Mərkəzin rəhbəri: Elkhan Richard Sadik-Zada
Avropa İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzi  Azərbaycan Dövlət İqtisad  Universitetinin Elmi Şurasının 28 aprel 2017-ci il tarixli iclasının  EŞ-151№-li Qərarı və UNEC rektorunun 319/3/2017 №-li əmrinə əsasən yaranmışdır.
UNEC rektorunun 271/3/2019 №-li  əmrinə əsasən mərkəzə ictimai əsaslarla rəhbərlik Almaniyanın Bohum Ruhr Universitetinin Beynəlxalq inkişaf emləri üzrə fəlsəfə doktoru, Almaniya vətəndaşı Elkhan Richard Sadik-Zadaya həvalə edilmişdir.
İqtisadi və sosial elmlər üzrə elmi tədqiqatlar aparmaq, tədqiqat nəticəsində ortaya çıxan problem, təklif və tövsiyələri elmi mühit, cəmiyyət, dövlət və özəl sektor qurumları ilə bu və digər formada bölüşmək; tədqiqatların aparılmasını təşviq etmək və bu sahədə qarşıya çıxan problemlərin həlli istiqamətində təkliflər vermək; qanunvericiliklə müəyyən edilmiş digər istiqamətlərdə fəaliyyət göstərmək.
image8989
UNEC-də seminar: “Kriptovalyutaların maliyyə bazarlarına və qlobal ticarətə təsiri” (30.11.2022)
video link: https://fb.watch/h5Esj9T8_M/
“Kriptovalyutaların maliyyə bazarlarına və qlobal ticarətə təsiri” mövzusunda seminar keçiriləcək (29/11/2022)
• Beynəlxalq və milli konfranslar, simpoziumlar, seminarlar, dəyirmi masalar, təlimlər təşkil etmək;
• Hesabatlar, kitabçalar, tədqiqat sənədləri, məqalələr, bülletenlər, kitablar və s. hazırlamaq;
• Ölkə daxilində və xaricdə yerləşən tədqiqat mərkəzləri, institutlar, universitetlər və özəl sektor təmsilçiləri ilə əməkdaşlıq etmək;
• Fəaliyyət  istiqamətləri  üzrə  daxil  olan  müraciətlərə  və  sorğulara qanunvericiliyə  uyğun olaraq  baxılmasını  təmin etmək ;
• Səlahiyyətləri çərçivəsində  universitetin  inkişaf  konsepsiyasının həyata keçirilməsini təmin etmək;
• Mərkəz tərəfindən  fəaliyyət  prosesində  qanunvericiliyə  uyğun  olaraq  xidməti  məlumatların qorunmasını  təmin  etmək;
• Fəaliyyət  istiqamətlərinə  uyğun  olaraq  qanunvericilkdə  nəzərdə tutulmuş  digər  vəzifələri yerinə yetırmək;
• Andrea Gatto — İngiltərənin Greenwich Universitetinin Təbii ehtiyatlar institutunun və Northeastern Universitetinin Yeni Humanitar Kollecinin tədqiqatçısı, İtaliyanın Naples Parthenope Universitetinin İqtisadi İnkişaf və Sosial Dəyişikliklər Mərkəzinin prezidenti, ph.D.
• Mattia Ferrari — İqtisadi İnkişaf və Sosial Dəyişikliklər Mərkəzinin tədqiqatçısı (Neapol, İtaliya)
• Foday Sheku Dumbuya — Almaniyanın Bohum Ruhr Universitetinin tədqiqatçısı; Syerra-Leone Respublikasının vətəndaşı
• Namazova Natəvan Veysəl qızı – Azərbaycan Texniki Universiteti, “Beynəlxalq ticarət, logistika və marketinq” kafedrasının baş müəllimi, PhD
• Niftiyev İbrahim Müslüm oğlu –  Macarıstan Seged Universitetinin doktorantı
• PhD Halima Begum – Utara Malayziya Universiteti (UUM), İqtisadiyyat, Maliyyə və Bankçılıq Məktəbinin (SEFB) baş müəllimi
• Sadiq-Zadə Ləman Yusif – İtaliyanın İqtisadi İnkişaf və Sosial Dəyişiklik Mərkəzinin (CED) tədqiqatçısı
• -PhD Ferdous Alam – Utara Malayzia Universitetinin elmi işçisi, Banqladeş Respublikasının vətəndaşı (Utara, Malaziya)
• Ph.D. Muhammad İrfan – Böyük Britaniyanın Middlesex Universitetinin Biznes Məktəbinin qonaq professoru, Pakistan vətəndaşı (London/Böyük Britaniya)

Руководитель центра: Элхан Ричард Садик-Зада
Научно-исследовательский центр Европейской экономики создан по решению заседания Ученого совета Азербайджанского государственного экономического университета  от 28 апреля 2017 года №  EŞ-151 и в соответствии с приказом ректора  UNEC № 319/3/2017.
В соответствии с приказом ректора UNEC № 271/3/2019  руководство центром на общественных началах поручается доктору философии по международному развитию  Рурского университета в Бохуме, Германия, гражданину Германии Элхану Ричарду Садик-Зада.
Проводить исследование по экономическим и социальным наукам, поделиться с проблемами, предложениями и рекомендациями, возникающими в результате исследования с научной средой, обществом, государственными и частными структурами; поощрять проведение исследований и выдвигать предложения в направлении решения проблем в этой сфере; оказывать деятельность в других направлениях, определенных законодательством.
image8989
• Согласно направлению деятельности выполнить другие обязанности, предусмотренные в законодательстве.
• Андреа Гатто — научный сотрудник Института природных ресурсов Гринвичского университета в Англии и Нового гуманитарного колледжа Северо-Восточного университета, президент Центра экономического развития и социальных изменений Неаполитанского университета Партенопа, Италия, доктор философии
• Маттиа Феррари — научный сотрудник Центра экономического развития и социальных изменений (Неаполь, Италия)
• Фодай Шеку Думбуя — научный сотрудник Бохум-Рурского университета в Германии; Гражданин Республики Сьерра-Леоне
• Намазова Натаван Вейсал гызы — Азербайджанский Технический Университет, старший преподаватель кафедры «Международная торговля, логистика и маркетинг», кандидат технических наук
• Нифтиев Ибрагим Муслум оглы — докторант Сегедского университета Венгрии
• PhD. Халима Бегум  — старший преподаватель Школы экономики, финансов и банковского дела (SEFB), Университет Северной Малайзии (UUM)
• Садик-Заде Ламан Юсиф — исследователь Итальянского центра экономического развития и социальных изменений (CED)
• PhD. Фердоус Алам – научный сотрудник Университета Утара Малайзия, гражданин Республики Бангладеш (Утара, Малайзия)
• PhD. Мухаммад Ирфан – приглашенный профессор Бизнес-школы Университета Миддлсекс, Великобритания, гражданин Пакистана (Лондон/Великобритания)