UNEC Kitabxana-İnformasiya Mərkəzinin əməkdaşları “Azərbaycan – IFLA əlaqələri 2019-2024” seminarında iştirak ediblər
28 APREL 2025 | VIEWS:
UNEC KİM əməkdaşları Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günündə ADA Universiteti kitabxanasının təşkilatçılığı, UNEC-in Kitabxana-İnformasiya Mərkəzi, Qərbi Kasbi Universitetinin Elmi Kitabxana Mərkəzi və Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kitabxana-İnformasiya Mərkəzinin tərəfdaşlığı ilə “Azərbaycan – IFLA əlaqələri 2019-2024: ADA Kitabxanasının təcrübəsi” adlı təcrübi seminarda iştirak ediblər.
Seminarda qlobal kitabxana təşəbbüsləri, iqlim fəaliyyəti və inklüziv resurs mübadiləsi mövzularında maraqlı təqdimatlar və səmərəli diskussiyalar aparılıb. UNEC KİM direktoru, tar.ü.f.d. Adilə Abdullayeva tərəfdaş universitet qismində çıxış edərək,a tədbir iştirakçılarına bir sıra birgə qlobal layihələrlə bağlı məlumatlar çatdırıb.
Seminarda ilk dəfə olaraq, beynəlxalq RSCVD (https://rscvd.ifla.org/) platforması barədə məlumat təqdim olunub. Azərbaycan kitabxanalarının bu platformada qeydiyyatı, dünya üzrə kitabxanalar və informasiya mərkəzləri arasında sənəd və resurs mübadiləsində iştirakı təşviq edilib. Bildirilib ki, ölkədə ilk dəfə RSCVD platformasından 2 universitet – UNEC və ADA universiteti istifadə edib.
Qeyd edək ki, ölkə kitabxanaları RSCVD platformasına (https://app.rscvd.ifla.org/) qoşulmaqla elektron sənəd mübadiləsi xidmətindən ödənişsiz yararlanmaq imkanı əldə etmiş olur. Bundan əlavə, kitabxanalar RSCVD vasitəsilə qlobal kitabxana əməkdaşlığını gücləndirir, dünyanın 30-a yaxın ölkəsindən 80-dən çox kitabxana resurslarına əlçatanlığı təmin edir, informasiya mübadiləsini və tədqiqat prosesini sürətləndirir.

Participation of UNEC Library and Information Center Staff in the Seminar “Azerbaijan – IFLA Relations 2019–2024”
On the occasion of World Book and Copyright Day, the staff of the Library and Information Center (LIC) of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) participated in a practical seminar entitled “Azerbaijan – IFLA Relations 2019–2024: The Experience of the ADA University Library.” The event was organized by the ADA University Library in collaboration with UNEC’s Library and Information Center, the Scientific Library Center of Western Caspian University, and the Library and Information Center of Sumgayit State University.
The seminar featured insightful presentations and constructive discussions on global library initiatives, climate action, and inclusive resource sharing. As a representative of a partner institution, the Director of UNEC LIC, Ph.D. in History Adila Abdullayeva, addressed the participants and provided comprehensive information regarding several joint international projects.
For the first time, the international RSCVD platform (https://rscvd.ifla.org/) was introduced during the seminar. The presentation encouraged Azerbaijani libraries to register on the platform and actively engage in global document and resource exchange among libraries and information centers. It was highlighted that UNEC and ADA University were the first institutions in Azerbaijan to utilize the RSCVD platform.
It should be noted that by joining the RSCVD platform (https://app.rscvd.ifla.org/), libraries in Azerbaijan are granted free access to electronic document delivery services. Moreover, through RSCVD, libraries enhance international cooperation, gain access to the collections of more than 80 libraries across approximately 30 countries, and contribute to the acceleration of information exchange and research activities.