UNEC-in Türk Dünyası İqtisad Fakültəsinə yeni dekan təyin olundu
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Türk Dünyası İqtisad Fakültəsinə (TUDİFAK) yeni dekan təyin olunub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Türk Dünyası Araşdırmaları Vəqfinin sədri KözhanYazgan və TUDİFAK-ın yeni türk dekanı, Prof.Dr.Hayati Beşirli ilə görüşüb.
UNEC-in ölkənin Türkiyə türkcəsində təhsil verən yeganə ali təhsil müəssisəsi olduğunu diqqətə çatdıran Ə.Muradov TUDİFAK-ınkeyfiyyətli təhsil və tədrisi ilə hər zaman öndə olduğunu bildirib. Fakültədə yerli müəllimlərlə yanaşı, Türkiyədən dəvət olunan professorların tədrisə cəlb olunduğu bildirən rektor, yeni tədris ilində 8 gənc müəllimin də TUDİFAK-da pedaqoji fəaliyyətə başladığını vurğulayıb. Rektor UNEC-in beynəlxalq əlaqələri və iki diplomlarındanda söz açıb. UNEC-də Avropanın aparıcı universitetləri ilə bakalavr və magistr pilləsi üzrə ikili diplom proqramlarının reallaşdırıldığını bildirən Ə.Muradov Türkiyə universitetləri ilə də bu istiqamətdə əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduğu vurğulayıb. Rektor gələcəkdə TUDİFAK bazasında türk dünyası üçün iqtisadçı kadrlar yetişdirən universitetin yaradılmasının UNEC-instrateji hədəfləri sırasında olduğunu deyib.
Hayati Beşirli Azərbaycanın ən böyük iqtisadyönümlü universitetində çalışacağından məmnunluğunu ifadə edərək, türk dilində yüksək ixtisaslı iqtisadçı kadrların hazırlanması, universitetin beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi, tədrisin keyfiyyətinin daha da artırılması istiqamətində yeni nailiyyətlərə imza atılacağına əmiliyini ifadə edib.
Görüşdə TUDİFAK-da Türkiyə universitetləri ilə əlaqələrin genişləndirilməsi, türk dilində dərsliklərin alınması və digər mövzularda fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda Ə.Muradov Hayati Beşirliyə UNEC-də yeni dekanlıq fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Hayati Beşirli haqqında: Hayati Beşirli Hacettepe Universitetinin sosiologiya ixtisasını bakalavr üzrə bitirib. 1998-ci ildə həmin universitetdən sosiologiya ixtisası üzrə magistratura, 2003-cü ildə isə doktorantura dərəcəsi üzrə məzun olub. H.Beşirli Hacettepe, Sakarya, Qazi və Manas universitetlərində pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olub, kafedra müdiri, Magistratura və Doktorantura mərkəzinin direktoru vəzifələrində çalışıb. Türkiyədə və xaricdə türkoloji, sosial elmlər, mədəniyyətlərarası qarşılıqlı əlaqələr, qloballaşma, regional inteqrasiya və digər mövzulara həsr olunan beynəlxalq konfranslarda çıxış edib. Türkiyənin nüfuzlu dərgilərində çoxsaylı elmi məqalələri dərc olunub. Hayati Beşirli müəllifi olduğu “Türk Cumhuriyetleri Öğrencilerinin Türk Dünyasına Bakışları” kitabına görə Türk Dünyası Yazarlar ve Sənətçilər Vəqfinin (TÜRKSAV) mükafatını qazanıb. Ankara Hacı Bayram Veli universitetində professor olub.

Назначен новый декан факультета Экономики тюркского мира UNEC
Назначен новый декан факультета Экономики тюркского мира (TUDİFAK) Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC).
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов встретился с председателем Фонда исследований тюркского мира Кезханом Язганом и новым турецким деканом TUDİFAK, проф., докт. Хаяти Беширли.
Обратив внимание, что UNEC является единственным в стране высшим учебным заведением, дающим образование на турецком языке, А.Мурадов отметил, что TUDİFAK всегда отличался качеством обучения и преподавания. Отметив, что на факультете наряду с отечественными преподавателями преподают также приглашенные из Турции профессора, ректор подчеркнул, что с нового учебного года 8 молодых преподавателей приступили к педагогической деятельности на факультете TUDİFAK. Ректор затронул вопрос о международных связях и двойных дипломах UNEC. Отметив  реализацию в UNEC программ двойного диплома на ступени бакалавра и магистратуры с ведущими университетами Европы, А.Мурадов выразил заинтересованность в сотрудничестве в этом направлении с университетами Турции. Ректор отметил, что создание в будущем на базе TUDİFAK университета, который подготовит экономические кадры для тюркского мира, является одним из стратегических целей UNEC.
Выразив удовлетворение работой в самом крупном экономического профиля университете Азербайджана, Хаяти Беширли с уверенностью отметил, что будут достигнуты новые успехи в направлении подготовки на турецком языке высококвалифицированных экономических кадров, а также в расширении международных связей университета, повышении  качества обучения.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам расширения в TUDİFAK отношений с университетами Турции, получения учебников на турецком языке и по другим темам.
В завершении А.Мурадов пожелал Хаяти Беширли успехов в новой деятельности в качестве декана в UNEC.
О Хаяти Беширли: Хаяти Беширли окончил ступень бакалавра по специальности социологии университета Хаджеттепе.  В 1998 году окончил ступень магистратуры по специальности социологии указанного университета, а в 2003 году докторантуру. Х.Беширли занимался педагогической деятельностью в университетах Хаджеттепе, Сакарья, Гази и Манас, работал на должности заведующего кафедрой, директора Центра магистратуры и докторантуры. В Турции и за рубежом выступал на международных конференциях, посвященных темам тюркологии, социальных наук, межкультурной взаимосвязи, глобализации, региональной интеграции и др.  Опубликованы его многочисленные научные статьи в авторитетных журналах Турции. Хаяти Беширли за книгу «Взгляд студентов Турецкой Республики на тюркский мир», автором которого является, удостоен премии Ассоциации писателей и деятелей искусства (TÜRKSAV).  Стал профессором в университете Анкары Гаджи Байрам Вели.