UNEC-in əcnəbi tələbələri erməni vəhşiliklərindən bəhs ediblər
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tələbələri Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət ediblər. UNEC-də təhsil alan Almaniya, Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan, Türkmənistan, Özbəkistan, Qırğızıstan, İran, Küveyt, Çin, Nigeriya, Əfqanıstan, BƏƏ və digər ölkələrdən olan tələbələrin də iştirak etdiyi səfər “Gəz, Gör, Tanı, Paylaş” devizi altında keçirilib.
Səfərdə məqsəd UNEC-in əcnəbi tələbələrini ermənilərin 1918-ci ildə Qubada törətdiyi qırğınların əyani nişanəsi olan soyqırım məzarlığı ilə tanış etməkdir. UNEC-in tələbə rektoru Şahin Həsənov əcnəbi tələbələrə dinc Quba sakinlərinin erməni silahlıları tərəfindən işgəncələrlə qətlə yetirilməsi barədə məlumat verib. Kütləvi məzarlığı ziyarət edən tələbələr ermənilərin Quba qəzasında törətdiyi qırğının nişanələrindən heyrətə gəldiklərini bildiriblər.
Tələbələr Quba Soyqırımı Memorial Kompleksinin ekspozisiya zalında XX əsrin əvvəllərində Quba şəhərinin görüntüləri, o zaman burada aparılan tikinti-quruculuq işləri, əhalinin həyat tərzini əks etdirən fotolarla tanış olublar.
Əcnəbi tələbələr kütləvi məzarlıqdan çəkdikləri şəkilləri sosial şəbəkələrdə  #GraveyardofGenocide #SoykirimMezarligi kimi açar sözləri vasitəsilə yayımlayaraq, erməni vəhşilikləri, Azərbaycan xalqına qarşı törədilən cinayətlər barədə informasiyalar paylaşıblar. Onlar burada gördüklərinin insanlığa qarşı qəddar cinayət olduğunu xüsusi vurğulayıblar.

Students of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) have visited the Guba Genocide Memorial Complex. The tour made by the students from Germany, Turkey, Russia, Georgia, Turkmenistan, Uzbekistan, Kirgizstan, Iran, Kuwait, China, Nigeria, Afghanistan, UAE and other countries was arranged under the motto “Go, see, know and share”.
The trip was targeted in making the foreign students of UNEC familiar with Graveyard of Genocide which is the visual evidence of massacres committed by Armenian in Guba in 1918. UNEC’s Student-rector Shahin Hasanov informed the overseas students of UNEC that Guba civilians were tortured and murdered by Armenian armed forces. Students visited the mass burial site said they were stunned by the signs of slaughter committed by Armenians in Guba province.
Students called at the Guba Genocide Memorial Complex became familiar with the images of Guba city in early twenties century, construction and landscaping affairs made there that time and photos reflecting the lifestyle of the population.
International students shared the information about the Armenian atrocities and crimes perpetrated against Azerbaijani people by posting photos taken in the mass burial cemetery via the #GraveyardofGenocide#SoykirimMezarligi hash tags. They emphasized the graveyard as a brutal crime against humanity.
Afterwards, students got acquainted with the history, cultural and tourism opportunities of Guba region.