UNEC dekanı ordenlə təltif olunub
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Beynəlxalq İqtisadi Münasibətlər fakültəsinin dekanı, i.e.d., dosent Mənsur Bərxudarov T.Şevçenko adına Kiyev Milli Universitetinin “Şərəf və Şöhrət ordeni” ilə təltif olunub.
Mənsur Bərxudarov iki universitet arasındakı əlaqələrin genişləndirilməsində xidmətlərinə görə bu mükafata layiq görülüb.
M.Bərxudarovun məzun olduğu Kiyev Milli Universiteti ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti arasında 1987-ci ildən əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur. Ukrayna Qəhrəmanı, Kiyev Milli Universitetin rektoru, akademik Leonid Quberskiy isə UNEC-in Fəxri doktorudur.

UNEC’s Dean was awarded order
Dean of the School of International Economic Relations of Azerbaijan State University of Economics (UNEC), Dr. of Economy, Associated Professor Mansur Barkhudarov was awarded the order of “Honor and Glory” by the National University of Kiev named after T. Shefchenko.
Mansur Barkhudarov was awarded with the medal for his contributions in expanding relation between the two universities.
The cooperation ties between the National University of Kiev from which M. Barkhudarov graduated and Azerbaijan State University of Economics have been existing since 1987. The hero of Ukraine, Rector of the National University of Kiev, academician Leonid Guberskiy is the Honorary Doctor of UNEC.