UNEC-lə Süleyman Dəmirəl Universiteti arasında gələcək əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, millət vəkili Tahir Mirkişili, UNEC-in Türk dünyası işlətmə fakültəsinin dekanı Fərrux Tuzcuoğlu və UNEC-in Distant, qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin direktoru Səbuhi Tanrıverdiyev Türkiyənin Süleyman Dəmirəl Universitetində (SDU) səfərdə olublar. Dörd gün davam edən səfərin məqsədi iki universitet arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsidir.
Səfərin ilk günü nümayəndə heyətini İsparta şəhər valisi Şehmus Günaydın və İsparta Bələdiyyəsinin sədri Yusif Ziya Günaydınla görüşüblər. Ə.Muradov təhsilin inkişafının hər iki ölkə üçün əhəmiyyətini vurğulayıb. Şəhər valisi universitetlər arasında əməkdaşlığın tez bir zamanda ən üst səviyyəyə yüksələcəyinə əminliyini ifadə edib. Bələdiyyə sədri universitetlərarası münasibətlərin inkişafına tam dəstək olacağını bildirib.
SDU-nun rektoru, professor İlker Hüseyin Çarıkçı ilə görüşdə Ə.Muradov UNEC-də fəaliyyət göstərən Türk dünyası işlətmə fakültəsinin işinin daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu bildirib. Bu istiqamətdə birgə fəaliyyətlə bağlı görüləcək işlər müzakirə edilib. Görüşdə həmçinin, yaxın zamanda iki universitet arasında ikili diplom layihəsinin reallaşdırılması ilə bağlı ilkin razılıq əldə edilib.
Nümayəndə heyətinə SDU-da distant təhsilin reallaşdırılması sahəsində əldə edilən uğurlar barədə ətraflı məlumat verilib. SDU-nun Türkiyədə bu sahədə böyük təcrübəyə, həmçinin zəngin maddi-texniki bazaya malik olduğunu diqqətə çatdırılaraq, prosesin texniki tərəfləri praktiki nümunələrlə təqdim edilib. Nümayəndə heyəti həmçinin SDU-da katiblik işinin təşkili, iş prinsipi və digər strukturlarla qarşılıqlı fəaliyyəti ilə maraqlanıblar. Eyni zamanda, SDU-nun “Bilgi Mərkəzi” adlanan mərkəzi kitabxana ilə tanış olublar.
Səfər çərçivəsində UNEC-in nümayəndə heyəti SDU-da təşkil edilən “Müstəqilliyin 25-ci ilində Azərbaycan” adlı konfransa qatılıb. T.Mirkişili Azərbaycanın müstəqillik illərində daxili və xarici siyasətdə əldə etdiyi uğurlardan və iqtisadi nailiyyətlərdən söz açıb. Ə.Muradov həmin dövrdə Azərbaycanda təhsil sferasında görülən işlər və əldə edilən uğurlar, təhsilin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi və peşəkar kadrların dünyanın aparıcı təhsil mərkəzlərində hazırlanması ilə əlaqədar dövlətin reallaşdırdığı tədbirlərdən danışıb. UNEC-in son 3 ildə əldə etdiyi nailiyyətləri vurğulayıb.
Nümayəndə heyəti SDU-da iqtisadyönümlü təhsil alan azərbaycanlı tələbələrlə də görüşüb. Görüşdə UNEC-in rektoru Ədalət Muradov və millət vəkili Tahir Mirkişili tələbələrin təəssüratlarını dinləyərək, onları maraqlandıran sualları cavablandırıblar.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Süleyman Dəmirəlin məzarını və ev muzeyini ziyarət ediblər. Eyni zamanda, yeni istifadəyə verilən Turan Yazqan adına İsparta Etnoqrafiya Muzeyində olublar.

Future Cooperation Opportunities between UNEC and the Suleyman Demirel University were discussed
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov, member of the Parliament Tahir Mirkishili, Dean of UNEC Faculty of Turkish World of Business Administration Farrukh Tuzchuoghlu and Director of the Distance, Part-time and Secondary Education Center Sabuhi Tanriverdiyev were on business at the Suleyman Demirel University of Turkey. The trip was targeted in expanding cooperation between the two universities.
The delegation was received by the Governor of the city of Isparta Shehmus Gunaydin and the Chairperson of Isparta Municipality Yusif Ziya Gunaydin on the first day of the trip. UNEC Rector, Professor Adalat Muradov highlighted the importance of the development of education for both countires. The Governor of the city expressed confidence that the cooperation between the universities will reach the highest level. Head of Municipality promised to support the development between the universities.
Professor Adalat Muradov expressed interest in the development of the work of the Faculty of Turkish World Business Administration within the meeting with the rector of the SDU, Professor Ilker Huseyin Charikchi. Affairs to be done in this direction were debated. Initial agreement on the realization of the dual diploma project between the two universities in a short period of time has been achieved; expanded and real discussions on the affairs to be done in other fields were made.
The delegation was informed about the achievements gained by the SDU in the realization of distance education and the establishment of this process. It was noted that the SDU has a great tradition and experience in this area in Turkey, in addition it has a strong material and technical basis; the technical parts of the issue were clarified for the guests with practical examples. The delegation also studied the organization of the secretariat’s work, principle and its cooperation with other structures of the university. At the same time, they became familiar with the central library of the SDU called “Knowledge Center”.
Within the visit, representatives joined the conference on “Azerbaijan in the 25th year of the Independence” organized by the Faculty of Economics and Administration of the Suleyman Demirel University. Member of Parliament Tahir Mirkishili spoke about Azerbaijan achievements gained in internal and external policy and economy. UNEC Rector, Professor Adalat Muradov talked about the work done in the sphere of education in Azerbaijan and achievements gained, measures realized by the government in connection with the improvement of material and technical basis and in the development of highly skilled personnel in the world’s leading education centers, as well as great success gained by UNEC within 3 years.
The delegation met with economist students from Azerbaijan who study at the University of Suleyman Demirel. UNEC Rector, Professor Adalat Muradov and Member of Parliament Tahir Mirkishili heard the students’ opinions and impressions, answered their questions.
The delegation visited Suleyman Demirel’s grave and home museum within the trip. At the same time, they called at the Isparta Museum of Ethnography named after Turan Yazgan.