov, “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İB-nin rəhbəri, koordinator Etibar Əliyev, “Trend” İnformasiya Agentliyinin baş direktorunun müavini Arzu Nağıyev, Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, İnsan Haqları üzrə Birgə  Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev, İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin Gənclər, elm və təhsil verilişləri departamentinin direktoru Zaur Mahmudov, “Səs” İnformasiya Agentliyinin icraçı direktoru Vəli Vəliyev, Parlament Jurnalistləri Birliyinin sədri, “Modern” Media Qrupunun baş direktoru Elşad Eyvazlı və “525-ci qəzet”in  müxbiri Sevinc Qarayeva daxildir.
“XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İB-nin rəhbəri, fəlsəfə doktoru, “İctimai Nəzarət Şurası”nın koordinatoru Etibar Əliyev bildirib ki, Şura üzvləri 1 iyun – 4 iyul tarixlərində yay imtahan sessiyasının monitorinqini apararaq, UNEC-in “Qaynar xətt” və Apellyasiya Komissiyasının işinə nəzarəti təşkil edib, tələbələrlə fərdi söhbətlər aparıb, ali məktəbdə keçirilən “Açıq qapı”da iştirak ediblər. Daxil olan müraciətlər mütəxəsislər tərəfindən qısa zaman ərzində araşdırılaraq, operativ tədbirlərin görülməsi üçün universitet rəhbərliyinə ünvanlanıb. Şura üzvləri imtahanlara nəzarəti UNEC-in bütün tədris binalarında sərbəst, heç bir maneə olmadan həyata keçirib və imtahan prosesi ilə bağlı informasiya mütəmadi KİV-də yayımlanıb. Şura, həmçinin Maliyyə-İqtisad kollecində keçirilən imtahanlara da nəzarət edib. Hazırda tətbiq olunan imtahan metodu vaxtı ilə kollecdə sessiya zamanı yol verilən ciddi nöqsanların aradan qaldırılmasına xidmət edir.
Bildirilib ki, imtahan sessiyasında 12 min tələbə iştirak edib. İmtahan müddətində Apellyasiya Komissiyasına 3500 müraciət daxil olub. Müraciətlərin 1400-ü müsbət həllini tapıb. 1200 müraciətə isə mənfi cavab verilib. 900 müraciət isə baxılma mərhələsindədir.
Sonra Şura üzvləri KİV nümayəndələrinin suallarını cavablandırıb.
“Trend” İnformasiya Agentliyinin baş direktorunun müavini Arzu Nağıyev tələbə biliyinin qiymətləndirilməsində obyektivliyin təmin olunması baxımından  “UNEC İctimai Nəzarət Şurası” nın yaradılmasının  müsbət hal olduğunu bildirib. Bu, ictimaiyyətdə yaranan neqativ fikirlərin qarşısını alır. A.Nağıyev gələcəkdə Şuranın daimi fəaliyyət göstərməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Əməkdar elm xadimi, professor Şahlar Əsgərov “UNEC İctimai Nəzarət Şurası”nın Azərbaycan təhsili üçün yenilik olduğunu bildirib: “Təhsilin qarşısında iki əsas məsələ durur biliyin ötürülməsi və qiymətləndirilməsi. Biliyin qiymətləndirilməsi vacib və çox ziddiyətli bir məsələdir. Qiymətləndirmədə nöqsanlara yol verilməsi haqda fikirlər hər zaman mövcuddur. Ancaq Şura bütün bu söz-söhbətlərə son qoydu”. Ş.Əsgərov gələcəkdə imtahanlarda istifadə edilən testlərin keyfiyyətinin artırılmasıvə sayının azaldılması ilə bağlı öz təklifləriniverib.
Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, İnsan Haqları üzrə Birgə  Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev UNEC-də yay imtahan sessiyasının ümumən obyektiv və şəffaf təşkil edildiyini bildirib: “Biz bir ay müddətində imtahan prosesini fasiləsiz izlədik. Bunun üçün UNEC-də bütün imkanlar yaradıldı. Ümumi vəziyyət bizi qane etdi. İmtahanlarda tətbiq edilən proqram təminatından çox razı qaldıq. Bu sistem neqativ halların qarşısının alınmasına imkan yaradıb. Tələbə imtahanın sonunda öz nəticələrini kompüterdə görə bilir. Sistemə heç bir kənar müdaxilə mümkün deyil. Tələbələrlə söhbətdən sonra bu nəticəyə gəldik”.
Tələbə, müəllim və valideynlərin Şura ilə əlaqələrinin yüksək səviyyədə qurulduğunu qeyd edən digər üzvlər qurumun fəaliyyətinin daha da təkmilləşdirilməsi, yalnız  imtahanlarda deyil, universitetin bütün tədris prosesində iştirakının təmin edilməsi ilə bağlı fikirlərini səsləndiriblər.
