UNEC Kitabxana-İnformasiya Mərkəzinin “Yaşıl kolleksiyası” IFLA-da nümayiş olunub
ADA Universitetində Beynəlxalq Kitabxana Assosiasiyaları və İnstitutları Federasiyası olan IFLA-nın “Qlobaldan yerliyə: resurs paylaşımında müxtəliflik və inklüzivlik” adlı 18-ci bölmə konfransı öz işinə start verib.
Konfransın yerli təşkilat komitəsinin üzvü olan UNEC Kitabxana-İnformasiya Mərkəzinin direktoru, tar.ü.f.d. Adilə Abdullayeva konfransda iştirak edən yerli və beynəlxalq kitabxana mütəxəssislərinə UNEC-in təşəbbüsü olan “Yaşıl kolleksiya”ların formalaşması, inkişafı və paylaşımı ekoloji dayanıqlılığın mühüm amili kimi” adlı posteri təqdim edib.
Posterin təqdimatının məqsədi UNEC-in ətraf mühit, ekologiya, yaşıl iqtisadiyyat, təhlükəsiz qida, enerjiyə qənaət, ekoloji menecment və başqa sahələr üzrə kitab, məqalə, dissertasiya, audio nəşr və digər növ resurslarından ibarət “Yaşıl kitabxana” modelinin mühüm komponenti olan “Yaşıl Kolleksiya”nı formalaşdırmaq, eləcə də ölkə kitabxanaları arasında resurs paylaşımını təmin etməkdən ibarət olub. Həmçinin bəşəriyyət üçün aktual olan ətraf mühitin mühafizəsi ilə bağlı vətəndaşları maarifləndirmək, tədqiqatçılara informasiya-resurs dəstəyi göstərmək və istifadəçilər arasında  ekoloji informasiya mədəniyyətini formalaşdırmaq və inkişaf etdirmək missiyası daşıyıb.
Posterin mövzusu aktuallığı və yeniliyi ilə yerli və xarici mütəxəssislərin diqqətini cəlb edib və ziyarətçilər tərəfindən xüsusi maraqla qarşılanıb.
Beynəlxalq konfrans çərçivəsində Türkiyə, Rusiya, Hindistan, Çin, Səudiyyə Ərəbistanı ölkələrinin kitabxanaları ilə yanaşı, Azərbaycandan 3 universitetin – UNEC, ADA və Qarabağ universitetlərinin kitabxanaları tərəfindən posteri təqdimatı həyata keçirilib.

02 DECEMBER 2024 | VIEWS:
The 18th Section Conference of the International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA), titled “From Global to Local: Diversity and Inclusion in Resource Sharing,” was held at ADA University, bringing together library professionals from around the world.
Dr. Adila Abdullayeva, Director of the UNEC Library and Information Center and PhD in History, participated as a member of the conference’s local organizing committee. She presented a poster titled “Formation, Development, and Sharing of Green Collections as a Key Element of Environmental Sustainability.” The poster introduced UNEC’s initiative to establish, develop, and share “Green Collections” as an essential component of ecological sustainability.
The purpose of the presentation was to highlight the Green Collection as a core element of UNEC’s Green Library model. This collection includes books, articles, dissertations, audio publications, and other resources covering key areas such as environmental protection, green economy, energy efficiency, food safety, and ecological management. The initiative also aims to facilitate resource sharing among libraries in Azerbaijan, raise public awareness of environmental conservation, support researchers with comprehensive information resources, and promote ecological information literacy and cultural development among users.
The topic of the poster attracted significant attention from local and international experts due to its relevance and innovation, and it was met with great interest by visitors.
During the international conference, poster presentations were conducted by libraries from Turkey, Russia, India, China, and Saudi Arabia, as well as three universities from Azerbaijan—UNEC, ADA University, and Karabakh University.