UNEC-in Nizamnaməsi və “UNEC-100” İnkişaf Strategiyası kollektivə təqdim olundu
UNEC-in Nizamnaməsi və “UNEC-100” İnkişaf Strategiyasından irəli gələn məsələlərin həlli məqsədilə fakültələrdə görüşlərə start verilib.
Maliyyə və mühasibat fakültəsinin professor-müəllim heyəti ilə keçirilən görüşdə UNEC-in inzibati və təşkilatı məsələlər üzrə prorektoru, dosent Şaiq Əsgərov yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik edərək, işlərində uğurlar arzulayıb.
Prorektor Şaiq Əsgərov “Publik hüquqi şəxslər haqqında” Qanuna uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 3 fevral tarixli Fərmanın icrasını təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərar qəbul etdiyini və 22 avqust 2019-cu ildə “Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Nizamnaməsi”nin təsdiqləndiyini bildirib. Sənədə görə, UNEC-in “Təhsil haqqında” Qanuna uyğun olaraq, müvafiq səviyyələr üzrə ali təhsil, habelə orta ixtisas və əlavə təhsil proqramlarını həyata keçirən, “Elm haqqında” Qanuna əsasən fundamental, nəzəri-metodoloji, pedaqoji-metodiki və tətbiqi elmi tədqiqatlar aparan publik hüquqi şəxs olduğunu diqqətə çatdırıb. Nizamnaməyə görə, UNEC-in idarə olunmasında dəyişikliklərin əks olunduğunu deyən Ş.Əsgərov universitetin ali idarəetmə orqanının Elmi Şura, strateji inkişaf məsələləri üzrə idarəetmə orqanının isə ictimai əsaslarla fəaliyyət göstərən Himayəçilər Şurası olduğunu bildirib.
Tədbirdə Nizamnamədə əks olunan ümumi müddəalar, UNEC-in fəaliyyətinin məqsəd və istiqamətləri, vəzifə və hüquqları barədə professor-müəllim heyətinə ətraflı məlumat verilib, nizamnamədən irəli gələn məsələlərin yerinə yetirilməsi ilə bağlı kollektiv qarşısında duran vəzifələrdən söz açılıb.
UNEC rektorunun müşaviri, dosent Elşən Bağırzadə “UNEC-100” İnkişaf Strategiyası (2019-2030)” barədə təqdimatla çıxış edib. UNEC-in Elmi Şurası tərəfindən qəbul edilən İnkişaf Strategiyasında həm ölkə ali təhsil sistemindəki, həm də dünya ali təhsil bazarındakı tendensiya və islahatların nəzərə alındığını bildirib. E.Bağırzadə UNEC-in missiyası, gələcəyə baxışı və əsas dəyərlərinin yer aldığı strategiyada universitetin SWOT təhlilinin aparıldığını və 2030-cu ilə qədər reallaşdırılması nəzərdə tutulan 7 strateji məqsəd və 31 strateji hədəfin müəyyən olunduğunu qeyd edib. Strategiyada qeyd olunan hədəf və məqsədlərin həyata keçirilməsi üçün konkret fəaliyyət istiqamətlərinin təsbit edildiyini diqqətə çatdıran rektorun müşaviri, strategiyanın uğurlu icrası üçün professor-müəllim heyətinin fəaliyyətinin müəyyən olunan hədəflər istiqamətində qurulmasının vacibliyini vurğulayıb.
Tədbirdə UNEC-in elmi-tədqiqat sahəsində yüksək nəticələr əldə etdiyi və bir çox parametrlərə görə ölkədə bu istiqamətdə lider universitet olduğu açıqlanıb. “UNEC-100” İnkişaf Strategiyası”na uyğun görülən tədbirlər nəticəsində UNEC-in 90 yaşında dünyanın ən yaxşı 1000, 100 yaşında isə ən yaxşı 500 universitetindən birinə çevrilməsinin hədəfləndiyi bildirilib.
Sonda professor-müəllim heyətinin “UNEC-100” İnkişaf Strategiyası (2019-2030)” və Nizamnaməsi barədə suallarını cavablandırılıb və təklifləri dinlənilib.

The UNEC Charter and “UNEC-100” Development Strategy were presented to the staff
Meetings have started at the faculties for the purpose of resolving the following issues arising from the UNEC charter and “UNEC-100”  Development Strategy.
At a meeting with the faculty of Finance and Accounting, Vice-Rector for Administrative and Organizational Affairs of UNEC Associate Professor Shaiq Askerov  congratulated the event participants on the start of the new academic year and wished them success in their work.
Vice-Rector for Administrative and Organizational Affairs of UNEC Associate Professor Shaiq Askerov   noted that in order to ensure the implementation of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 3, 2016, Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan adopted the relevant decision and “The charter of Azerbaijan State University of Economics” had   been approved   on the 22nd of August in 2019,  in accordance with the law “About public juridical people” . It was noted that in the document, according to the “Law on education” the person implementing higher education, as well as secondary specialties and additional education programs, conducting   fundamental, theoretical-methodological, pedagogical-methodical and applied scientific researches in accordance with the Law on Science is a public juridical person.  Noting that the charter reflected changes in UNEC management, Sh. Askerov   told   that the university’s supreme governing body is the Scientific Council, and the Strategic Development Management Board is the Public Council of Trustees
The event provided detailed information to the academic-staff  about the general provisions reflected in the charter, the goals and directions of UNEC activities, its  duties and rights, there were mentioned the tasks facing the staff  in the implementation of issues arising from the charter.
UNEC Rector Advisor, Associate Professor Elshan Bagirzade performed a speech with the presentation on “UNEC-100”   Development Strategy (2019-2030)”. He said that the development strategy adopted by the UNEC Scientific Board took   into account trends and reforms in the higher education system of the country and in the global market of higher education. E.Bagirzade noted that SWOT analysis of the university   had been carried out,  7 strategic aims and 31 strategic goals to be implemented by 2030 had been identified in the charter with the UNEC mission, vision to the future and its core values.  Referring to the specific objectives for the implementation of the goals and objectives outlined in the strategy, the rector’s advisor stressed the importance of establishing the activities of the academic staff   towards determined goals for successful implementation of the strategy.
At the event, it was   announced that UNEC   had achieved high results in the field of research and was the leading university in the country in many respects in this direction. It was also noted that as a result of the measures undertaken in accordance with the “UNEC-100” Development Strategy”, UNEC aims to become one of the top 1,000 universities in the world at the age of 90, and the top 500 in the world at 100.
At the end of the meeting the questions of the academic-staff were answered and their suggestions were listened on “UNEC-100” Development Strategy (2019-2030)” and the charter.