UNEC-lə Süleyman Dəmirəl Universiteti arasında gələcək əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, millət vəkili Tahir Mirkişili, UNEC-in Türk dünyası işlətmə fakültəsinin dekanı Fərrux Tuzcuoğlu və UNEC-in Distant, qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin direktoru Səbuhi Tanrıverdiyev Türkiyənin Süleyman Dəmirəl Universitetində (SDU) səfərdə olublar. Dörd gün davam edən səfərin məqsədi iki universitet arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsidir.
Səfərin ilk günü nümayəndə heyətini İsparta şəhər valisi Şehmus Günaydın və İsparta Bələdiyyəsinin sədri Yusif Ziya Günaydınla görüşüblər. Ə.Muradov təhsilin inkişafının hər iki ölkə üçün əhəmiyyətini vurğulayıb. Şəhər valisi universitetlər arasında əməkdaşlığın tez bir zamanda ən üst səviyyəyə yüksələcəyinə əminliyini ifadə edib. Bələdiyyə sədri universitetlərarası münasibətlərin inkişafına tam dəstək olacağını bildirib.
SDU-nun rektoru, professor İlker Hüseyin Çarıkçı ilə görüşdə Ə.Muradov UNEC-də fəaliyyət göstərən Türk dünyası işlətmə fakültəsinin işinin daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu bildirib. Bu istiqamətdə birgə fəaliyyətlə bağlı görüləcək işlər müzakirə edilib. Görüşdə həmçinin, yaxın zamanda iki universitet arasında ikili diplom layihəsinin reallaşdırılması ilə bağlı ilkin razılıq əldə edilib.
Nümayəndə heyətinə SDU-da distant təhsilin reallaşdırılması sahəsində əldə edilən uğurlar barədə ətraflı məlumat verilib. SDU-nun Türkiyədə bu sahədə böyük təcrübəyə, həmçinin zəngin maddi-texniki bazaya malik olduğunu diqqətə çatdırılaraq, prosesin texniki tərəfləri praktiki nümunələrlə təqdim edilib. Nümayəndə heyəti həmçinin SDU-da katiblik işinin təşkili, iş prinsipi və digər strukturlarla qarşılıqlı fəaliyyəti ilə maraqlanıblar. Eyni zamanda, SDU-nun “Bilgi Mərkəzi” adlanan mərkəzi kitabxana ilə tanış olublar.
Səfər çərçivəsində UNEC-in nümayəndə heyəti SDU-da təşkil edilən “Müstəqilliyin 25-ci ilində Azərbaycan” adlı konfransa qatılıb. T.Mirkişili Azərbaycanın müstəqillik illərində daxili və xarici siyasətdə əldə etdiyi uğurlardan və iqtisadi nailiyyətlərdən söz açıb. Ə.Muradov həmin dövrdə Azərbaycanda təhsil sferasında görülən işlər və əldə edilən uğurlar, təhsilin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi və peşəkar kadrların dünyanın aparıcı təhsil mərkəzlərində hazırlanması ilə əlaqədar dövlətin reallaşdırdığı tədbirlərdən danışıb. UNEC-in son 3 ildə əldə etdiyi nailiyyətləri vurğulayıb.
Nümayəndə heyəti SDU-da iqtisadyönümlü təhsil alan azərbaycanlı tələbələrlə də görüşüb. Görüşdə UNEC-in rektoru Ədalət Muradov və millət vəkili Tahir Mirkişili tələbələrin təəssüratlarını dinləyərək, onları maraqlandıran sualları cavablandırıblar.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Süleyman Dəmirəlin məzarını və ev muzeyini ziyarət ediblər. Eyni zamanda, yeni istifadəyə verilən Turan Yazqan adına İsparta Etnoqrafiya Muzeyində olublar.

Состоялось обсуждение возможностей будущего сотрудничества между UNEC и университетом Сулеймана Демиреля
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, депутат Тахир Миркишили, декан Турецкого факультета Экономики и управления Фаррух Тузджуоглы и директор Дистанционного, заочного и дополнительного образования UNEC Сабухи Танрывердиев посетили турецкий университет Сулеймана Демиреля (УСД). Целью четырехдневного визита являлось расширение сотрудничества между двумя университетами.
В первый день визита делегация встретилась с мэром города Испарты Шехмусом Гюнайдын и председателем муниципалитета Испарты Юсифом Зия Гюнайдыном. А.Мурадов подчеркнул о значении развития образования для обеих стран. Мэр города выразил уверенность о повышении за короткое время уровня сотрудничества между университетами. Председатель муниципалитета отметил об оказании полной поддержки развитию отношений между университетами.
На встрече с ректором УСД, профессором Илкером Гусейном Джарыкчы А.Мурадов отметил о заинтересованности еще большего развития деятельности турецкого факультета Экономики и управления, действующего в UNEC. Были обсуждены вопросы совместной деятельности в этом наравлении. На встрече также было достигнуто соглашение о реализации в скором времени проекта двойного диплома между двумя университетами.
Делегации была представлена подробная информация о достигнутых успехах в сфере реализации дистанционного образования в УСД. Было отмечено о большом опыте в этом направлении в Турции УСД, а также о его богатой матерально-технической базе, техническая часть процесса была представлена на практических примерах. Делегация проявила интерес также к организации, принципам работы и деятельности с другими структурами секретариата. В то же время делегация ознакомилась с центральной библиотекой, которая называется «Информационный центр» УСД.
В рамках визита делегация UNEC приняла участие в конференции «25 лет независимости Азербайджана», организованном в УСД. Т.Миркишили рассказал об успехах во внутренней и внешней политике, и экономических достижениях Азербайджана в годы независимости. А.Мурадов подчеркнул о проделанных работах в сфере образования и достижениях того периода, мероприятиях, реализуемых государством в направлении усиления материально-технической базы и подготовки профессиональных кадров в ведущих мировых центрах образования. Было отмечено о достижениях UNEC за последние 3 года.
Состоялась встреча делегации со студентами-азербайджанцами, получающими экономического профиля образование в УСД. На встрече ректор UNEC Адалат Мурадов и депутат Тахир Миркишили выслушав впечатления студентов, ответили на интересующие их вопросы.
В рамках визита делегация посетила могилу и дом-музей Сулеймана Демиреля. В то же время побывала во вновь сданном в эксплуатацию музее этнографии имени Турана Язгана Испарты.