UNEC Məzun Günü – 2022 keçirildi
Bakı Kristall Zalda keçirilən təntənəli mərasimdə universitetin rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, məzunlar və valideynlərlə yanaşı, dövlət rəsmiləri, millət vəkilləri, xarici qonaqlar, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbir Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Məzun Gününün açılışında çıxış edən UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bu gün 3478 bakalavr, 1678 magistr olmaqla, 5166 tələbənin məzun olduğunu deyib. Məzunları təbrik edən rektor, onları qarşıda yeni sınaqların gözlədiyini, bu parlaq gənclərin bütün sınaqların öhdəsindən layiqincə gələrək, uğur qazanacaqlarından əminliyini ifadə edib. Bu uğurların təməlində ümummilli lider Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi və bu gün də Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən gənclərin təhsili ilə bağlı dövlət siyasətinin, eyni zamanda Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təhsilə diqqət və qayğısının dayandığını vurğulayıb.
UNEC-in tələbə və məzunlarının yalnız bilik və bacarıqları ilə deyil, vətənpərvərlikləri ilə də adlarını tarixə yazdıqlarını, 44 günlük Vətən müharibəsində onlarla tələbənin, yüzlərlə məzunun qanı-canı bahasına qəhrəmanlıqla döyüşdüyünü, bu şanlı Zəfər tarixinə adlarını əbədi həkk etdiklərindən qürur duyduğunu bildirib.
Ə.Muradov UNEC tələbələrinin 4 il ərzində biri Avropa diplomu olmaqla, 3 diplomla məzun olmaq imkanı əldə etdiklərini diqqətə çatdırıb. Yüksək bilik və bacarıqlara yiyələnən məzunların iş dünyasında peşəkar mütəxəssis kimi önəmli yer tutacaqlarından, ölkənin hərtərəfli inkişafına öz töhfələrini verəcəklərindən əmin olduğunu qeyd edib.
Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri Emin Əmrullayev UNEC-in ali təhsil müəssisələri arasında özünəməxsus yeri olduğunu və ölkənin iqtisadi inkişafına dəyərli töhfələr verdiyini bildirərək, ölkənin bilikli və bacarıqlı gənclərə daim ehtiyac olduğunu deyib. Məzunlara təbriklərini çatdıra təhsil naziri, onlara özlərini daim inkişaf etdirməyi tövsiyə edib.
Məzun Günündə iştirak edən Fransanın Azərbaycandakı səfirliyinin əməkdaşlıq və mədəniyyət üzrə konsulu, Fransız İnstitutunun direktoru Kelle Jerome UNEC ilə Fransanın Montpellier Universiteti arasında 6 ildir ki, reallaşdırılan ikili diplom proqramının əhəmiyyətindən söz açıb. Yeni tədris ilindən UNEC-in 12 tələbəsinin proqram çərçivəsində Fransada təhsil alacağından qürur duyduğunu bildirən səfirlik nümayəndəsi, UNEC ilə Fransa universitetləri arasında əməkdaşlığı digər sahələrdə də inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu bildirib.
Sonra UNEC-in Fransanın Montpellier Universiteti ilə ikili diplom proqramlarının məzunlarına həmin universitetin diplomları təqdim olunub.
Məzun Günündə UNEC-i bakalavr səviyyəsi üzrə ən yüksək ortalama (99,58) ilə bitirən və adı UNEC-in Fəxri daşına həkk edilən Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin (ISE) tələbəsi Nihad Paşazadə çıxış edib. Sonra bütün məzunların andiçmə mərasimi keçirilib və UNEC bayrağı III kursu ən yüksək ortalama ilə bitirən Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin tələbəsi Ayan Nəbiyevaya təhvil verilib.
Ənənəvi “papaqatma” mərasimindən sonra Məzun Günü əyləncəli proqram ilə davam edərək, məzunlara unudulmaz anlar yaşadıb.

Состоялся День выпускника – 2022 UNEC
Отмечен торжественный «День выпускника» Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC).
На торжественной церемонии, состоявшейся в Бакинском кристальном зале, приняли участие руководство университета, профессорско-преподавательский состав, выпускники и их родители, а также официальные государственные лица, депутаты, зарубежные гости, представители общественности.
Мероприятие началось с озвучивания государственного гимна.
Выступивший на церемонии открытия Дня выпускника ректор UNEC профессор Адалат Мурадов отметил, что сегодня 5166 студентов стали выпускниками, из них 3478 бакалавров, 1678 магистров. Поздравив выпускников, ректор отметил, что впереди их ждут новые испытания, и выразил уверенность, что эти молодые люди достойно преодолеют все эти испытания и добьются успехов. Он подчеркнул, что в основе этих успехов стоит государственная политика образования молодежи, которая определена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, и сегодня успешно продолжаемая Президентом Ильхамом Алиевым, в то же время внимание и забота Первого вице-президента Мехрибан Алиевой.
Он с чувством гордости отметил, что студенты и выпускники UNEC вписали свои имена в историю не только своими знаниями и умениями, но и патриотизмом, что десятки студентов и сотни выпускников героически сражались ценой своей жизни в 44-дневной Отечественной войне, навсегда вписали свои имена в историю этой славной Победы.
А.Мурадов довел до внимания, что студенты UNEC имели возможность в течение 4 лет получить 3 диплома, один из которых является дипломом Европы. Он выразил уверенность в том, что выпускники, овладевшие высокими знаниями и умениями, займут достойное место в деловом мире как профессиональные специалисты, внесут свой вклад во всестороннее развитие страны.
Министр образования Азербайджанской Республики Эмин Амруллаев отметил, что UNEC занимает достойное место среди учреждений высшего образования и вносит вклад в экономическое развитие страны. Он подчеркнул, что стране всегда нужны грамотные и способные молодые люди. Поздравив выпускников, министр образования пожелал выпускникам постоянно работать над собой.
Принявший участие в Дне выпускника консул Франции по сотрудничеству и культуре в Азербайджане, директор Французского университета Келле Жером рассказал о значении программы двойного диплома, которая как уже 6 лет реализуется между UNEC и университетом Франции Монпелье. Представитель посольства с гордостью отметил, что с нового учебного года 12 студентов UNEC в рамках программы получат образование во Франции, он отметил, что заинтересован в развитии сотрудничества между UNEC и Францией в различных сферах.
Затем выпускникам программы двойного диплома между UNEC и французским университетом Монпелье были вручены дипломы этих университетов.
В День выпускника выступил студент Международной школы экономики (ISE) Нихад Пашазаде, который окончил ступень бакалавра самым высоким средним баллом (99,58), имя которого выгравировано на почетном камне UNEC. Затем состоялась торжественная церемония принятия присяги выпускниками и флаг UNEC был передан студентке Международной школы экономики Аян Набиевой, которая окончила III курс самым высоким средним баллом.
После традиционной церемонии бросания «шапок» День выпускника продолжился развлекательной программой, подарив выпускникам незабываемые счастливые моменты.