11 DEKABR 2019 | VIEWS:
“Açıq qapı” günü Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Zaqatala filialının fəaliyyətindəki yeniliklərlə tanışlıq olub, tələbə və müəllimlərlə görüşlər keçirilib, müraciətlər dinlənilib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov ilk olaraq filialda “Elektron universitet” modelinin tətbiqi ilə əlaqədar yaradılan infrastrukturla tanış olub. Modelin reallaşdırılması üçün işlər demək olar ki, yekunlaşıb. Bildirilib ki, artıq 2-ci semestrdən layihə tətbiq olunacaq. Bunun üçün qalan zəruri tədbirlərin də qısa müddətdə həyata keçirilməsi tapşırılıb. “Elektron universitet” modelinin tətbiqi ilə əlaqədar müəllimlərə təlimlərin keçirilməsi, tələbələrin məlumatlandırılması nəzərdə tutulub.
Sonra filialın Linqafon kabinetinə, kitabxanasına və Oxu zalına baxış olub. Rektor buradakı kitabxana və Oxu zalının da universitetin Bakıdakı korpuslarında olduğu kimi, müasir texnologiyaların tətbiqi ilə qurulmasına dair göstəriş verib. Xüsusilə, filialın kitabxanasının UNEC-in Kitabxana İnformasiya Mərkəzi ilə əlaqələrinin qurulması, yeni kitablarla təminat vacib məsələ kimi vurğulanıb.
UNEC-in Zaqatala filialında İmtahan zalının vəziyyəti də yoxlanılıb. Zala 30 yeni kompüter alınıb. Rektor Ədalət Muradov əlavə kompüterlərin də alınmasını tapşırıb. Artıq 2-ci semestrdən imtahanların bu zalda keçirilməsi təmin olunacaq.
Daha sonra filialın yenilənən tələbə və müəllim yeməkxanalarına baxış keçirilib. Yeməkxanalarda yaradılan şərait yüksək qiymətləndirilib. Rektor qiymət siyasətinə, onun həm tələbələr, həm də əməkdaşlar üçün münasib olmasına ciddi nəzarət edilməsini tapşırıb.
Rektor, professor Ədalət Muradov sonra 3-6 dekabr tarixində keçirilən “Bakutel-2019” sərgisində öz layihələri ilə iştirak etmiş UNEC startapçıları ilə görüşüb. Universitetin məhz Zaqatala filialının tələbələri olan Əli Əhmədzadə, Mirhəsən Dadaşov və Nicat Mürsəlov uğurlarını, onun yaşatdığı sevinci rektorla bölüşüblər. Ədalət Muradov tələbələrin innovativ ideyalarının bundan sonra da dəstəklənəcəyini, yeni layihələr üçün onlara hər cür şərait yaradılacağını qeyd edib.
Sonra rektor əvvəlcədən elan olunan qəbula yazılmış tələbə, filial əməkdaşı və digər şəxslərlə görüşüb. Ümumilikdə 45 nəfərin müraciəti dinlənilib. Qaldırılan məsələlərin həlli ilə bağlı universitetin müvafiq struktur rəhbərlərinə tapşırıqlar verilib.
Qəbuldan sonra rektor Ədalət Muradov UNEC-in Zaqatala filialının tələbələri ilə geniş tərkibdə görüş keçirib. Universitetdə aparılan təhsil islahatları haqda danışan rektor, tələbələrə ixtisaslarına mükəmməl yiyələnməyi, müasir, savadlı, bu günün tələblərinə cavab verən kadr kimi formalaşmağı tövsiyə edib.
Tələbələrdən sonra isə rektorun Zaqatala filialının müəllimləri ilə görüşü olub. Görüşdə UNEC-in prioritetləri, təhsildə inkişafa nail olmaq üçün qarşıda duran vəzifələr müzakirə olunub.

Ректор UNEC провел «День открытых дверей» в Закатальском филиале университета
В «День открытых дверей» прошло знакомство с новшествами в деятельности Закатальского филиала Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), состоялись встречи со студентами и преподавателями, выслушаны обращения.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов ознакомился с инфраструктурой, созданной в связи с применением в филиале модели «Электронный университет». Для реализации модели, можно сказать, что работы подытожены. Было отмечено, что уже со 2 семестра проект будет применяться. Были даны указания по поводу осуществления за короткое время оставшихся необходимых мероприятий. В связи с применением модели «Электронный университет» предусмотрено проведение тренингов для преподавателей, информирование студентов.
Затем состоялся осмотр лингафонного кабинета, библиотеки и читального зала филиала. Ректор дал указания по созданию в филиале современных технологий библиотеки и читального зала таких же, как в Бакинских корпусах. В частности как важный вопрос было подчеркнуто создание отношений между библиотекой филиала и Библиотечно-информационным центром UNEC, обеспечением новыми книгами.
Также был проведен контроль состояния экзаменационного зала Закатальского филиала UNEC. Для зала получено 30 новых компьютеров. Ректор Адалат Мурадов дал указание по поводу приобретения новых компьютеров. Уже со 2 семестра будет обеспечено проведение экзаменов в этом зале.
Позже состоялся осмотр отремонтированных для студентов и преподавателей столовых. Условия, созданные в столовых, были оценены высоко. Ректор дал поручение по поводу серьезного контроля ценовой политики, приемлемой как для студентов, так и для сотрудников.
Затем ректор, профессор Адалат Мурадов встретился со стартаповцами UNEC, принявшими участие своими проектами в выставке “Bakutel-2019”, которая состоялась 3-6 декабря. Студенты Закатальского филиала университета Али Ахмедзаде, Миргасан Дадашов и Ниджат Мурсалов поделились ректором своими успехами, радостью. Адалат Мурадов отметил, что и впредь будет поддерживать инновационные идеи студентов, создаст все условия для реализации проектов.
Затем ректор встретился со студентами, сотрудниками филиала и другими лицами, заранее записавшимися на объявленный прием. В целом были выслушаны обращения 45 человек. Для решения выдвинутых вопросов были даны указания руководителям соответствующих структур университета.
После приема ректор Адалат Мурадов провел встречу в широком составе со студентами Закатальского филиала UNEC. Говоря об учебных реформах, проводимых в университете, ректор пожелал студентам совершенно овладеть своей специальностью, сформироваться в качестве современного, грамотного кадра, способного отвечать требованиям сегодняшнего дня.
После студентов состоялась встреча ректора с преподавателями Закатальского филиала. На встрече обсуждались вопросы приоритетов UNEC, предстоящих задач для достижения развития в образовании.