UNEC-in fiziki məhdudiyyətli tələbələrlə iş sahəsində fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib
UNEC Xəzər Universitetinin koordinatoru olduğu “Əlilliyi olan şəxslərin Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinə inteqrasiyasının təməlinin qoyulması” TEMPUS (ESFIDIP) adlı layihəsində tərəfdaş qismində çıxış edib.
Layihə çərçivəsində Xəzər Universitetində “Əlilliyi olan tələbələr üçün Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrində bərabər imkanlar” adlı beynəlxalq konfrans keçirilib. İki gün davam edən konfransda UNEC-in Əlilliyi olan tələbələr üçün Mərkəzinin koordinatoru Sevinc Məhsimova və ESFİDİP layihəsinin koordinatoru, Beynəlxalq əməkdaşlıq departamentinin mütəxəssisi Gülşən Vəliyeva iştirak edib. UNEC nümayəndələri universitetdə yaradılan mərkəzin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat veriblər. Görülən işlərdən söz açaraq, növbəti illərdə həyata keçiriləcək layihələrdən bəhs ediblər. Layihənin tərəfdaşları UNEC-in fiziki məhdudiyyətli tələbələrlə iş sahəsində fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
Səhhətindəki ciddi problemlə əlaqədar olaraq konfransda şəxsən iştirak edə bilməyən 1-ci qrup əlil, UNEC-in IV kurs tələbəsi Orxan Adıgözəl tədbirə skayp vasitəsi ilə qoşularaq, layihənin həyata keçirilməsindəki nailiyyətlərdən danışıb. Əlilliyi olan tələbələrin təhsilə olan marağından söz açıb.
Görüşdə yerli tərəfdaş universitetlərin nail olduğu nəticələr və gələcək fəaliyyət planları geniş müzakirə olunub.
Konfransda layihənin Avropa tərəfdaşları olan Makedoniya Universiteti, Polşanın LODZ Universiteti, Avstriyanın GRAZ Universitetinin nümayəndələri, Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Xəzər Universiteti, Sumqayıt Dövlət Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, Lənkəran Dövlət Universiteti və Naxçıvan Dövlət Universitetinin nümayəndələri də iştirak edib.

Высоко оценена деятельность по работе со студентами с физическими ограничениями UNEC
UNEC выступил в качестве партнера проекта TEMPUS (ESFIDIP) «Создание фонда по интеграции в высшие учебные заведения Азербайджана людей с ограниченными возможностями», координатором которого является университет Хазар.
В университете Хазар в рамках проекта состоялась международная конференция под названием «Равные права для студентов с инвалидностью в высших учебных заведениях Азербайджана». В двухдневной конференции приняли участие координатор Центра для студентов-инвалидов UNEC Севиндж Махсимова и координатор проекта ESFİDİP, специалист Департамента международного сотрудничества Гюльшан Велиева. Представители UNEC дали подробную информацию о деятельности созданного в университете центра. Говоря о проделанных работах, было отмечено о предстоящих проектах в последующие годы. Партнеры проекта высоко оценили деятельность по работе со студентами с физическими ограничениями UNEC.
Инвалид 1-ой группы студент IV курса UNEC Орхан Адыгёзал, не сумевший принять участие в конференции из-за серьезных проблем со здоровьем, подключился к мероприятию посредством скайпа и рассказал о достижениях в осуществлении проекта. Он отметил о проявлении студентами-инвалидами интереса к образованию.
На встрече широко обсуждались вопросы о результатах, достигнутых местными университетами-партнерами, и план деятельности в будущем.
В конференции приняли участие представители европейских партнеров проекта — университет Македонии, университет LODZ Польши, университет GRAZ Австрии, а также представители Министерства образования Азербайджанской Республики, Министерства труда и социальной защиты населения, университета Хазар, Сумгаитского государственного университета, Гянджинского государственного университета, Ленкоранского государственного университета и Нахчыванского государственного университета.