UNEC-in Prezident təqaüdçüləri: “Seçimimizdən məmnunuq!”
UNEC-də ənənəvi olaraq hər il keçirilən və dünyanın aparıcı universitetlərində də xüsusi qeyd edilən “Oriyentasiya Günü”nün məqsədi I kurs tələbələrini universitet həyatı ilə tanış etmək, ilk günün təəssüratlarını zənginləşdirmək, yuxarı kurs tələbələri ilə birlikdə pozitiv anlar yaşamaqdır.
Universitetin bütün tədris binalarında keçirilən “Oriyentasiya Günü”ndə I kurs tələbələrinə UNEC barədə video-çarx nümayiş olunub. Video-çarxda UNEC-in tarixi, tədris prosesi, beynəlxalq əlaqələri, ikili diplom, mübadilə və təqaüd proqramları barədə məlumat verilib. UNEC könüllülərindən ibarət məlumat və bələdçi xidməti tələbə və valideynləri maraqlandıran suallara cavab verməklə yanaşı, onlar üçün universitet ərazisində infoturlar da təşkil ediblər. İlk dəfə auditoriyada əyləşmək sevincini yaşayan tələbələr Elektron Universitet Modelini maraqla qarşılayıblar. Öz startap layihələrini İnnovativ Biznes İnkubatorda reallaşdıra biləcəyini öyrənən gənclər UNEC-in tələbələrə yaratdığı imkanlardan məmnun qaldıqlarını ifadə ediblər.
Qəbul imtahanlarında 700 bal toplayaraq UNEC-ə qəbul olan Prezident təqaüdçüləri Cavad Əliyev və Arzu Məmmədzadə ixtisas seçimindən öncə burada olaraq dərslərdə iştirak etdiklərini bildiriblər: “Universitetlə ilk tanışlıqdan sonra böyük və möhtəşəm UNEC ailəsinin üzvü olmağa qərar verdik. Seçimimizdən məmnunuq!”
“Oriyentasiya Günü”ndə Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvləri musiqi nömrələri və rəqslərlə çıxış ediblər.  Eyni zamanda UNEC tələbələrinin əl işlərindən ibarət rəsm sərgisi də nümayiş etdirilib. Vokal, rəqs, bədii qiraət və rəssamlıq bacarığı olan I kurs tələbələrinə Yaradıcılıq Mərkəzinə üzvlük qaydaları izah edilib.
Karyera guşəsində tələbələrə seçdikləri ixtisasların əmək bazarındakı əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verilib, peşəkar mütəxəssis kimi formalaşmaq istiqamətində tövsiyələr olunub. Beynəlxalq Əməkdaşlıq Departamentinin nümayəndələri tələbələrə UNEC-in beynəlxalq əlaqələr sahəsindəki uğurlarından söz açıb, mövcud proqram və layihələr barədə informasiya veriblər.
Qeyd edək ki, 2017/18-ci tədris ilində UNEC-də qəbul planı yerləri ötən iki illə müqayisədə yenə də yüksək nəticə ilə – 96.6 faizlə yerinə yetirilib. Bu il ən yüksək bal toplayanların UNEC-ə qəbul sayında da ciddi irəliləyiş olub. II ixtisas qrupu üzrə 600 və daha yüksək bal toplayan 481 nəfərin 288-i, yəni 60 faizi (I ixtisas qrupu üzrə isə 2 nəfər) UNEC-i seçib. Sevindirici haldır ki, bu il II ixtisas qrupu üzrə Prezident təqaüdünə layiq görülən 23 nəfərin 17-si isə məhz UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin tələbəsidir.

Президентские стипендиаты UNEC: «Мы довольны своим выбором»
В «День ориентации», который состоялся во всех корпусах университета, для студентов транслировался видеоролик о UNEC, где была представлена информация об истории университета, учебном процессе, международных отношениях, программах двойного диплома,  обмена и специальной стипендиальной программы.  Служба, занимающаяся информированием студентов  в составе добровольцев  UNEC,  ответив на все интересующие их вопросы, организовала инфотур по территории университета.  С большим интересом студенты ознакомились с Электронной моделью университета. Молодежь ознакомившись с Бизнес инкубатором, где сможет реализовать свои стартапы, выразила удовлетворение по поводу условий, созданных для студентов UNEC.
Набравшие на вступительных экзаменах свыше 700 баллов Президентские стипендиаты, поступившие в UNEC — Джавад Алиев и Арзу Мамедзаде отметили, что прежде чем выбрать специальность, присутствовали на уроках: «После первого знакомства с университетом мы решили стать членами большой и замечательной семьи  UNEC!»
В «День ориентации» члены Творческого центра выступили музыкальными номерами и танцами. В то же время демонстрировалась выставка ручных работ студентов UNEC. Студентам I курса, имеющим вокальные, танцевальные художественные способности,  были разъяснены правила членства в Творческий центр.
Следует отметить, что в 2017/18 учебном году план приема на плановые места в UNEC  по сравнению с предыдущими годами возрос 96.6 процентов. В этом году также наблюдались серьезные изменения в числе поступивших в UNEC с высокими баллами. 288 студентов из числа 481, набравших 600 и выше баллов по II группе специальности, то есть 60 процентов (по I группе 2 человека) выбрали UNEC. Отрадно, что 17 из 25 студентов, удостоенных Президентской стипендии по II группе  специальности, выбрали Международную школу экономики UNEC.