01 DEKABR 2021 | VIEWS:
Dekabrın 1-də Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin, İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və UNEC-in təşkilatçılığı ilə Dövlət müstəqilliyinin bərpasının 30 illiyinə həsr olunan UNEC İqtisadi Forumu 2021 öz işinə başlayıb.
Devizi “Zəfər Yolu” olan Forumun iştirakçıları öncə Fəxri xiyabana gələrək ümummilli lider Heydər Əliyevin və görkəmli oftalmoloq alim Zərifə Əliyevanın əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər, məzarları önünə əklil və gül dəstələri qoyublar. Sonra Şəhidlər xiyabanı ziyarət olunub. Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin xatirəsi ehtiramla yad edilib, məzarları üzərinə güllər düzülüb.
Gülüstan sarayında təşkil olunan UNEC İqtisad Forumu çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın ideya müəllifi olduğu “Karabakh.Center” internet-resursunun çoxsaylı materialları əsasında “Qarabağda Urbisid” fotosərgisi nümayiş olunur.
Forumun açılşında Vətən müharibəsi şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, sonra Dövlət Himni səsləndirilib.
UNEC-in rektoru, Forumun sədri professor Ədalət Muradov iştirakçıları salamlayaraq, forumun ilk görüşünün dünya şöhrətli alim, Nobel mükafatçısı Aziz Sancarla gənc tədqiqatçıların görüşünə həsr edildiyini bildirib. Aziz Sancarın gənc tədqiqatçılar, beynəlxalq olimpiada qalibləri, ali təhsil müəssisələrində təhsil alan, bilik bə bacarıqları ilə seçilən şəhid övladları ilə öz tövsiyələrini bölüşəcəyini deyən rektor, alimin həyatından söz açıb, onu hər kəsə örnək olan şəxs kimi səciyyələndirib.
Forumun devizinin “Zəfər Yolu” olduğunu diqqətə çatdıran professor Ədalət Muradov bu gün hər bir azərbaycanlının ürəyinin qürurla döyündüyünü, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin, müzəffər ordumuzun qəhrəmanlığı sayəsində xalqımızın 30 ildən çox işğal altında olan torpaqlarımızın azad edilməsinin xoşbəxtliyini yaşadığını deyib. Rektor ölkəmizin hərb meydanında əldə etdiyi zəfəri, elm sahəsində də əldə edəcəyini, forumun bu istiqamətdə mühüm töhfələr verəcəyini vurğulayıb.
Forumda çıxış edən Nobel mükafatı laureatı, professor Aziz Sancar yenidən Azərbaycanda olmaqdan məmnunluğunu ifadə edərək, Azərbaycanın Vətən müharibəsində əldə etdiyi zəfərdən söz açıb: “Qarabağ hamımızın könlündədir. Qarabağ zəfəri ilə Azərbaycan çox şeyi bacardı. Qarabağ qələbəsi asanlıqla qazanılmadı, çoxlu şəhidlər verdik. Bütün türk dünyası şəhidlərə minnətdardır. Azadlıq verilmir, azadlıq qazanılır. Kimsə başqa bir dövlətin torpağını işğal edərək uzun illər bunu dünyaya qəbul etdirə bilməz. Azərbaycanlı qardaşlarımız Qarabağı azad etməklə bütün dünyaya dərs verdilər”.
Gənc alimlərlə tövsiyələrini bölüşən professor Aziz Sancar elmi fəaliyyətindən, Nobel mükafatı qazanılması yolundakı çalışmalarından bəhs edib. Alim bütün dünyada qız və oğlan uşaqlarına elm öyrədilməsinin, onlara erkən yaşlarından təcrübə aparmaq bacarıqlarını öyrətməyin vacibliyindən danışıb: “Dünya ilə yarışmaq üçün bumeranq yaratmalıyıq. Təməl bilik önəmlidir. Bundan başqa, qızlara da oğlanlarla bərabər eyni təhsil fürsətləri verməliyik, erkən yaşlarda təcrübələrini reallaşdırmağa imkan yaratmalıyıq. Siyasət və elm bir-birindən fərqləndirilməlidir. Elm adamlarına imkanlar yaradılmalıdır. Elmlə məşğul olmağa başladıqda, bu şəxslərə azadlıq, müstəqillik verilməlidir, onlara “bunu et, onu et”, deyilməməlidir”.
