UNEC-in professor-müəllim və tələbələri cəbhə bölgəsində
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin ictimaiyyətlə əlaqələri gündən-günə genişlənir. Nazirliklər, idarə-müəssisələr, yerli icra hakimiyyəti orqanları və qeyri hökumət təşkilatları ilə birgə təşkil edilən kütləvi vətənpərvərlik mərasimləri ordu ilə xalqın monolit birliyinin nümayişinə çevrilir və bu kimi silsilə tədbirlər gənclərin orduya hazırlanması, onların hərbi ənənələr əsasında vətənpərvərlik tərbiyəsi və Silahlı Qüvvələr şəxsi heyətinin döyüş ruhunun və mənəvi-psixoloji hazırlığının yüksəldilməsində mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektorluğu, professor-müəllim və tələbə heyəti Silahlı Qüvvələrin şəxsi heyəti ilə daim əlaqə saxlayır. Bir neçə ay öncə universitetdə cəbhə bölgələrindən dəvət edilmiş döyüş və mənəvi-psixoloji hazırlıq əlaçıları ilə görüş keçirilmiş, ön səngərdə əsgəri borclarını şərəf və vicdanla yerinə yetirdiklərinə və xidmətdə fərqləndiklərinə görə onlar bu təhsil ocağının xüsusi hədiyyələri ilə mükafatlandırılmışlar.
Bir həftə öncə universitetin rektoru, professor Ədalət Muradov Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənova müraciət edərək bir qrup professor-müəllim və tələbənin düşmənlə təmas xəttində xidmət keçən hərbi qulluqçularla görüşmək, problem və qayğıları ilə maraqlanmaq, onlara mənəvi dayaq olmaq arzusunda olduqlarını bildirmişdir. Rektorun müraciəti Müdafiə Nazirliyinin rəhbərliyi tərəfindən razılıqla qarşılanmış və onlara istənilən bölgələrə getmələri üçün şərait yaradılmışdır.
Artıq professor Ədalət Muradovun rəhbərlik etdiyi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin bir qrup professor-müəllim və tələbəsinin cəbhə bölgələrinə səfəri başa çatıb.
Bir həftə davam edən səfər zamanı onlar Goranboy, Göygöl, Gədəbəy, Tovuz, Qazax və digər bölgələrdə olmuş, şəxsi heyətlə görüşmüş, onların xidmət şəraitləri ilə tanış olmuş, hərbi qulluqçuların problem və qayğıları ilə maraqlanmışlar.
Dəniz səviyyəsindən 3 min metrdən çox yüksəkliklərdə olan zirvələrdə Vətən torpaqlarının keşiyində ayıq-sayıq dayanan, düşmən kəşfiyyat-təxribat qruplarının qarşısını mərdliklə alan, hər gün atəşkəs rejimini bir neçə dəfə pozan Ermənistan silahlı bölmələrinin vaxtında layiqli cavabını verən əsgər və zabitlərlə görüşlər onların Azərbaycan ordusuna və qələbəyə inamını daha da artırıb.
Professor Ədalət Muradov deyir: “Mən memarı xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyev olan və ulu öndərimizin ordu quruculuğu siyasətini prezident kimi fəaliyyətində prioritet bilən Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərlik etdiyi Azərbaycan ordusunun regionda ən güclü ordu olduğunu bilirdim. Ancaq ön səngərdə gördüklərim, hərbi qulluqçuların sosial-məişət şəraiti, ərzaq təminatı, hər şeydən öncə isə onların döyüş hazırlığı və vətənpərvərlik ruhu məni bir daha əmin etdi, sevindirdi. Bizi müşayiət edən Müdafiə Nazirliyinin zabiti polkovnik Abdulla Qurbanin – Əsgəri güllə yox, laqeydlik, ona qarşı soyuq münasibət öldürür. Silahlı Qüvvələrdəki bu inkişafı, bu uğuru görməyən, qiymətləndirməyən elə nankorlar var ki, hələ də ordumuzun bostanına daş atmaqdan usanmırlar,- fikri ilə tam raziyam. Mən bu səfərdən çox böyük təəssüratlarla, yenidən böyük bir qrupla Vətən əsgərləri ilə görüşə qayıtmaq arzusu ilə cəbhə bölgələrindən geri döndüm. Əsgər üçün nə etsək azdır. Bu gün “Hər şey ordu üçün, hər şey qələbə üçün!” şüarı bütün ölkəni əhatə etməlidir…”.
