UNEC-in tələbələri şəhid Ağaəmi Heybətovun ailəsini ziyarət ediblər
UNEC-in Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin (THİK) kollektivi Vətən müharibəsində qəhrəmancasına şəhid olan UNEC-in məzunu Ağaəmi Heybətovun ailəsini və məzarını ziyarət ediblər.
THİK sədri Rüfət Süleymanlı və komitə fəalları şəhidin ailəsinə başsağlığı verərək, Ağaəmi Heybətovla fəxr etdiklərini bildiriblər. Şəhidlərimiz kimi, onların ailə üzvlərinin də hər birimiz üçün çox dəyərli olduğunu söyləyərək, belə qəhrəman övladlar böyüdən valideynlərin qarşısında baş əydiklərini deyiblər.
Görüşdə şəhidin bacısı Həliməxanım Heybətova qardaşı haqqında xatirələrini bölüşərək, Ağaəminin vətənpərvərliyi, xeyirxahlığı ilə yaxınlarının hörmətini qazandığını bildirib. Onun ali təhsil almaq üçün böyük məsuliyyətlə çalışdığını və  2011-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Turizm və otelçilik” ixtisasına qəbul olduğunu deyib. Tələbəlik illərində fəallığı ilə seçildiyi üçün  bir sıra sertifikatlarla təltif olunduğunu bildirib.
Universiteti bitirdikdən sonra hərbi xidmətdə olan A.Heybətov, həmin müddətdə Aprel döyüşlərində könüllü iştirak edib. Bu barədə isə ailəsi 4 il sonra, şəhid olduqdan sonra xəbər tutub. A.Heybətov sentyabrın 27-də başlayan Vətən müharibəsində iştirak etmək üçün ailəsindən xəbərsiz orduya yazılaraq, könüllü şəkildə cəbhəyə yollanıb. Murovdağ istiqamətində gedən döyüşlərdə qəhrəmanlıqlar göstərən məzunumuz oktyabrın 16-da Goranboy rayonu istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhidlik zirvəsinə ucalıb.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarına qatılan və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün ölümündən sonra “Vətən uğrunda” medalı ilə təltif edilib.
Ağaəmi Heybəov oktyabrın 25-də yaşadığı Buzovna qəsəbəsində yerləşən Şəhidlər xiyabanında dəfn olunub.
Görüşdə UNEC Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Rüfət Süleymanlı THİK-in Fəxri Fərmanını şəhidin ailəsinə təqdim edib. Bildirib ki, Ağaəmi Heybətovun ömür yolu hər bir gənc üçün örnəkdir, onun əziz xatirəsi hər birimizin qəlbində əbədi yaşayacaqdır.
Sonra tələbələr şəhidin məzarını ziyarət edərək, onun əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər, məzarı önünə gül dəstələri düzüblər.

UNEC students visited the family of martyr Agaami Heybatov
The staff of UNEC’s Student Trade Union Committee (THIK) visited the family and grave of Aghaami Heybatov, a graduate of UNEC who was heroically martyred in the Patriotic War.
Chairman of THIK Rufat Suleymanli and committee activists expressed their condolences to the martyr’s family and expressed their pride in Agaami Heybatov. Like our martyrs, their family members are very valuable for each of us, and they bowed before the parents who raised such heroic children
At the meeting, Halimakhanim Heybatova, the martyr’s sister, shared her memories about her brother and said that Agaami won the respect of his relatives with his patriotism and kindness. He said that he worked with great responsibility to get a higher education and in 2011 he was admitted to the “Tourism and Hotel Management” specialty of the Azerbaijan State University of Economics. He said that he was awarded with a number of certificates for his activity during his student years.
A.Heybatov, who was in military service after graduating from the university, voluntarily participated in the April battles during that period. His family learned about this 4 years later, after he was martyred. A. Heybatov signed up for the army without the knowledge of his family and went to the front voluntarily to participate in the Patriotic War that started on September 27. Our graduate, who showed heroism in the battles in the direction of Murovdag, rose to the peak of martyrdom on October 16 in the battles in the direction of Goranboy district.
He was posthumously awarded with the “For the Fatherland” medal for honorably fulfilling his duty during the execution of the tasks assigned to the military unit, participating in military operations to ensure the territorial integrity of Azerbaijan.
Agaami Heybeov was buried on October 25 in Shahidlar Khiyaban, where he lived in Buzovna settlement.
At the meeting, Chairman of UNEC Student Trade Union Committee Rufat Suleymanli presented the Honorary Decree of THIK to the martyr’s family. He said that Agaami Heybatov’s life path is an example for every young person, his dear memory will live forever in the hearts of each of us.
Then the students visited the grave of the martyr, paid tribute to his dear memory, and arranged flowers in front of the grave.