UNEC-in fiziki məhdudiyyətli tələbələrlə iş sahəsində fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib
UNEC Xəzər Universitetinin koordinatoru olduğu “Əlilliyi olan şəxslərin Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinə inteqrasiyasının təməlinin qoyulması” TEMPUS (ESFIDIP) adlı layihəsində tərəfdaş qismində çıxış edib.
Layihə çərçivəsində Xəzər Universitetində “Əlilliyi olan tələbələr üçün Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrində bərabər imkanlar” adlı beynəlxalq konfrans keçirilib. İki gün davam edən konfransda UNEC-in Əlilliyi olan tələbələr üçün Mərkəzinin koordinatoru Sevinc Məhsimova və ESFİDİP layihəsinin koordinatoru, Beynəlxalq əməkdaşlıq departamentinin mütəxəssisi Gülşən Vəliyeva iştirak edib. UNEC nümayəndələri universitetdə yaradılan mərkəzin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat veriblər. Görülən işlərdən söz açaraq, növbəti illərdə həyata keçiriləcək layihələrdən bəhs ediblər. Layihənin tərəfdaşları UNEC-in fiziki məhdudiyyətli tələbələrlə iş sahəsində fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
Səhhətindəki ciddi problemlə əlaqədar olaraq konfransda şəxsən iştirak edə bilməyən 1-ci qrup əlil, UNEC-in IV kurs tələbəsi Orxan Adıgözəl tədbirə skayp vasitəsi ilə qoşularaq, layihənin həyata keçirilməsindəki nailiyyətlərdən danışıb. Əlilliyi olan tələbələrin təhsilə olan marağından söz açıb.
Görüşdə yerli tərəfdaş universitetlərin nail olduğu nəticələr və gələcək fəaliyyət planları geniş müzakirə olunub.
Konfransda layihənin Avropa tərəfdaşları olan Makedoniya Universiteti, Polşanın LODZ Universiteti, Avstriyanın GRAZ Universitetinin nümayəndələri, Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Xəzər Universiteti, Sumqayıt Dövlət Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, Lənkəran Dövlət Universiteti və Naxçıvan Dövlət Universitetinin nümayəndələri də iştirak edib.

UNEC’s Performance in the direction of Work with Disabled Students assessed highly
UNEC participates as a partner of the TEMPUS Project on “the Establishment of a Foundation for the Integration of Disabled People into HEIs of Azerbaijan” (ESFIDIP) coordinated by Khazar University.
An International Conference on “Equal Access at HEIs in Azerbaijan for Students with Disability” has been held at Khazar University within the Project. The coordinator of the Center for Disabled students of UNEC Sevinj Mahsimova and the coordinator of ESFIDIP Project, expert of the International Cooperation Department Gulshan Veliyeva took part in the two-day conference. UNEC’s representatives delivered detailed information about the performances of the center established at UNEC. Speaking about the work done, they mentioned about the projects to be implemented in the coming years. Partners of the project evaluated UNEC’s performance in work with physically impaired students highly.
First group invalid, IV year undergraduate of UNEC Orkhan Adigozelov, who could not attend the conference in connection with serious problems in his health, spoke about the achievements gained in the realization of the program via Skype. He talked about the physically impaired students’ interest in studying.
The results achieved by the partner universities and their future actions plans were broadly debated within the meeting.
The representatives of the European partners of the Project the Macedonia University, LODZ University of Poland, GRAZ University of Austria, the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Labor and Social Protection of Citizens, Khazar University, State University of Sumgait, State University of Ganja, State University of Lenkoran and State University of Nakhchivan participated in the conference.