UNEC-in Nizamnaməsi və “UNEC-100” İnkişaf Strategiyası kollektivə təqdim olundu
UNEC-in Nizamnaməsi və “UNEC-100” İnkişaf Strategiyasından irəli gələn məsələlərin həlli məqsədilə fakültələrdə görüşlərə start verilib.
Maliyyə və mühasibat fakültəsinin professor-müəllim heyəti ilə keçirilən görüşdə UNEC-in inzibati və təşkilatı məsələlər üzrə prorektoru, dosent Şaiq Əsgərov yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik edərək, işlərində uğurlar arzulayıb.
Prorektor Şaiq Əsgərov “Publik hüquqi şəxslər haqqında” Qanuna uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 3 fevral tarixli Fərmanın icrasını təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərar qəbul etdiyini və 22 avqust 2019-cu ildə “Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Nizamnaməsi”nin təsdiqləndiyini bildirib. Sənədə görə, UNEC-in “Təhsil haqqında” Qanuna uyğun olaraq, müvafiq səviyyələr üzrə ali təhsil, habelə orta ixtisas və əlavə təhsil proqramlarını həyata keçirən, “Elm haqqında” Qanuna əsasən fundamental, nəzəri-metodoloji, pedaqoji-metodiki və tətbiqi elmi tədqiqatlar aparan publik hüquqi şəxs olduğunu diqqətə çatdırıb. Nizamnaməyə görə, UNEC-in idarə olunmasında dəyişikliklərin əks olunduğunu deyən Ş.Əsgərov universitetin ali idarəetmə orqanının Elmi Şura, strateji inkişaf məsələləri üzrə idarəetmə orqanının isə ictimai əsaslarla fəaliyyət göstərən Himayəçilər Şurası olduğunu bildirib.
Tədbirdə Nizamnamədə əks olunan ümumi müddəalar, UNEC-in fəaliyyətinin məqsəd və istiqamətləri, vəzifə və hüquqları barədə professor-müəllim heyətinə ətraflı məlumat verilib, nizamnamədən irəli gələn məsələlərin yerinə yetirilməsi ilə bağlı kollektiv qarşısında duran vəzifələrdən söz açılıb.
UNEC rektorunun müşaviri, dosent Elşən Bağırzadə “UNEC-100” İnkişaf Strategiyası (2019-2030)” barədə təqdimatla çıxış edib. UNEC-in Elmi Şurası tərəfindən qəbul edilən İnkişaf Strategiyasında həm ölkə ali təhsil sistemindəki, həm də dünya ali təhsil bazarındakı tendensiya və islahatların nəzərə alındığını bildirib. E.Bağırzadə UNEC-in missiyası, gələcəyə baxışı və əsas dəyərlərinin yer aldığı strategiyada universitetin SWOT təhlilinin aparıldığını və 2030-cu ilə qədər reallaşdırılması nəzərdə tutulan 7 strateji məqsəd və 31 strateji hədəfin müəyyən olunduğunu qeyd edib. Strategiyada qeyd olunan hədəf və məqsədlərin həyata keçirilməsi üçün konkret fəaliyyət istiqamətlərinin təsbit edildiyini diqqətə çatdıran rektorun müşaviri, strategiyanın uğurlu icrası üçün professor-müəllim heyətinin fəaliyyətinin müəyyən olunan hədəflər istiqamətində qurulmasının vacibliyini vurğulayıb.
Tədbirdə UNEC-in elmi-tədqiqat sahəsində yüksək nəticələr əldə etdiyi və bir çox parametrlərə görə ölkədə bu istiqamətdə lider universitet olduğu açıqlanıb. “UNEC-100” İnkişaf Strategiyası”na uyğun görülən tədbirlər nəticəsində UNEC-in 90 yaşında dünyanın ən yaxşı 1000, 100 yaşında isə ən yaxşı 500 universitetindən birinə çevrilməsinin hədəfləndiyi bildirilib.
Sonda professor-müəllim heyətinin “UNEC-100” İnkişaf Strategiyası (2019-2030)” və Nizamnaməsi barədə suallarını cavablandırılıb və təklifləri dinlənilib.

Устав UNEC и Стратегия развития “UNEC-100” представлены коллективу
С целью решения задач, исходящих из Устава UNEC и Стратегии развития “UNEC-100”, дан старт встречам на факультетах.
На встрече, состоявшейся с профессорско-преподавательским составом факультета Финансов и бухгалтерии, проректор по административным и организационным вопросам UNEC, доцент Шаиг Аскеров поздравил участников мероприятия с началом нового учебного года и пожелал им успехов в работе.
Проректор Шаиг Аскеров отметил, что согласно «Закону о юридических лицах публичного права» и с целью выполнения Указа Президента Азербайджанской Республики от 3 февраля 2016 года Кабинет министров Азербайджанской Республики принял соответствующие  решения и 22 августа 2019 года утвердил «Устав Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC)». Он обратил внимание, что по документу, UNEC является публичным юридическим лицом, осуществляющим согласно Закону «Об образовании» разного уровня программы высшего образования, а также среднего специального и дополнительного образования, и на основе Закона об образовании, ведущее фундаментальные, теоретико-методологические, педагогико-методические  и научные исследования. Говоря о том, что в Уставе отражены изменения в управлении UNEC, Ш.Аскеров отметил, что высшим органом управления университета является Ученый совет, а органом управления по вопросам стратегического развития является Попечительский совет
На мероприятии профессорско-преподавательскому составу была представлена подробная информация об общих положениях, отраженных в Уставе, целях и направлениях, обязанностях и правах UNEC, были подчеркнуты обязательства, стоящие перед коллективом, исходящие из устава.
Советник ректора UNEC, доцент Эльшан Багирзаде выступил с презентацией  Стратегии развития “UNEC-100” (2019-2030)”.  От отметил, что в Стратегии развитии, приятой Ученым советом UNEC, предусмотрены тенденции и реформы в системе высшего образования страны, а также на мировом рынке высшего образования.  Э.Багирзаде отметил, что в стратегии, в которой нашли место миссия, взгляд на будущее и основные ценности UNEC, дается SWOT-анализ и 7 стратегических задач и 31 стратегическая цель, реализация которых предусмотрена до 2030 года.  Обратив внимание на конкретные направления деятельности, закрепленные  в Стратегии для осуществления задач и целей, советник ректора подчеркнул, что для успешного выполнения стратегии важно организация деятельности профессорско-преподавательского состава в направлении намеченных целей.
На мероприятии было отмечено, что UNEC достиг высоких результатов в научно-исследовательской сфере и по многом параметрам является университетом лидером в стране в этом направлении. Было отмечено, что в результате осуществленных мероприятий соответственно Стратегии развития “UNEC-100” намечено превращение UNEC в свое 90-летие один из лучших 1000 университетов, а в 100-летие один из 500 университетов.
В конце были освещены вопросы профессорско-преподавательского состава относительно Стратегии развития “UNEC-100 (2019-2030)»  и Устава и выслушаны предложения.