Böyük maraqla qarşılanan çıxışdan sonra Aziz Sancar iştirakçıların suallarını cavablandırıb.
Forum “Azərbaycanın gələcək inkişaf strategiyası: qlobal trendlər və yerli faktorlar” mövzusuna həsr olunan Panel 1 çıxışları ilə davam edib.
Paneldə çıxış edən UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov hər il keçirilməsi nəzərdə tutulan Forumun ölkəmizin gələcək inkişafı baxımından əhəmiyyət kəcb edən məsələlərin müzakirə platformasına çevrilməsini hədəflədiyini deyib. Forumun həm qlobal, həm də milli müstəvidə çox böyük tarixi hadisə və proseslərin yaşandığı bir dövrə təsadüf etdiyini, uzun illərdir həllini gözləyən ən böyük milli probleminin həll olunduğunu və Qarabağın işğaldan azad edildiyini deyib. Rektor müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə əldə edilmiş möhtəşəm Zəfərin Azərbaycanın və bütövlükdə Cənubi Qafqazın inkişafı üçün yeni perspektivlər açdığını, Qarabağın yenidənqurma prosesinə misli görülməmiş sürətlə start verilməsinin dünyanın diqqətini bir daha Azərbaycana, onun iqtisadi imkanlarına və iqtisadi qüdrətinə yönəltdiyini bildirib.
Professor Ədalət Muradov çıxışında pandemiyanın yaratdığı yeni sosial-iqtisadi problemlərə toxunub: “…Dördüncü sənaye inqilabı və bu çərçivədə baş verən rəqəmsallaşma qlobal iqtisadi artımı yeni və kifayət qədər də təcili çağırışlarla üz-üzə qoyur; qlobal vaksin siyasəti, idarəetmə problemləri, gəlir və sərvət bərabərsizliyinin dərinləşməsi, sosial və iqtisadi imkanlara çıxışda qeyri-bərabərliyin artması daha ədalətli iqtisaidyyat naminə daha adekvat siyasətlərin tətbiqini tələb edir. Rəqəmsallaşmanın sürətlə artması, iqtisadiyyatların rəqəmsal transformasiya prosesindəki qeyri-bərabərliklər, yüksək texnologiyalara əsaslanan istehsal ekosisteminin formalaşdırılması prosesində yaranan çətinliklər qlobal iqtisadi inkişaf paradiqmalarında da köklü dəyişikliklərə gətirib çıxarır. Ölkələr arasında artan rəqəmsal uçurum bir növ gələcək və həm də daha dərin iqtisadi bərabərsizliyin də təməllərini atır”.
Rektor bütün bu və digər məsələlər barədə Forumun müxtəlif panellərində üç gün ərzində dünya miqyaslı alimlər və mütəxəssislər tərəfindən ətraflı müzakirələrin aparılacağını diqqətə çatdırıb.
UNEC-in prorektoru Neman Muradlının moderatorluğu ilə keçirilən paneldə Polşanın Kozminiski Universitetinin professoru Qrzeqorz Vitold Kołodko, İsveçrənin UBS Bankının Strategiya departamentinin rəhbəri Massimiliano Castelli, Birləşmiş Krallığın Bayes Biznes Məktəbinin Strategiya və rəqəmsal transformasiya üzrə professoru Gianvito Lanzolla, “McKinsey & Company”nin Moskvadakı baş tərəfdaşı Yermolai Solzhenitsn mövzu ilə bağlı çıxış ediblər. Xarici qonaqlar bu istiqamətdə qarşıda duran problemlərdən və onların həlli yollarından danışıblar, trendləri açıqlayıblar.
