UNEC-in magistr və doktorantları Polşada təcrübə keçə biləcəklər
Şərqi Avropa Araşdırmaları İnstitutunun koordinatoru Mikolay Tauber Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində  (UNEC) olub.
UNEC-in Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədovla görüşdə Şərqi Avropa Araşdırmaları İnstitutu ilə UNEC arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub. Polşanın məşhur iqtisadçı alimlərinin UNEC-də tədris və elmi fəaliyyətə cəlb edilməsi, eləcə də Polşa Şərq Araşdırmalar İnstitutunun dəstəyi ilə UNEC-in magistr və doktorantlarının Polşa Biznes təşkilatlarında təcrübə keçmələri barədə danışıqlar aparılıb.
Qeyd edək ki, Şərqi Avropa Araşdırmaları İnstitutunun fəaliyyəti yarandığı 1993-cü ildən Avropa ölkələrinin, ilk növbədə Mərkəzi və Şərqi Avropa ölkələrinin qarşılıqılı əlaqələrinin inkişafına yönəlib. İnstitutdakı tədbirlər əsasən bu regionun dövlətləri arasında siyasi, iqtisadi, mədəni və elmi əlaqələrin genişlənməsinə həsr olunur.

UNEC’s Graduate and Doctoral Students will get a chance of passing Internship in Poland
The coordinator of the Eastern European Research Institute Mikolay Tauber has visited Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
The cooperation issues between the Eastern European Research Institute and UNEC was discussed within the meeting with the Director of Science Department of UNEC, Professor Zahid Mammadov. Negotiations on involving well- known Polish economist scholars to teaching and research at UNEC, as well as the opportunity of passing through the internship for UNEC graduate and doctoral students in Polish Business Organizations supported by the Eastern Research Institute took place.
Note that the performance of the Eastern European Research Institute has been directed towards the development of mutual relations the European countries, mainly Central and Eastern European countries since its establishment in 1993. Events held at the Institute are essentially dedicated to expanding political, cultural and scientific ties among the countries of this region.