11 DEKABR 2019 | VIEWS:
“Açıq qapı” günü Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Zaqatala filialının fəaliyyətindəki yeniliklərlə tanışlıq olub, tələbə və müəllimlərlə görüşlər keçirilib, müraciətlər dinlənilib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov ilk olaraq filialda “Elektron universitet” modelinin tətbiqi ilə əlaqədar yaradılan infrastrukturla tanış olub. Modelin reallaşdırılması üçün işlər demək olar ki, yekunlaşıb. Bildirilib ki, artıq 2-ci semestrdən layihə tətbiq olunacaq. Bunun üçün qalan zəruri tədbirlərin də qısa müddətdə həyata keçirilməsi tapşırılıb. “Elektron universitet” modelinin tətbiqi ilə əlaqədar müəllimlərə təlimlərin keçirilməsi, tələbələrin məlumatlandırılması nəzərdə tutulub.
Sonra filialın Linqafon kabinetinə, kitabxanasına və Oxu zalına baxış olub. Rektor buradakı kitabxana və Oxu zalının da universitetin Bakıdakı korpuslarında olduğu kimi, müasir texnologiyaların tətbiqi ilə qurulmasına dair göstəriş verib. Xüsusilə, filialın kitabxanasının UNEC-in Kitabxana İnformasiya Mərkəzi ilə əlaqələrinin qurulması, yeni kitablarla təminat vacib məsələ kimi vurğulanıb.
UNEC-in Zaqatala filialında İmtahan zalının vəziyyəti də yoxlanılıb. Zala 30 yeni kompüter alınıb. Rektor Ədalət Muradov əlavə kompüterlərin də alınmasını tapşırıb. Artıq 2-ci semestrdən imtahanların bu zalda keçirilməsi təmin olunacaq.
Daha sonra filialın yenilənən tələbə və müəllim yeməkxanalarına baxış keçirilib. Yeməkxanalarda yaradılan şərait yüksək qiymətləndirilib. Rektor qiymət siyasətinə, onun həm tələbələr, həm də əməkdaşlar üçün münasib olmasına ciddi nəzarət edilməsini tapşırıb.
Rektor, professor Ədalət Muradov sonra 3-6 dekabr tarixində keçirilən “Bakutel-2019” sərgisində öz layihələri ilə iştirak etmiş UNEC startapçıları ilə görüşüb. Universitetin məhz Zaqatala filialının tələbələri olan Əli Əhmədzadə, Mirhəsən Dadaşov və Nicat Mürsəlov uğurlarını, onun yaşatdığı sevinci rektorla bölüşüblər. Ədalət Muradov tələbələrin innovativ ideyalarının bundan sonra da dəstəklənəcəyini, yeni layihələr üçün onlara hər cür şərait yaradılacağını qeyd edib.
Sonra rektor əvvəlcədən elan olunan qəbula yazılmış tələbə, filial əməkdaşı və digər şəxslərlə görüşüb. Ümumilikdə 45 nəfərin müraciəti dinlənilib. Qaldırılan məsələlərin həlli ilə bağlı universitetin müvafiq struktur rəhbərlərinə tapşırıqlar verilib.
Qəbuldan sonra rektor Ədalət Muradov UNEC-in Zaqatala filialının tələbələri ilə geniş tərkibdə görüş keçirib. Universitetdə aparılan təhsil islahatları haqda danışan rektor, tələbələrə ixtisaslarına mükəmməl yiyələnməyi, müasir, savadlı, bu günün tələblərinə cavab verən kadr kimi formalaşmağı tövsiyə edib.
Tələbələrdən sonra isə rektorun Zaqatala filialının müəllimləri ilə görüşü olub. Görüşdə UNEC-in prioritetləri, təhsildə inkişafa nail olmaq üçün qarşıda duran vəzifələr müzakirə olunub.

Rector of UNEC has held “Open Door” day in Zaqatala branch of the university
On “Open door” day  innovations were got acquainted in activities of Zaqatala branch of Azerbaijan State University of Economics (UNEC), meetings with students and teachers were held, appeals were heard.
Rector of UNEC Professor Prof. Adalat Muradov first familiarized with the infrastructure created at   the branch in connection with the implementation of the “Electronic University” model. Work to implement the model is almost complete. It was informed that the project would   be implemented from the second semester. Because of this, it is instructed to implement the remaining necessary measures as soon as possible. In connection with the implementation of the “Electronic University” model, it is planned to hold trainings for teachers and inform students.
He then visited   Lingua-phone room, library, and reading room of the branch. The rector instructed the library and the reading room to be built using modern technology, as well as in the university’s academic buildings in Baku. In particular, importance of the establishment of the affiliate library’s relationship with the UNEC Library Information Center and provision with new books were emphasized.
Situation of the examination hall of Zaqatala branch of UNEC was also checked. 30 new computers to the hall were purchased. Rector Adalat Muradov instructed to purchase additional computers. Exams from the 2nd semester would be already provided in this hall.
Then renovated student and teachers′ canteen were looked at. The conditions created in the canteens were   highly appreciated. The rector instructed to closely monitor the pricing policy, its availability for both students and staff.
Rector, Professor Adalat Muradov   then met with UNEC startups who participated with their own projects in the Bakutel-2019 exhibition on December 3-6. The students of the Zagatala branch of the university, Ali Ahmadzadeh, Mirhasan Dadashov and Nijat Mursalov shared their successes and joy   with the rector. Adalat Muradov said that students’ innovative ideas would continue to be supported and all conditions for new projects would be created for them.
In the end, the rector met   with students prior written to the reception, branch employee, and others. In total 45 appeals were heard. The relevant structural divisions of the university were instructed to solve the issues raised.
After the reception, the rector Adalat Muradov held a meeting in the expanded structure with the students of Zaqatala branch of UNEC. Speaking about educational reforms at the university, the rector advised the students to get a good education in their specialties and to become a   modern, educated   worker satisfying  todays  requirements.
After the students, the rector met with teachers of the Zaqatala branch. UNEC priorities and objectives for achieving progress in education were discussed at the meeting.