UNEC kollektivi Azərbaycanın istiqlaliyyəti uğrunda şəhid olan türk əsgərlərinin abidəsi önündə
UNEC-in professor-müəllim heyəti və tələbələri 28 May – Respublika Günü münasibətilə Şamaxı-Mərəzə ərazisində türk əsgərlərinin xatirəsinə ucaldılan abidəni ziyarət ediblər.
“Standartlaşdırma və sertifikasiya” kafedrasının baş müəllimi İlqar Rəcəbov bildirib ki, Türkiyə-Azərbaycan qardaşlığının simvoluna çevrilən abidə 2000-ci ildə Ümummilli lider Heydər Əliyevin göstərişi ilə 1918-ci ildə Bakının bolşevik-erməni daşnak qoşunlarından azad edilməsi uğrunda döyüşlərdə şəhid olan 1130 türk əsgərinin şərəfinə ucaldılıb. Böyük türk sərkərdəsi Nuru Paşanın rəhbərliyi ilə Qafqaz İslam Ordusu Azərbaycan xalq könüllü dəstələrinin köməyi ilə Bakını erməni-bolşevik işğalından azad edib. Bu qələbə ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti öz hakimiyyətini ölkənin bütün hüdudlarında təmin edir, eyni zamanda dinc azərbaycanlıların kütləvi məhvinin qarşısı alınır. Abidənin şəhidlik kitabəsində Azərbaycanın azadlığı uğrunda canlarını fəda etmiş türk əsgərlərinin adları və soyadları həkk olunub.
Abidənin rəsmi açılışında Ulu öndər Heydər Əliyev və Türkiyənin o zamankı prezidenti Süleyman Dəmirəl iştirak edib.

Коллектив UNEC перед памятником турецких солдат, ставших шехидами во имя независимости Азербайджана
Профессорско-преподавательский состав и студенты UNEC по случаю 28 Мая – Дня Республики посетили возвышающийся в честь памяти турецких солдат памятник на территории Шамахы-Мараза.
Старший преподаватель кафедры «Стандартизация и сертификация» Ильгар Раджабов отметил, что памятник, превратившийся в символ турецко-азербайджанского братства, возвышен в 2000 году по указанию Общенационального лидера Гейдара Алиева  в честь 1130 турецких солдат, ставших шехидами в боях за освобождение Баку от дашнакских армяно-большевистских войск в 1918 году.  Кавказская исламская армия под руководством великого турецкого полководца Нуру Паша с помощью  отряда добровольцев азербайджанского народа освободила Баку от армяно-большевистской оккупации. Этой победой Азербайджанская Народная Республика обеспечила свою власть в пределах страны, в то же время предотвратила массовое уничтожение мирных азербайджанцев. На надгробии памятника высечены имена и фамилии турецких солдат, отдавших жизнь за свободу Азербайджана.
В официальном открытии памятника приняли участие Великий вождь Гейдар Алиев и тогдашний президент Турции Сулейман Демирель.