UNEC istedadları: Hisslərini rəsmlərdə ifadə edən rəssam
Nigar Təhməzova 1993-cü il yanvarın 29-da Bakı şəhərində anadan olub. Orta təhsilini Bakı şəhəri 248 saylı məktəbdə alıb. Məktəbi bitirdikdən sonra UNEC-in Kommersiya fakültəsində eyniadlı ixtisas üzrə bakalavr təhsili alan Nigar, magistr təhsilini də burada – Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzində davam etdirir. Hazırda logistika ixtisası üzrə magistr təhsili alır. Eyni zamanda Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasında çalışır.
Təhsil aldığı ixtisasdan tamamilə fərqlənən rəssamlıq Nigarın ən sevimli məşğuliyyətidir. Çəkdiyi rəsmlərdə özünəməxsus tərziylə seçilən UNEC magistri rəssamlıq üzrə təhsili və müəlliminin olmadığını dilə gətirərək, fərqli mövzulara öz duyğu və obyektivindən yanaşdığını, onları yansıtmağa çalışdığını deyir. Rəsm çəkmək onun üçün hisslərini ifadə etməyin ən gözəl vasitədir. Bir çox xarici sayt və jurnallarda Nigarın yaradıcılığı barədə məqalələr dərc edilib. Onun əl işlərinə yerli və xarici sərgilərdə rast gəlmək olar. Milli dəyərlərimizi gördüyü işlərdə yaşatmağa çalışan Nigar, çəkdiyi rəsmlərdə naxışların incəliyi, rənglərin ahəngi, dərin məna və düşündürücülüyü ilə məhz bu pəncərədən onun əsərlərinə baxılmağa və öz sehirli dünyasına dəvət edir. Bununla yanaşı, Nigar mütəmadi olaraq düşüncələrini qələmə alaraq oxucularla bölüşməyi çox sevir: “Yaradıcı olmaq üçün istədiyimiz qədər ilham mənbəyi tapmaq olar. Hiss və düşüncələrimizi qorxmadan dilə gətirməyimiz və yansıtmağımız bəzən özümüzün və bəlkə də hələ kəşf olunmamış istedadımızın aşkara çıxmasına səbəbdir”.

Таланты UNEC: Художник, выражающий чувства в картинах
Нигяр Тахмазова родилась 29 января 1993 года в городе Баку. Среднее образование получила в школе № 248 города Баку. После окончания школы Нигяр училась на ступени бакалавра Коммерческого факультета UNEC, а затем ступень магистра продолжила в Международном центре магистратуры и докторантуры. В настоящее время учится в магистратуре по специальности логистики. В то же время работает в Азербайджанской государственной художественной академии.
Искусство рисования,  совершенно отличающееся от обучающейся специальности, было любимым занятием Нигяр.  Магистр UNEC, чьи картины отличаются свойственной особенностью, отметила, что не имеет художественного образования и преподавателей, подходит к разным темам, исходя из своих чувств.  Для нее рисовать картину лучшее средство для выражения своих чувств. Во многих зарубежных сайтах и журналах опубликованы статьи о творчестве Нигяр. Ее работы можно видеть в местных и зарубежных выставках. В своих работах Нигяр старается показать национальные ценности. Утонченные узоры, гармония цветов, глубокий смысл работ зовут в ее волшебный мир. Наряду с этим Нигяр выражая свои мысли карандашом очень любит поделиться своими мыслями с читателями: «Для того чтобы заниматься творчеством можно найти источник вдохновения. Выражать свои чувства и мысли  не колеблясь, помогает выявлению все еще не раскрытого нами таланта».