12 APREL 2025 | VIEWS:
Aprelin 12-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Zaqatala filialının əsaslı təmir olunmuş yataqxana və idman zalının açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov və UNEC-in Zaqatala filialının direktoru dosent Raqif Qasımov iştirak ediblər.
Açılış mərasimindən öncə iştirakçılar Ümummilli Lider Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edərək, önünə gül dəstələri düzüblər, Ulu Öndərin əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad ediblər.
Qonaqlar əvvəlcə yataqxanada yaradılmış şəraitlə yaxından tanış olublar. Məlumat verilib ki, əsaslı təmir və yenidənqurma işlərindən sonra yataqxananın tutumu 73 tələbədən 155 tələbəyə qədər genişləndirilərək müasir tələbələrə uyğunlaşdırılıb. 2 və 3 nəfərlik otaqlar beynəlxalq standartlara uyğun yüksək keyfiyyətli mebel, zəruri məişət avadanlıqları və texnikası, eləcə də istilik və soyutma sistemi ilə təchiz olunub. Bütün otaqlarda yüksək gigiyenik standartlara uyğun sanitar qovşaqlar və duş kabinləri qurulub.
Sağlamlıq imkanları məhdud tələbələr üçün 2 ədəd müasir otaq ayrılıb və həmin otaqlarda inklüzivlik baxımından xüsusi imkanlar yaradılıb.
Bütün otaqlar smart texnologiyalarla təchiz olunub. Birinci mərtəbədə tələbələrin rahat istirahəti və əyləncəsi üçün xüsusi olaraq dizayn edilmiş istirahət otağı və oxu zalı mövcuddur. Yataqxanada, həmçinin, müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş camaşırxana quraşdırılıb. Eyni zamanda zəruri avadanlıq və dərman preparatları ilə təchiz olunmuş ilkin tibbi yardım məntəqəsi də yaradılıb.
Yataqxanada böyük və müasir yeməkxana, eləcə də bütün mərtəbələrdə zəruri avadanlıqlarla təchiz olunumuş geniş mətbəxlər mövcuddur.
Yataqxanadan sonra yeni istifadəyə verilən idman zalı ilə tanışlıq olub. Qeyd edilib ki, zal tələbələrin sağlam həyat tərzi sürməsi və idmanla məşğul olması üçün tam şəraitlə təmin edilib. 6 funksional otaqdan ibarət idman zalında basketbol, voleybol və fitnes üzrə ixtisaslaşdırılmış sahələr yaradılıb.
Yataqxananın həyətyanı və ətraf sahəsində genişmiqyaslı abadlaşdırma işləri aparılıb, ərazidə yaşıllıq zolaqları salınıb və təbiətə uyğun müxtəlif ağaclar əkilib. Eyni zamanda, tələbələrin istirahəti və sosial fəaliyyətləri üçün oturacaqlar quraşdırılıb.
Tələbələrin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə yataqxana 24/7 fəaliyyət göstərən nəzarət sistemi və müşahidə kameraları ilə təchiz olunub.
Sonra Zaqatala filialının tədris binasında Kompüter laboratoriyasının, imtahan və oxu zallarının açılışı olub.
Açılış mərasimindən sonra filialın professor-müəllim heyəti ilə görüş keçirilib. Görüş zamanı Zaqatala filialının gələcək inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.

Состоялось открытие общежития и спортивного зала Загатальского филиала UNEC
12 апреля в Загатальском филиале Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) с целью обеспечения социального благополучия и физического развития студентов состоялась церемония открытия полностью отремонтированного общежития и спортивного зала.
В мероприятии приняли участие министр образования и науки Эмин Амруллаев, ректор UNEC Адалат Мурадов и директор Загатальского филиала UNEC Рагиф Гасымов.
На церемонии открытия гости вначале ознакомились с условиями, созданными в общежитии.
Была дана информация, что после капитального ремонта и реконструкции вместимость общежития была увеличена с 73 до 155 студентов, что соответствует современным требованиям. 2-х и 3-х местные комнаты оборудованы высококачественной мебелью, необходимой бытовой техникой, а также системой отопления и охлаждения в соответствии с международными стандартами. Во всех номерах имеются санузлы и душевые кабины, отвечающие высоким гигиеническим стандартам.
Для студентов с ограниченными возможностями выделены две современные комнаты, в которых созданы специальные условия с точки зрения инклюзивности.
Все номера оснащены смарт-технологиями. На первом этаже находятся специально оборудованные гостиная и читальный зал для комфортного отдыха и развлечений студентов. В общежитии также имеется прачечная, оснащенная современным оборудованием. В то же время создан пункт оказания первой помощи, оснащенный необходимым оборудованием и медикаментами.
В общежитии имеется большая и современная столовая, а также на всех этажах просторные кухни, оборудованные необходимой техникой.
После общежития состоялось знакомство по недавно открытому спортивному залу. Было отмечено, что в зале созданы все условия для ведения студентами здорового образа жизни и занятий спортом. В спортзале, состоящем из 6 функциональных залов, имеются специализированные площадки для баскетбола, волейбола и фитнеса.
На территории общежития и во дворе проведены масштабные работы по благоустройству, заложены зеленые полосы, высажены различные деревья, гармонирующие с природой. В то же время установлены сиденья для отдыха и проведения социальных мероприятий студентов.
Для обеспечения безопасности студентов общежитие оборудовано системой контроля и камерами видеонаблюдения 24/7.
Затем в учебном корпусе Загатальского филиала состоялось открытие Компьютерной лаборатории, экзаменационного и читального залов.
После церемонии открытия состоялась встреча с профессорско-преподавательским составом филиала. В ходе встречи обсуждались дальнейшие перспективы развития Загатальского филиала.