12 APREL 2025 | VIEWS:
Aprelin 12-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Zaqatala filialının əsaslı təmir olunmuş yataqxana və idman zalının açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov və UNEC-in Zaqatala filialının direktoru dosent Raqif Qasımov iştirak ediblər.
Açılış mərasimindən öncə iştirakçılar Ümummilli Lider Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edərək, önünə gül dəstələri düzüblər, Ulu Öndərin əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad ediblər.
Qonaqlar əvvəlcə yataqxanada yaradılmış şəraitlə yaxından tanış olublar. Məlumat verilib ki, əsaslı təmir və yenidənqurma işlərindən sonra yataqxananın tutumu 73 tələbədən 155 tələbəyə qədər genişləndirilərək müasir tələbələrə uyğunlaşdırılıb. 2 və 3 nəfərlik otaqlar beynəlxalq standartlara uyğun yüksək keyfiyyətli mebel, zəruri məişət avadanlıqları və texnikası, eləcə də istilik və soyutma sistemi ilə təchiz olunub. Bütün otaqlarda yüksək gigiyenik standartlara uyğun sanitar qovşaqlar və duş kabinləri qurulub.
Sağlamlıq imkanları məhdud tələbələr üçün 2 ədəd müasir otaq ayrılıb və həmin otaqlarda inklüzivlik baxımından xüsusi imkanlar yaradılıb.
Bütün otaqlar smart texnologiyalarla təchiz olunub. Birinci mərtəbədə tələbələrin rahat istirahəti və əyləncəsi üçün xüsusi olaraq dizayn edilmiş istirahət otağı və oxu zalı mövcuddur. Yataqxanada, həmçinin, müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş camaşırxana quraşdırılıb. Eyni zamanda zəruri avadanlıq və dərman preparatları ilə təchiz olunmuş ilkin tibbi yardım məntəqəsi də yaradılıb.
Yataqxanada böyük və müasir yeməkxana, eləcə də bütün mərtəbələrdə zəruri avadanlıqlarla təchiz olunumuş geniş mətbəxlər mövcuddur.
Yataqxanadan sonra yeni istifadəyə verilən idman zalı ilə tanışlıq olub. Qeyd edilib ki, zal tələbələrin sağlam həyat tərzi sürməsi və idmanla məşğul olması üçün tam şəraitlə təmin edilib. 6 funksional otaqdan ibarət idman zalında basketbol, voleybol və fitnes üzrə ixtisaslaşdırılmış sahələr yaradılıb.
Yataqxananın həyətyanı və ətraf sahəsində genişmiqyaslı abadlaşdırma işləri aparılıb, ərazidə yaşıllıq zolaqları salınıb və təbiətə uyğun müxtəlif ağaclar əkilib. Eyni zamanda, tələbələrin istirahəti və sosial fəaliyyətləri üçün oturacaqlar quraşdırılıb.
Tələbələrin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə yataqxana 24/7 fəaliyyət göstərən nəzarət sistemi və müşahidə kameraları ilə təchiz olunub.
Sonra Zaqatala filialının tədris binasında Kompüter laboratoriyasının, imtahan və oxu zallarının açılışı olub.
Açılış mərasimindən sonra filialın professor-müəllim heyəti ilə görüş keçirilib. Görüş zamanı Zaqatala filialının gələcək inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.

Inauguration of the Dormitory and Sports Hall at UNEC Zagatala Branch
On April 12, a formal inauguration ceremony was held at the Zagatala Branch of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) to mark the opening of the newly renovated dormitory and sports hall. The initiative aims to enhance students’ social welfare and promote their physical development.
The event was attended by the Minister of Science and Education, Mr. Emin Amrullayev, the Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov, and the Director of the Zagatala Branch, Mr. Ragif Gasimov.
As part of the ceremony, the guests were first acquainted with the upgraded facilities in the dormitory.
It was noted that, following extensive renovation and reconstruction works, the dormitory’s capacity was increased from 73 to 155 students, and the premises were modernized to meet contemporary student needs. The two- and three-person rooms have been furnished to international standards, featuring high-quality furniture, essential household appliances, and climate control systems. All rooms are equipped with sanitary facilities and shower cabins that comply with high hygiene standards.
Two specially designed rooms have been allocated for students with disabilities, ensuring inclusive conditions.
All rooms are equipped with smart technologies. The first floor features a student lounge and reading hall, offering a comfortable environment for relaxation and study. Additionally, a modern laundry room and a first-aid facility, fully equipped with the necessary medical supplies, have been established.
The dormitory also houses a large dining hall and fully equipped kitchens on each floor to meet students’ daily needs.
Following the dormitory tour, the newly commissioned sports hall was introduced. It was emphasized that the facility is fully equipped to support students’ engagement in a healthy lifestyle. The gym includes six multifunctional rooms, with designated areas for basketball, volleyball, and fitness training.
The dormitory’s surrounding area has undergone major landscaping work, including the creation of green zones and the planting of various trees in harmony with the natural environment. Benches have also been installed to facilitate student leisure and social interaction.
To ensure safety, the dormitory has been equipped with a 24/7 surveillance and security monitoring system.
Subsequently, the newly established computer laboratory, examination hall, and reading rooms in the academic building of the Zagatala Branch were officially opened.
The ceremony concluded with a meeting held between the university’s leadership and the faculty members, during which the future development prospects of the Zagatala Branch were discussed.