UNEC Kitabxana-İnformasiya Mərkəzinin “Yaşıl kolleksiyası” IFLA-da nümayiş olunub
ADA Universitetində Beynəlxalq Kitabxana Assosiasiyaları və İnstitutları Federasiyası olan IFLA-nın “Qlobaldan yerliyə: resurs paylaşımında müxtəliflik və inklüzivlik” adlı 18-ci bölmə konfransı öz işinə start verib.
Konfransın yerli təşkilat komitəsinin üzvü olan UNEC Kitabxana-İnformasiya Mərkəzinin direktoru, tar.ü.f.d. Adilə Abdullayeva konfransda iştirak edən yerli və beynəlxalq kitabxana mütəxəssislərinə UNEC-in təşəbbüsü olan “Yaşıl kolleksiya”ların formalaşması, inkişafı və paylaşımı ekoloji dayanıqlılığın mühüm amili kimi” adlı posteri təqdim edib.
Posterin təqdimatının məqsədi UNEC-in ətraf mühit, ekologiya, yaşıl iqtisadiyyat, təhlükəsiz qida, enerjiyə qənaət, ekoloji menecment və başqa sahələr üzrə kitab, məqalə, dissertasiya, audio nəşr və digər növ resurslarından ibarət “Yaşıl kitabxana” modelinin mühüm komponenti olan “Yaşıl Kolleksiya”nı formalaşdırmaq, eləcə də ölkə kitabxanaları arasında resurs paylaşımını təmin etməkdən ibarət olub. Həmçinin bəşəriyyət üçün aktual olan ətraf mühitin mühafizəsi ilə bağlı vətəndaşları maarifləndirmək, tədqiqatçılara informasiya-resurs dəstəyi göstərmək və istifadəçilər arasında  ekoloji informasiya mədəniyyətini formalaşdırmaq və inkişaf etdirmək missiyası daşıyıb.
Posterin mövzusu aktuallığı və yeniliyi ilə yerli və xarici mütəxəssislərin diqqətini cəlb edib və ziyarətçilər tərəfindən xüsusi maraqla qarşılanıb.
Beynəlxalq konfrans çərçivəsində Türkiyə, Rusiya, Hindistan, Çin, Səudiyyə Ərəbistanı ölkələrinin kitabxanaları ilə yanaşı, Azərbaycandan 3 universitetin – UNEC, ADA və Qarabağ universitetlərinin kitabxanaları tərəfindən posteri təqdimatı həyata keçirilib.

«Зеленая коллекция» Библиотечно-информационного центра UNEC демонстрировалась в ИФЛА
В Университете АДА стартовала 18 пленарная конференция ИФЛА, Международной федерации библиотечных ассоциаций и учреждений на тему «От глобального к местному: разнообразие и инклюзивность в совместном использовании ресурсов».
Член местного оргкомитета конференции директор Библиотечно-информационного центра UNEC, д.ф.ист. Адиля Абдуллаева представила местным и международным библиотечным экспертам, участвующим в конференции, постер под названием «Формирование, развитие и обмен зелеными коллекциями как важный фактор экологической устойчивости», являющийся инициативой UNEC.
Целью презентации постера является формирование «Зеленой коллекции», которая является важным компонентом модели «Зеленая библиотека» UNEC, состоящей из книг, статей, диссертаций, аудио публикаций и других видов ресурсов по окружающей среде, экологии, зеленой экономике, безопасном питании, энергосбережении, управлению окружающей среды и другим сферам, а также обеспечение совместного использования ресурсов между библиотеками страны. Его миссией также является просвещение граждан в вопросах охраны окружающей среды, что важно для человечества, оказание информационно-ресурсной поддержки исследователям, а также формирование и развитие экологической информационной культуры среди пользователей.
Тема постера привлекла внимание отечественных и зарубежных экспертов своей актуальностью и новизной и была встречена особым интересом со стороны посетителей.
В рамках международной конференции наряду с библиотеками Турции, России, Индии, Китая, Саудовской Аравии, библиотеки трех университетов Азербайджана — UNEC, АДА и университета Карабах осуществили презентацию постера.