UNEC-in 3 alimi dünyanın ən yaxşı 2 faiz alimləri siyahısında yer alıb
Dünya elm adamlarının fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi məqsədilə hazırlanan siyahıda Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) 3 alimi də yer alıb.
Siyahıya əsasən, UNEC-in Kompozit materiallar Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin tədqiqatçıları Tural Nağıyev, Elçin Hüseynov və UNEC Avropa İqtisadiyyatı Mərkəzinin tədqiqatçısı Andrea Gatto dünyanın TOP 2 faiz ən yaxşı alimləri sırasındadır.
Qeyd edək ki, reytinq siyahısı dünyanın ən böyük və nüfuzlu akademik nəşriyyatı olan “Elsevier” şirkətinin “Scopus” bazasının bir il əvvəlki məlumatları əsasında tərtib edilir. Siyahı iki mərhələdə həyata keçirilir. İlkin mərhələdə ən azı 5 məqaləsi “Scopus” bazasında indeksləşən alimlər seçilir. Sonrakı seçim isə keyfiyyət göstəriciləri əsasında (istinadların ümumi sayı, özünə istinadlar nəzərə alınmadan istinadların sayı, h-indeksi, hm-indeksi, təkmüəllifli məqalələrə istinadların sayı və s.) aparılır.

3 учёных UNEC вошли в список лучших 2-процентных учёных мира
Стэнфордский университет США объявил список 2% лучших учёных мира (World’s Top 2% Scientists)   на 2024 год.
3 учёных Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) включены в список, подготовленный с целью оценки деятельности мировых учёных.
Согласно списку, исследователи Научно-исследовательского центра композитных материалов UNEC Турал Нагиев, Эльчин Гусейнов и научный сотрудник Центра европейской экономики UNEC Андреа Гатто входят в ТОП-2 процента лучших ученых мира.
Стоит отметить, что рейтинговый список составлен на основе данных базы Scopus «Elsevier»,  крупнейшего и престижного в мире академического издательства. Список осуществляется в два этапа. На начальном этапе отбираются ученые, не менее 5 статей которых индексируются в базе данных Scopus. Отбор на следующем этапе осуществляется по показателям качества (общее количество ссылок, количество ссылок без учета самоссылок, индекс Хирша, hm-индекс, количество ссылок на статьи одного автора и т.д.).