01 İYUN 2023 | VIEWS:
Türkiyənin Ege Universitetinin rektoru  professor Necdet Budağın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti UNEC-də olub.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov və müvafiq struktur rəhbərləri ilə keçirilən görüşdə hər iki universitet arasında ikili diplom proqramı ilə bağlı hazırlıq vəziyyəti müzakirə olunub. Eyni zamanda yeni əməkdaşlıq istiqamətlərinə dair razılıq əldə edilib.
Qeyd edək ki, yeni tədris ilindən UNEC ilə Türkiyənin Ege Universiteti “Qida mühəndisliyi” ixtisası üzrə ikili diplom proqramına başlayacaq.
Proqrama qəbul olan tələbələr I və IV kursu UNEC-də, II və III kursu isə Ege Universitetində oxuyacaqlar. Proqramı uğurla bitirən tələbələr məzun olduqda hər iki universitetin diplomunu qazanacaqlar.
Proqram həm UNEC-in, həm də Ege Universitetinin “Qida mühəndisliyi” ixtisasında təhsil almaq istəyən abituriyentlər üçün nəzərdə tutulub. Azərbaycan vətəndaşı olan abituriyentlər proqramda iştirak edə bilmək üçün Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən keçirilən imtahanlardan müvafiq bal topladıqdan sonra, ixtisas seçimi zamanı “Qida mühəndisliyi” ixtisası Ege Universiteti ilə birgə proqram”ın ixtisas kodunu qeyd etməlidirlər.

01 JUNE 2023 | VIEWS:
The delegation led by, Prof. Necdet Budak, the rector of the Ege University of Turkey has visited UNEC.
In the meeting held with the rector of UNEC   Professor Adalat Muradov and the heads of relevant structures, the preparatory situation regarding the dual diploma program between the two universities was discussed. At the same time, agreement was reached on new directions of cooperation. At the same time, agreement was reached on new directions of cooperation.
It should be noted that from the new academic year UNEC and Ege University of Turkey will start a dual diploma program in the specialty “Food Engineering”.
Students admitted to the program will study I and IV courses at UNEC, and II and III courses at Ege University. Students who successfully complete the program will receive a diploma from both universities upon graduation.
The program is intended for applicants who want to study in the “Food Engineering” specialty of both UNEC and Ege University. In order to be able to participate in the program, applicants who are citizens of Azerbaijan must enter the qualification code of “Food Engineering” specialty “joint program with Ege University” during the selection of majors after obtaining the appropriate scores from the exams held by the State Examination Centre.