Əsgər və zabitlər millət vəkili, İqtisad elmləri doktoru, professor Xanhüseyn Kazımlının çıxışlarını da böyük maraqla qarşılamış və onun dəfələrlə cəbhə bölgələrində olmasını digər ziyalılarımıza nümunə göstərmişlər. Professor hərbi hissələrə “Böyük siyasətin davamı” adlı çoxcildliyinin çapdan çıxmış 7 cildini hədiyyə etmişdir.
Universitetin “Qiymət və qiymətləndirmə kafedrası”nın əməkdaşları, İqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Bulud Sadıxov, Baş müəllim, dosent İbrahim Quliyev, Milli Qəhrəman Rafiq Alıcanovun oğlu, tələbə Elvin Alıcanov və başqaları döyüşçülərlə səmimi söhbətlər etmiş və torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi uğrunda başlanacaq döyüşlərdə onlar da Vətən əsgərləri ilə bir yerdə olacaqlarını bildirmişlər.
Universitetin kollektivi adından hərbi hissəyə və xidmətdə fərqlənən hərbi qulluqçulara qiymətli hədiyyələr və fəxri fərmanlar verilmişdir.
Polkovnik Oruc Abdullayev şəxsi heyət adından qonaqlara dərin minnətdarlığını bildirərək onları əmin etmişdir ki, bundan sonra da Vətənimizin və xalqımızın milli təhlükəsizliyini etibarla qoruyacaq, əsgəri borclarını şərəflə yerinə yetirəcəklər.
Səfər çərçivəsində professor-müəllim və tələbələr Goranboy rayonunda şəhid Etibar Xudavi oğlu Kazımovun ölümündən sonra təltif olunduğu “Hərbi xidmətdə fərqlənməyə görə” 3-cü dərəcəli medalın ailəsinə təqdim olunması mərasimində, Ağstafa şəhərində Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı kapitan Rafiq Alıcanovun 50 illik yubileyinə həsr olunmuş yubiley mərasimində iştirak etmiş, cəbhəyanı bölgədəki kəndlərin əhalisi ilə görüşmüş və onlarla maraqlı söhbətlər etmişlər.
Cəbhə bölgələrindən qayıdarkən professor Ədalət Muradovun rəhbərlik etdiyi qrup Gəncə şəhərindəki hərbi hissədə gənc əsgərlər və onların valideynləri ilə görüşüblər. Gənc əsgərlər arasında Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin də xeyli məzununu görən professor və müəllimlər bundan böyük qürur duyduqlarını bildirib və onlara xidmətdə uğurlar arzulayıblar.
Qərara alınıb ki, cəbhə bölgələrinə səfər təəssüratlarından ibarət “Ön səngərdə nələr gördük” adlı kitab-albom hazırlanaraq nəşr etdirilsin.

Профессора и студенты UNEC на линии фронта
Связи Министерства обороны Азербайджанской Республики с общественностью  расширяются с каждым днем. Массовые церемонии патриотизма, организуемые совместно с министерствами, управлениями и предприятиями, местными органами исполнительной власти  и неправительственными организациями превращаются в демонстрацию монолитного единства армии и народа, и подобный каскад мероприятий имеют важное значение для подготовки молодежи к армейской службе, патриотического воспитания на основе военных традиций, повышения боевого духа и морально-психологической подготовки личного состава Вооруженных сил.
Ректорат, профессорско-преподавательский и студенческий состав Азербайджанского государственного экономического университета постоянно поддерживает связь с личным составом Вооруженных сил. Несколько месяцев тому назад, в университете была проведена встреча с приглашенными с фронта,  отличниками боевой и морально-психологической подготовки, и за выполнение, на передовой, своего солдатского долга, с честью и совестью, и за отличие в службе, они были награждены специальными подарками университета.
Неделей раньше ректор университета, профессор Адалят Мурадов обратившись к министру обороны, генерал-полковнику Закиру Гасанову, изложил ему  желание группы профессоров и преподавателей, а также студентов встретиться с военнослужащими, проходящими службу в линии соприкосновения с противником, поинтересоваться их проблемами и заботами, оказать моральную поддержку.   Обращение ректора было встречено руководством Министерства обороны с удовлетворением и с их стороны были созданы условия для поездки в любой регион, где проходит линия фронта.
