Mərkəzin rəhbəri: Elkhan Richard Sadik-Zada
Avropa İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzi  Azərbaycan Dövlət İqtisad  Universitetinin Elmi Şurasının 28 aprel 2017-ci il tarixli iclasının  EŞ-151№-li Qərarı və UNEC rektorunun 319/3/2017 №-li əmrinə əsasən yaranmışdır.
UNEC rektorunun 271/3/2019 №-li  əmrinə əsasən mərkəzə ictimai əsaslarla rəhbərlik Almaniyanın Bohum Ruhr Universitetinin Beynəlxalq inkişaf emləri üzrə fəlsəfə doktoru, Almaniya vətəndaşı Elkhan Richard Sadik-Zadaya həvalə edilmişdir.
İqtisadi və sosial elmlər üzrə elmi tədqiqatlar aparmaq, tədqiqat nəticəsində ortaya çıxan problem, təklif və tövsiyələri elmi mühit, cəmiyyət, dövlət və özəl sektor qurumları ilə bu və digər formada bölüşmək; tədqiqatların aparılmasını təşviq etmək və bu sahədə qarşıya çıxan problemlərin həlli istiqamətində təkliflər vermək; qanunvericiliklə müəyyən edilmiş digər istiqamətlərdə fəaliyyət göstərmək.
image8989
UNEC-də seminar: “Kriptovalyutaların maliyyə bazarlarına və qlobal ticarətə təsiri” (30.11.2022)
video link: https://fb.watch/h5Esj9T8_M/
“Kriptovalyutaların maliyyə bazarlarına və qlobal ticarətə təsiri” mövzusunda seminar keçiriləcək (29/11/2022)
• Beynəlxalq və milli konfranslar, simpoziumlar, seminarlar, dəyirmi masalar, təlimlər təşkil etmək;
• Hesabatlar, kitabçalar, tədqiqat sənədləri, məqalələr, bülletenlər, kitablar və s. hazırlamaq;
• Ölkə daxilində və xaricdə yerləşən tədqiqat mərkəzləri, institutlar, universitetlər və özəl sektor təmsilçiləri ilə əməkdaşlıq etmək;
• Fəaliyyət  istiqamətləri  üzrə  daxil  olan  müraciətlərə  və  sorğulara qanunvericiliyə  uyğun olaraq  baxılmasını  təmin etmək ;
• Səlahiyyətləri çərçivəsində  universitetin  inkişaf  konsepsiyasının həyata keçirilməsini təmin etmək;
• Mərkəz tərəfindən  fəaliyyət  prosesində  qanunvericiliyə  uyğun  olaraq  xidməti  məlumatların qorunmasını  təmin  etmək;
• Fəaliyyət  istiqamətlərinə  uyğun  olaraq  qanunvericilkdə  nəzərdə tutulmuş  digər  vəzifələri yerinə yetırmək;
• Andrea Gatto — İngiltərənin Greenwich Universitetinin Təbii ehtiyatlar institutunun və Northeastern Universitetinin Yeni Humanitar Kollecinin tədqiqatçısı, İtaliyanın Naples Parthenope Universitetinin İqtisadi İnkişaf və Sosial Dəyişikliklər Mərkəzinin prezidenti, ph.D.
• Mattia Ferrari — İqtisadi İnkişaf və Sosial Dəyişikliklər Mərkəzinin tədqiqatçısı (Neapol, İtaliya)
• Foday Sheku Dumbuya — Almaniyanın Bohum Ruhr Universitetinin tədqiqatçısı; Syerra-Leone Respublikasının vətəndaşı
• Namazova Natəvan Veysəl qızı – Azərbaycan Texniki Universiteti, “Beynəlxalq ticarət, logistika və marketinq” kafedrasının baş müəllimi, PhD
• Niftiyev İbrahim Müslüm oğlu –  Macarıstan Seged Universitetinin doktorantı
• PhD Halima Begum – Utara Malayziya Universiteti (UUM), İqtisadiyyat, Maliyyə və Bankçılıq Məktəbinin (SEFB) baş müəllimi
• Sadiq-Zadə Ləman Yusif – İtaliyanın İqtisadi İnkişaf və Sosial Dəyişiklik Mərkəzinin (CED) tədqiqatçısı
• -PhD Ferdous Alam – Utara Malayzia Universitetinin elmi işçisi, Banqladeş Respublikasının vətəndaşı (Utara, Malaziya)
• Ph.D. Muhammad İrfan – Böyük Britaniyanın Middlesex Universitetinin Biznes Məktəbinin qonaq professoru, Pakistan vətəndaşı (London/Böyük Britaniya)

The honorary head of the centre: Dr.Elkhan Richard Sadik-Zada
CENTRE FOR EUROPEAN ECONOMY has been established by the Decision No. EN-151№ of the meeting of the Scientific Council of  Azerbaijan State University of Economics dated April 28, 2017 and the order of the Rector of UNEC No. 319/3/2017.
According to the order of the rector of UNEC dated 271/3/2019, the management of the center   was entrusted to Dr.Elkhan Richard Sadik-Zada (honorary), a German citizen, PhD in International Development Studies of   Ruhr-University Bochum, Germany.
OUR GOAL
To conduct scientific research in economic and social sciences, to share the problems, proposals and recommendations arising from the research with the scientific environment, society, public and private sector organizations in one form or another; to encourage research and make suggestions for solving problems in this area; to act in other directions determined by the legislation.
image8989
Seminar at UNEC: “Impact of cryptocurrencies on financial markets and global trade” (30.11.2022)
video link: https://fb.watch/h5Esj9T8_M/
A seminar on “Impact of cryptocurrencies  on financial markets and global trade” will be held (11/29/2022)
OUR RESPONSIBILITIES
• To carry out scientific research works and projects;
• To organize international and national conferences, symposiums, seminars, round tables, trainings;
• To prepare and publish publications in different languages;
• To prepare reports, brochures,  research papers, articles, bulletins, books, etc;
• To cooperate with research centers, institutes, universities and private sector representatives located in the country and abroad;
• To ensure that incoming appeals and inquiries on areas of activity are considered in accordance with the legislation;
• To ensure the implementation of the development concept of the university within its competence;
• To prepare reports on the work plan and activities of the Center;
• To ensure the protection of service information by the Center in accordance with the legislation in the course of its activities;
• To perform other duties provided by the legislation in accordance with the directions of activity;
Research fellows
• Andrea Gatto is a researcher at the Institute of Natural Resources at the University of Greenwich in England and the New Humanities College at Northeastern University, president of the Center for Economic Development and Social Change at the University of Naples Parthenope, Italy, ph.D.
• Mattia Ferrari — Researcher at the Center for Economic Development and Social Change (Naples, Italy)
• Foday Sheku Dumbuya is a researcher at Bochum Ruhr University in Germany; Citizen of the Republic of Sierra Leone
• Namazova Natavan Veysel gizi – Azerbaijan Technical University, head teacher of the “International trade, logistics and marketing” department, PhD
• Niftiyev İbrahim Muslum oghlu – doctoral student of the University of Seged, Hungary
• PhD Halima Begum – Senior Lecturer, School of Economics, Finance and Banking (SEFB), University of North Malaysia (UUM)
• Sadiq-Zade Laman Yusif is a researcher at the Italian Center for Economic Development and Social Change (CED)
• PhD Ferdous Alam – research worker of the University of Utara Malaysia, citizen of the Republic of Bangladesh (Utara, Malaysia)