Sonra Polşanın Kozminiski Universitetinin professoru Qrzeqorz Vitold Kołodkonin alimlərlə görüşü ilə keçirilib. Polşalı professor Q.V.Kołodko qloballaşma və onun sosial-iqtisadi sahəyə təsiri barədə çıxış edib, iştirakçıların mövzu ilə bağlı suallarını cavablandırıb.
UNEC İqtisadi Forumu çərçivəsində UNEC ilə Türkiyə Respublikasının Əmək və Sosial Təminat Nazirliyinin Təhsil Mərkəzi (ÇASGEM) arasında institusional əməkdaşlıq protokolu imzalanıb.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov və Türkiyənin Əmək və sosial müdafiə nazirinin müavini Prof. Dr. Lütfihak Alpkan arasında imzalanan sənəddə birgə elmi tədqiqatların, təlim proqramlarının və layihələrinin həyata keçirilməsi, əməkdaşların təcrübə və biliklərinin mübadiləsi, birgə tədqiqat və konsaltinq fəaliyyətləri, rəqəmsal təhsil texnologiyalarında əməkdaşlıq nəzərdə tutulub.

Успешно завершился первый день Экономического форумаUNEC
1 декабря при поддержке Министерства образования, Министерства экономики Азербайджанской Республики и организации UNEC приступил к работе посвященный 30-летней годовщине восстановления Государ ственной независимости Экономический форум UNEC 2021.
Участники форума, девизом которого является «Путь к победе», посетив Аллею почетного захоронения, почтили светлую память общенационального лидера Гейдара Алиева и известного офтальмолога, ученого Зарифы Алиевой, возложили венки и цветы перед могилами. Затем участники посетили Аллею шехидов. Была почтена память шехидов, отдавших жизнь за независимость и территориальную целостность Азербайджана, были возложены цветы к их могилам.
В рамках Экономического форума UNEC, состоявшегося во дворце Гюлистан, был проведен осмотр художественной выставки, организованной Фондом возрождения Карабаха и Школой дизайна UNEC.  На открытии форума минутой молчания была почтена память шехидов Отечественной войны, затем прозвучал Государственный гимн.
Ректор UNEC, председатель форума, профессор Адалат Мурдов поприветствовал участников мероприятия и отметил, что первая встреча форума посвящена встрече всемирно известного ученого, лауреата Нобелевской премии Азиза Санджара с молодыми исследователями. Ректор сообщил, что Азиз Санджар поделится своими рекомендациями с молодыми исследователями, победителями международных олимпиад, с детьми шехидов, обучающимися в высших учебных заведениях, отличающихся своими знаниями и способностями, рассказал о жизни ученого, который является примером для всех.
Обратив внимание на то, что девизом форума является «Путь к победе», профессор Адалат Мурадов отметил, что сегодня сердце каждого азербайджанца бьется с гордостью, наш народ счастлив, потому что благодаря Верховному главнокомандующему господину Ильхаму Алиеву и нашей победоносной армии, освобождены наши земли, находящиеся под оккупацией свыше 30 лет. Ректор подчеркнул, что победа, достигнутая нашей страной на военном поле, будет достигнута и в области науки и форум внесет важный вклад в этом направлении.
Выступивший на форуме лауреат Нобелевской премии, профессор Азиз Санджар выразил удовлетворение по поводу пребывания в Азербайджане, рассказал о победе Азербайджана в Отечественной войне: «Карабах в сердце каждого из нас.  С победой Карабаха Азербайджан многое сумел. Победа в Карабахе далась нелегко, мы отдали много шехидов. Весь тюркский мир благодарен шехидам. Свобода не дается, ее надо завоевать. Никто не может оккупировать землю другого государства и сделать ее приемлемой для мира на долгие годы. Наши азербайджанские братья, освободив Карабах, дали урок всему миру».