Уже завершился  визит группы профессоров и преподавателей, а также студентов Азербайджанского государственного экономического университета в прифронтовые районы во главе с профессором Адалятом Мурадовым.
Во время недельного визита, они побывали в районах  Горанбой, Гёйгёль, Гедебей, Товуз, Газах и других регионах,  встретились с  армейским персоналом, ознакомились с условиями их службы,  узнали о проблемах и заботах солдат.
Встречи с солдатами и офицерами, неусыпно стоящими на страже родной земли, на высоте 3000 метров над  уровнем моря,  предотвращающими  вражеские разведывательные, диверсионные группы,  каждый день мужественно дающими  адекватный ответ армянским вооруженным подразделениям,  нарушающим, несколько раз в день, режим прекращения огня, еще больше повысили веру в Азербайджанскую армию и победу.
Профессор Адалят Мурадов говорит: Я знал, что Азербайджанская армия, архитектором которой был общенациональный лидер нашего народа Гейдар Алиев, и которую возглавляет Верховный главнокомандующий Вооруженными силами господин Ильхам Алиев, считающий в своей деятельности приоритетом политику  великого вождя в области строительства армии,  является  самой сильной армией в регионе. Но то, что я увидел в окопах на передовой линии фронта —  социально-бытовые условия военнослужащих, их продовольственное обеспечение, в первую очередь, их боеготовность и патриотический дух, —  придало мне уверенность, обрадовало меня. Я полностью согласен со словами сопровождающего нас офицера Министерства обороны, полковника Абдуллы Гурбан о том, что «Солдата убивает не пуля, а равнодушие, холодное отношение к нему. Есть и такие неблагодарные, которые не видят и недооценивают  такое развитие, успехи наших Вооруженных сил, и не устают бросать камень в огород нашей армии». Я вернулся из этой поездки с большим впечатлением,  желанием еще раз вернуться с большой группой к встрече с солдатами родины. Чтобы мы не делали,  для солдата, все равно мало. Сегодня лозунг «Все для армии, все для победы!» должен охватывать всю страну … «.
Солдаты и офицеры с большим интересом встретили  выступление депутата парламента, доктора экономических наук, профессора Хангусейна Казымлы, и его неоднократные визиты на фронт  поставили в пример другим представителям интеллигенции. Профессор подарил военным частям 7 изданных томов своего многотомника  «Продолжение большой политики». Сотрудники кафедры университета «Цена и ценообразование»,  доктор философии по экономике, доцент Булуд Садыхов, старший преподаватель, доцент  Ибрагим Гулиев, сын национального героя Рафика Алыджанова, студент  Эльвин Алыджанов и другие  провели дружеские беседы с бойцами, и  заверили, что будут рядом с солдатами родины в сражениях за освобождение наших земель.
От имени коллектива университета, военной части и военнослужащим, отличившимся на службе, были вручены ценные подарки и почетные грамоты.
Выразив признательность гостям от имени личного состава, полковник Орудж Абдуллаев заверил их, что и впредь будут надежно защищать национальную безопасность нашей родины и народа, с честью выполнять свой  солдатский  долг.
В ходе визита, профессора, преподаватели и студенты были в  Геранбойском районе, участвовали на церемонии вручения семье шахида, посмертно награжденного Этибара Худави Касымова, медали  3-й степени «За отличие в военной службе», на церемонии в Акстафе, посвященной 50 летнему  юбилею Национального Героя Азербайджана, капитана Рафика Алыджанова,  встретились с населением прифронтовых деревень, и провели интересные беседы с ними.
Возвращаясь из фронтовых областей, группа во главе с профессором Адалятом Мурадовым   встретилась с молодыми солдатами и их родителями в  воинской части в Гяндже. Увидев среди новобранцев многих выпускников Азербайджанского государственного экономического университета, профессора и преподаватели испытали чувство гордости, и  пожелали им успехов в службе.
Было решено подготовить и издать  книгу-альбом о впечатлениях от поездки в фронтовые области, с названием  «Что мы увидели на передовой траншеи».