Mətbuat konfransında yekun hesabat açıqlanıb. Şura üzvləri UNEC-də imtahanlara hazırlığın yüksək səviyyədə təşkil olunduğu qənaətinə gəliblər. Bildirilib ki, tətbiq edilən imtahan metodu gələcəkdə də obyektivliyin və şəffaflığın təmin olunmasına xidmət edəcək.
Sonda “UNEC İctimai Nəzarət Şurası”ın fəaliyyətinin davam etdiriləcəyi, jurnalistlərin, vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələrinin iştirakının təmin edilməsi üçün universitet rəhbərliyi tərəfindən bütün şəraitin yaradılacağı bildirilib.

“UNEC Public Control Board” announced its report on the summer examination session
“UNEC Public Control Board” represented by the country’s well-known experts, scientists and the representatives of prestigious media has held a press conference on the results of the summer exam session at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on July 12.
Head of the Marketing and Communication Department of UNEC RasimSharifov said that “UNEC Public Control Board” is established in accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan about the “Public Participation”, Education Minister’s order 279 dated on May 11 2016 about the “Organization and conduct of Examination session” and the measures taken to improve the quality of education based on ensuring the objectivity in the assessment of students’ knowledge, protection of transparency and importance of the public participation and the representatives of civil society. Control of the summer exam session was assigned to this organization.
It was noted that the proposal on the establishment of the “UNEC Public Control Board” was made to the university administration by the heads of NGO Alimammad Nuriyev, Etibar Aliyev and the education expert, Professor Shahlar Asgerov. The administration assessed the proposal positively and decided to establish the Board.
“UNEC Public Control Board” includes the Honored Scientist, Professor Shahlar Asgerov, Head of the Education Center “XXI Century”, coordinator Etibar Aliyev, Deputy Director General of the Information Agency “Trend” Arzu Naghiyev, member of the Constitutional Research Foundation for Human Rights Alimammad Nuriyev, Director of the Youth, Science and Education Programs Department of the Public Television and Radio Broadcasting Zaur Mahmudov, Executive Director of the Information Agency “Ses” Veli Veliyev, Chairman of the Parliamentary Journalists Association, General Director of the Media Group “Modern” Elshad Eyvazli and the reporter of the “525th newspaper”Sevinj Garayeva.
Head of the Education Center “XXI Century”, PhD, the Coordinator of the “Public Control Board” Etibar Aliyev said that the Board members supervised UNEC’s “Hotline” and Appeals Commission, held individual conversations with the students and attended the “Open Door” days of the higher institution monitoring the summer examination session held within June 1- July 4. Incoming calls were investigated within a short time and addressed to university administration to take measures promptly.
The Board members performed the supervision of the exams in all academic buildings of UNEC without any obstacles and the information on the examination process was broadcast on media constantly. The Board also controlled the exams held at the Financial Economic College. The exam method currently applied serves to eliminate the shortcomings happened within the exam session some time.
It was noted that 12 thousand students took part in the exam session. 3500 enquiries were submitted to the Appeals Commission within the period. 1400 of them were resolved positively. 1200 got a negative response. 900 applications are under consideration. Afterwards the Board members answered the questions of media representatives.
Deputy Director General of the Information Agency “Trend” Arzu Naghiyev assessed the establishment of “UNEC Public Control Board” positively in terms of ensuring the objectivity in the assessment of the students’ knowledge. It prevents the negative thoughts arising from public. A.Naghiyev stressed the importance of the Boards’ activities in the future.
Honored Scientists, Professor Shahlar Asgerov highlighted that the “UNEC Public Control Board” is the innovation for the Azerbaijan education: “There are two key issues in front of the education-transfer and assessment of education. The assessment is an important and controversial issue. The ideas about the shortcomings in assessment were available at any time. However, the Board put an end to all these rumors”. Sh.Asgerov made his proposals on improving the quality of the tests and reducing the number.
Head of the Constitutional Research Foundation, member of the Joint Group for Human Rights Alimammad Nuriyev noted that the summer examination session of UNEC was in general held objectively and transparently: “We have observed the exam session within a month. All necessary conditions were made at UNEC for the purpose. We are satisfied with the situation. We are also pleased with the software used in exams. The system allows preventing negative cases. Students can see their results immediately at the end of the exam. No outside interference to the system is possible. We came into this conclusion after talking to the students”.
The other members sounded proposals on improving the body’s performance and expressed their views on the participation of board members not only in the exam session, but the entire teaching process evaluating the relations among the student, teachers and the parents in a high level.
The final report of press conference was announced. The Board members came to the conclusion that the preparation for the exam session at UNEC was in a high level. It was noted that the test method applied will serve to ensuring the objectivity and transparency in the future.
In the end, it was noted that the performance of “UNEC Public Control Board” will continue and all conditions to provide the participation of the representatives of civil society and the journalists will be created by the university administration.