Профессор Азиз Санджар поделился своими рекомендациями с молодыми учеными и рассказал им о научной деятельности, путях, ведущих к Нобелевской премии. Ученый рассказал о важности обучения науке молодежи, с ранних лет привития им навыков проведения опыта: «Чтобы соревноваться с миром, мы должны создать бумеранг. Базовые знания очень важны. Кроме того мы должны предоставить молодежи возможности для получения образования, чтоб они могли заниматься практикой с ранних лет. Следует различать политику и науку. Нужно создать возможности для людей науки. Лицам, начавшим заниматься наукой, необходимо предоставить свободу, независимость, нельзя им говорить «сделай это, сделай то».
После выступления, которое было встречено с большим интересом, Азиз Санджар ответил на вопросы участников мероприятия.
Форум продолжил свою работу выступлениями Панели 1, посвященной теме «Стратегия будущего развития Азербайджана: глобальные тренды и отечественные факторы».
Выступивший на панели ректор UNEC профессор Адалат Мурадов отметил, что форум, проведение которого предусматривается ежегодно, нацелен на обсуждение вопросов, которые с точки зрения будущего развития нашей страны имеют важное значение. По его словам, форум совпал с периодом великих исторических событий и процессов, с решением национальной проблемы и освобождением Карабаха от оккупации, решение которого ждали долгие годы. Ректор отметил, что блестящая победа, достигнутая под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева открывает новые перспективы для развития Азербайджана и в целом Южного Кавказа, беспрецедентный старт процессу перестройки Карабаха в очередной раз привлек внимание мировой общественности к Азербайджану, его экономическим возможностям и экономической мощи.
В своем выступлении профессор Адалат Мурадов затронул вопросы социально-экономических проблем, вызванные пандемией: «…Четвертая промышленная революция и в этой рамке цифровизация ставит лицом к лицу глобальный экономический рост с достаточно быстрыми призывами; глобальная политика вакцины, проблемы управления, углубление неравенства доходов и благосостояния, растущее неравенство в доступе к социальным и экономическим возможностям требует более адекватной политики для более справедливой экономики. Стремительный рост цифровизации, неравенства в процессе цифровой трансформации экономики, трудности в процессе формирования производственной экосистемы, основанной на высоких технологиях, приводит  к коренным изменениям в глобальных парадигмах экономического развития. Растущий цифровой разрыв между странами — это своего рода будущее, которое закладывает основы для более глубокого экономического неравенства».
Ректор отметил, что все эти и другие вопросы будут подробно обсуждаться различными учеными и экспертами мирового уровня на различных панелях Форума в течение трех дней.
На панели, проведенной при модераторстве проректора UNEC Немана Мурадлы, выступили профессор университета Козиниски Польши Гжекош Витольд Колодко, глава департамента Стратегии банка UBS Швейцарии Массимилиано Кастелли, профессор по стратегии и цифровой трансформации Школы бизнеса Байеса в Соединенном Королевстве Гианвито Ланзолла, главный партнер в Москве компании «McKinsey & Compan» Ермолай Солженицын. Зарубежные гости обсудили проблемы, стоящие в этом направлении и пути их решения, обнародовали тренды.
Затем состоялась встреча профессора университета Козиниски Польши Гжекоша Витольд Колодко с учеными. Польский профессор Г.В. Колодко выступил по поводу глобализации и ее влияния на социально-экономическую сферу, ответил на вопросы участников по теме.
В рамках Экономического форума UNEC между UNEC и Образовательным центром Министерства труда и социального обеспечения Турецкой Республики (ÇASGEM) был подписан протокол институционального сотрудничества.
В документе, подписанном ректором UNEC профессором Адалатом Мурадовым и заместителем министра труда и социального обеспечения Турции проф. Др. Лютфиак Алпканом предусмотрено проведение совместных научных исследований, реализация учебных программ и проектов, обмен опытом и знаниями сотрудников, совместная исследовательская и консалтинговая деятельность, сотрудничество в сфере цифровых образовательных технологий.