UNEC-in Türk Dünyası İqtisad Fakültəsinə yeni dekan təyin olundu
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Türk Dünyası İqtisad Fakültəsinə (TUDİFAK) yeni dekan təyin olunub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Türk Dünyası Araşdırmaları Vəqfinin sədri KözhanYazgan və TUDİFAK-ın yeni türk dekanı, Prof.Dr.Hayati Beşirli ilə görüşüb.
UNEC-in ölkənin Türkiyə türkcəsində təhsil verən yeganə ali təhsil müəssisəsi olduğunu diqqətə çatdıran Ə.Muradov TUDİFAK-ınkeyfiyyətli təhsil və tədrisi ilə hər zaman öndə olduğunu bildirib. Fakültədə yerli müəllimlərlə yanaşı, Türkiyədən dəvət olunan professorların tədrisə cəlb olunduğu bildirən rektor, yeni tədris ilində 8 gənc müəllimin də TUDİFAK-da pedaqoji fəaliyyətə başladığını vurğulayıb. Rektor UNEC-in beynəlxalq əlaqələri və iki diplomlarındanda söz açıb. UNEC-də Avropanın aparıcı universitetləri ilə bakalavr və magistr pilləsi üzrə ikili diplom proqramlarının reallaşdırıldığını bildirən Ə.Muradov Türkiyə universitetləri ilə də bu istiqamətdə əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduğu vurğulayıb. Rektor gələcəkdə TUDİFAK bazasında türk dünyası üçün iqtisadçı kadrlar yetişdirən universitetin yaradılmasının UNEC-instrateji hədəfləri sırasında olduğunu deyib.
Hayati Beşirli Azərbaycanın ən böyük iqtisadyönümlü universitetində çalışacağından məmnunluğunu ifadə edərək, türk dilində yüksək ixtisaslı iqtisadçı kadrların hazırlanması, universitetin beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi, tədrisin keyfiyyətinin daha da artırılması istiqamətində yeni nailiyyətlərə imza atılacağına əmiliyini ifadə edib.
Görüşdə TUDİFAK-da Türkiyə universitetləri ilə əlaqələrin genişləndirilməsi, türk dilində dərsliklərin alınması və digər mövzularda fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda Ə.Muradov Hayati Beşirliyə UNEC-də yeni dekanlıq fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Hayati Beşirli haqqında: Hayati Beşirli Hacettepe Universitetinin sosiologiya ixtisasını bakalavr üzrə bitirib. 1998-ci ildə həmin universitetdən sosiologiya ixtisası üzrə magistratura, 2003-cü ildə isə doktorantura dərəcəsi üzrə məzun olub. H.Beşirli Hacettepe, Sakarya, Qazi və Manas universitetlərində pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olub, kafedra müdiri, Magistratura və Doktorantura mərkəzinin direktoru vəzifələrində çalışıb. Türkiyədə və xaricdə türkoloji, sosial elmlər, mədəniyyətlərarası qarşılıqlı əlaqələr, qloballaşma, regional inteqrasiya və digər mövzulara həsr olunan beynəlxalq konfranslarda çıxış edib. Türkiyənin nüfuzlu dərgilərində çoxsaylı elmi məqalələri dərc olunub. Hayati Beşirli müəllifi olduğu “Türk Cumhuriyetleri Öğrencilerinin Türk Dünyasına Bakışları” kitabına görə Türk Dünyası Yazarlar ve Sənətçilər Vəqfinin (TÜRKSAV) mükafatını qazanıb. Ankara Hacı Bayram Veli universitetində professor olub.

The new dean was appointed to the Turkish World of Economics Faculty of UNEC
The new dean has been appointed at the Azerbaijan State Economic University (UNEC) in the Turkish World of Economics Faculty (TWEF-TUDIFAK).
The rector of UNEC, professor Adalat Muradov met with the Chairman of the Turkish World Research Foundation Kozhan Yazgan and the new Turkish dean of TUDİFAK, prof.Dr.Hayati Beshirli.
Emphasizing that UNEC is only higher education institution delivering the education in the Ottoman Turkish language, A.Muradov noted that TUDİFAK was always ahead with its qualified education and training. The rector said that, along with the local teachers, the professors invited from Turkey were involved in teaching at the faculty and underlined that, in the new academic year 8 young teachers had begun the pedagogical activity in TUDİFAK. The rector spoke about the international relations of UNEC and the dual degree diplomas, as well. A.Muradov, noting that, the dual degree diploma programs on bachelor’s and master’s degree level of study with the leading universities of Europe were implemented at UNEC, said that he was interested in cooperating with Turkish universities in this direction, as well. The rector said that, the establishment of the university in the future that would train the personnel in the sphere of economy for the Turkish world on the basis of TUDİFAK is among the strategic targets of the UNEC.
Hayati Beshirli expressed his satisfaction with working in the largest economics university of Azerbaijan and he expressed his confidence that, the new achievements would be gained in the field of preparation of highly qualified economical staff in Turkish language, the expansion of the international relations of the university and the further increase of quality of education.
During the meeting, were exchanged the views on such topics as the expansion of relations at TUDİFAK with Turkish universities, obtaining of the manuals in Turkish language and other topics.
At the end, A. Muradov wished Hayati Beshirli the success in his new activity in the position of dean at UNEC.
About Hayati Beshirli: Hayati Beshirli graduated from Hacettepe University with the bachelor’s degree in the specialty of sociology. In 1998, he graduated from the same university with the master’s degree, and in 2003, with PhD degree in the specialty of sociology. H.Beşirli was engaged in pedagogical activity at Hacettepe, Sakarya, Gazi and Manas universities and worked in the positions of the head of the chair, the director of the Master’s and Doctorate center. He performed the speech in the international conferences held in Turkey and abroad dedicated to such topics as Turkic philology, Social Sciences, Intercultural Dialogue, Globalization, Regional Integration and others. The numerous scientific articles have been published in the prestigious magazines of Turkey. Hayati Beshirli was awarded the Prize of Foundation of Turkish World Writers and Artists (TÜRKSAV) for his book “Views of students of Turkish States on the Turkish World”. He was the professor at Ankara Hacı Bayram Veli University.