UNEC-in Zaqatala filialının imtahanlarda ən yüksək nəticə göstərən tələbəsi bir semestrlik Bakıda təhsil alacaq
25 YANVAR 2018 | VIEWS:
Rektor, professor Ədalət Muradov UNEC-in Zaqatala filialında tələbələrlə görüşüb.
Rektor UNEC-də tətbiq edilən Elektron Universitet modelinin üstünlüklərindən danışaraq, qısa zamanda filialda da bu sistemin reallaşdırılacağını bildirib. İmtahanlarda operativlik, şəffaflıq və obyektivliyin təmin olunması məqsədilə tələbələrin mərkəzləşdirilimiş qaydada test üsulu ilə imtahan verməsi üçün bütün şəraitin yaradılacağını qeyd edib. Ə.Muradov tələbələrə UNEC-də uğurla tətbiq olunan UDİD proqramı barədə də məlumat verib. Bildirib ki, tələbələrə dörd il ərzində iki ayrı ixtisas üzrə diploma sahib olmaq imkanı yaradan proqramın filialda da həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Görüşdə tələbə təşkilatlarının işinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflər səsləndirilib. UNEC-də təhsil alan fəal tələbələrin filiala səfərlərinin təşkil olunacağı vurğulanıb. Tələbələrin stimullaşdırılması üçün imtahan sessiyasında ən yüksək nəticə göstərən tələbələrə xüsusi təqaüdlərin verilməsi və bir tələbənin bir semestrlik Bakıda təhsil ala biləcəyi barədə rektorun səsləndirdiyi təkliflər görüş iştirakçılarının xüsusi marağına səbəb olub.
Filiala daha çox tələbə cəlb edilməsi üçün görüləcək tədbirlərdən söz açan rektor növbəti tədris ilində Gürcüstanın və regionun Azərbaycan dilində tədris aparan ən yaxşı məktəblərinə səfərlər təşkil olunacağını bildirib. Filialda müasir tələblərə cavab verən kitabxananın qurulmasının gündəmdə olduğuna diqqət çəkən Ə.Muradov pedaqoji heyət və tələbələr arasında sorğu aparılarmasını təklif edib. Sorğunun nəticələrinə əsasən ehtiyac duyulan kitabların siyahısı hazırlanaraq kitabxana fondu daha da zənginləşdiriləcək.
UNEC İctimai Nəzarət Şurasının üzvü, əməkdar elm xadimi, professor Şahlar Əsgərov filialla tanışlıqdan məmnun olduğunu bildirərək, Zaqatala bölgəsində çox yüksək səviyyəli bir universitet yaranmağa başladığını vurğulayıb. O, UNEC-in Zaqatala filialının siyasi, iqtisadi və mədəni əhəmiyyətinin böyük olduğunu qeyd edib. Filialın auditoriyaları, yeməkxana və yataqxana şəraitini yüksək qiymətləndirən Ş.Əsgərov imtahan prosesində də Bakıda müşahidə etdiyi etik normalara tam əməl edildiyini, obyektivliyin və şəffaflığın əsas prioritet istiqaməti kimi seçildiyini önə çəkib.
Səfər çərçivəsində rektor filialın professor-müəllim heyəti ilə də görüşüb. Ə.Muradov filialda pedaqoji heyətin motivasiyasını təmin etmək, müəllimlər arasında elm, tədris və özünüinkişaf istiqaməti üzrə sağlam rəqabət mühitini gücləndirmək məqsədilə UNEC-in əqli mülkiyyəti olan Differensial Əməkhaqqı Sisteminin tətbiqinin əhəmiyyətli olacağını vurğulayıb. Rektor müəllimlərin elmi potensialının daha da artırılması üçün fevral ayında UNEC-in Quba tədris, idman və istirahət kompleksində təşkil olunacaq qış məktəbində onların iştirakının təmin ediləcəyini bildirib.

Студент, показавший наивысший результат на экзаменах Закатальского филиала UNEC, получит возможность семестрового обучения в Баку
Ректор, профессор Адалат Мурадов встретился со студентами Закатальского филиала UNEC.
Ректор отметил о преимуществах применяемой в UNEC модели Электронного университета, которая за короткое время была реализована в филиале. Подчеркнул, что в целях обеспечения оперативности, прозрачности и объективности на экзаменах созданы все условия для сдачи студентами в централизованном порядке тестовых экзаменов. А.Мурадов также дал студентам информацию об успешно применяемой в UNEC программе ДДВУ. Он отметил, что в филиале тоже предусматривается реализация программы, создающей возможность студентам на получение в течение четырех лет диплома по двум отдельным специальностям.
На встрече прозвучали предложения в связи с совершенствованием деятельности студенческих организаций. Было подчеркнуто о визите в филиал активных студентов, обучающихся в UNEC. Большой интерес у студентов вызвало предложение о выдаче специальной стипендии студентам, показавшимнаивысший результат на экзаменационной сессии, и возможности обучения одного студента в течение одного семестра в Баку.  Говоря о мероприятиях по еще большему привлечению студентов в филиал, ректор отметил, что в очередном учебном году будут организованы визиты в лучшие школы Грузии и региона, ведущих обучение на азербайджанском языке.
Отметив о создании в филиале отвечающей современным требованиям библиотеки, А.Мурадов предложил провести опрос среди педагогического состава и студентов. В соответствии с результатами опроса будет подготовлен список необходимых книг, который еще больше обогатит фонд библиотеки.
Выразив удовлетворение по поводу знакомства с филиалом, член Совета общественного контроля UNEC, заслуженный деятель науки, профессор Шахлар Аскеров подчеркнул о создании в Закатальском регионе университета высокого уровня. Он отметил большое политическое, экономическое и культурное значение Закатальского филиала UNEC. Высоко оценив условия аудитории, столовой и общежития филиала, Ш.Аскеров подчеркнул о соблюдении этических норм в процессе экзаменов в Баку, выборе объективности и прозрачности как основных приоритетных направлений.
В рамках визита ректор встретился с профессорско-преподавательским составом филиала. А.Мурадов отметил о значении интеллектуальной собственности UNEC, Системы дифференциальной заработной платы, применяемой в филиале с целью обеспечения мотивации педагогического состава, усиления здоровой конкуренции среди преподавателей в научном, учебном направлении и в сфере саморазвития. Для повышения научного потенциала преподавателей филиала ректор отметил обеспечение их участия в зимней школе, которая будет организована в феврале в Учебно-спортивном комплексе Губы UNEC.