UNEC kollektivi Azərbaycanın istiqlaliyyəti uğrunda şəhid olan türk əsgərlərinin abidəsi önündə
UNEC-in professor-müəllim heyəti və tələbələri 28 May – Respublika Günü münasibətilə Şamaxı-Mərəzə ərazisində türk əsgərlərinin xatirəsinə ucaldılan abidəni ziyarət ediblər.
“Standartlaşdırma və sertifikasiya” kafedrasının baş müəllimi İlqar Rəcəbov bildirib ki, Türkiyə-Azərbaycan qardaşlığının simvoluna çevrilən abidə 2000-ci ildə Ümummilli lider Heydər Əliyevin göstərişi ilə 1918-ci ildə Bakının bolşevik-erməni daşnak qoşunlarından azad edilməsi uğrunda döyüşlərdə şəhid olan 1130 türk əsgərinin şərəfinə ucaldılıb. Böyük türk sərkərdəsi Nuru Paşanın rəhbərliyi ilə Qafqaz İslam Ordusu Azərbaycan xalq könüllü dəstələrinin köməyi ilə Bakını erməni-bolşevik işğalından azad edib. Bu qələbə ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti öz hakimiyyətini ölkənin bütün hüdudlarında təmin edir, eyni zamanda dinc azərbaycanlıların kütləvi məhvinin qarşısı alınır. Abidənin şəhidlik kitabəsində Azərbaycanın azadlığı uğrunda canlarını fəda etmiş türk əsgərlərinin adları və soyadları həkk olunub.
Abidənin rəsmi açılışında Ulu öndər Heydər Əliyev və Türkiyənin o zamankı prezidenti Süleyman Dəmirəl iştirak edib.

UNEC Staff at the Monument erected to the Turkish Soldiers who died for the Independence of Azerbaijan
Academic staff and students of UNEC visited the monument erected to the memory of the Turkish soldiers in the territory of Shamakhi-Maraza on the occasion of May 28 – Republic Day.
A teacher of the Department “Standardization and Certification” Ilgar Rajabov said the Monument that became a symbol of Turkey-Azerbaijan fraternity was erected in 2000 to the memory of 1130 Turkish soldiers who died in the battles for the liberation of Baku from Bolshevik- dashnak forces in 1918 by the National Leader Heydar Aliyev’s instruction. The Caucasian Islamic Army led by the Great Turkish Commander Nuru Pasha released Baku from Armenian-Bolshevik occupation with the help of the national voluntary groups. Azerbaijan Democratic Republic ensures its power all over the country within this victory, at the same time, it prevented the massacre of Azerbaijani civilians. Names and surnames of the Turkish soldiers who sacrificed their lives for Azerbaijan’s freedom were engraved on the inscription of the monument.
The Great Leader Heydar Aliyev and former President of the Republic of Turkey Suleyman Demirel participated in the official opening of the monument.