UNEC Məzun Günü – 2022 keçirildi
Bakı Kristall Zalda keçirilən təntənəli mərasimdə universitetin rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, məzunlar və valideynlərlə yanaşı, dövlət rəsmiləri, millət vəkilləri, xarici qonaqlar, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbir Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Məzun Gününün açılışında çıxış edən UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bu gün 3478 bakalavr, 1678 magistr olmaqla, 5166 tələbənin məzun olduğunu deyib. Məzunları təbrik edən rektor, onları qarşıda yeni sınaqların gözlədiyini, bu parlaq gənclərin bütün sınaqların öhdəsindən layiqincə gələrək, uğur qazanacaqlarından əminliyini ifadə edib. Bu uğurların təməlində ümummilli lider Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi və bu gün də Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən gənclərin təhsili ilə bağlı dövlət siyasətinin, eyni zamanda Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təhsilə diqqət və qayğısının dayandığını vurğulayıb.
UNEC-in tələbə və məzunlarının yalnız bilik və bacarıqları ilə deyil, vətənpərvərlikləri ilə də adlarını tarixə yazdıqlarını, 44 günlük Vətən müharibəsində onlarla tələbənin, yüzlərlə məzunun qanı-canı bahasına qəhrəmanlıqla döyüşdüyünü, bu şanlı Zəfər tarixinə adlarını əbədi həkk etdiklərindən qürur duyduğunu bildirib.
Ə.Muradov UNEC tələbələrinin 4 il ərzində biri Avropa diplomu olmaqla, 3 diplomla məzun olmaq imkanı əldə etdiklərini diqqətə çatdırıb. Yüksək bilik və bacarıqlara yiyələnən məzunların iş dünyasında peşəkar mütəxəssis kimi önəmli yer tutacaqlarından, ölkənin hərtərəfli inkişafına öz töhfələrini verəcəklərindən əmin olduğunu qeyd edib.
Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri Emin Əmrullayev UNEC-in ali təhsil müəssisələri arasında özünəməxsus yeri olduğunu və ölkənin iqtisadi inkişafına dəyərli töhfələr verdiyini bildirərək, ölkənin bilikli və bacarıqlı gənclərə daim ehtiyac olduğunu deyib. Məzunlara təbriklərini çatdıra təhsil naziri, onlara özlərini daim inkişaf etdirməyi tövsiyə edib.
Məzun Günündə iştirak edən Fransanın Azərbaycandakı səfirliyinin əməkdaşlıq və mədəniyyət üzrə konsulu, Fransız İnstitutunun direktoru Kelle Jerome UNEC ilə Fransanın Montpellier Universiteti arasında 6 ildir ki, reallaşdırılan ikili diplom proqramının əhəmiyyətindən söz açıb. Yeni tədris ilindən UNEC-in 12 tələbəsinin proqram çərçivəsində Fransada təhsil alacağından qürur duyduğunu bildirən səfirlik nümayəndəsi, UNEC ilə Fransa universitetləri arasında əməkdaşlığı digər sahələrdə də inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu bildirib.
Sonra UNEC-in Fransanın Montpellier Universiteti ilə ikili diplom proqramlarının məzunlarına həmin universitetin diplomları təqdim olunub.
Məzun Günündə UNEC-i bakalavr səviyyəsi üzrə ən yüksək ortalama (99,58) ilə bitirən və adı UNEC-in Fəxri daşına həkk edilən Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin (ISE) tələbəsi Nihad Paşazadə çıxış edib. Sonra bütün məzunların andiçmə mərasimi keçirilib və UNEC bayrağı III kursu ən yüksək ortalama ilə bitirən Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin tələbəsi Ayan Nəbiyevaya təhvil verilib.
Ənənəvi “papaqatma” mərasimindən sonra Məzun Günü əyləncəli proqram ilə davam edərək, məzunlara unudulmaz anlar yaşadıb.

UNEC Graduation Day – 2022 is held
Along with the university’s management, the academic- staff, graduates and parents, state officials, MPs, foreign guests, and public representatives took part in the ceremonial ceremony held in Baku Crystal Hall.
Speaking at the opening ceremony of the Graduation Day, the rector of UNEC Professor Adalat Muradov said that 5166 students graduated today, including 3478 bachelors and 1678 masters. Congratulating the graduates, the rector expressed his confidence that new trials await them, and that these bright young people will successfully cope with all trials. He emphasized that these successes are based on the state policy on the education of young people defined by national leader Heydar Aliyev and successfully continued by President Ilham Aliyev, as well as the First Vice President Mehriban Aliyeva’s attention and concern for education.
He said that the students and graduates of UNEC wrote their names in history not only with their knowledge and skills, but also with their patriotism, and that dozens of students and hundreds of graduates fought heroically at the cost of their lives in the 44-day Patriotic War. He said that he is proud that they engraved their names forever in this glorious history of Victory.
A.Muradov pointed out that students of UNEC  had the opportunity to graduate with 3 diplomas, one of which is a European diploma, within 4 years. He noted that he is sure that the graduates who have acquired high knowledge and skills will occupy an important place as professionals in the business world and will contribute to the comprehensive development of the country.
The minister of Education of the Republic of Azerbaijan Emin Amrullayev stated that UNEC has a unique place among higher education institutions and makes valuable contributions to the economic development of the country, saying that the country is always in need of knowledgeable and capable young people. Congratulating the graduates, the Minister of Education advised them to constantly develop themselves.
French Embassy Counsellor for Cultural Affairs and Cooperation  in Azerbaijan, director of the French Institute, Kelle Jerome, who participated in the Graduation Day, spoke about the importance of the double degree  program between UNEC and Montpellier University of France, which has been implemented for 6 years. Expressing that he is proud that 12 UNEC students will study in France within the framework of the program from the new academic year, the embassy representative said that he is interested in developing cooperation between UNEC and French universities in other areas.
Then the diplomas of UNEC and University Montpellier of France were presented to the graduates of the double degree programs.
Nihad Pashazadeh, a student of International School of Economics (ISE), who graduated from UNEC with the highest GPA (99.58) at the bachelor’s level and whose name was engraved on the Honor Stone of UNEC, made a speech on the Graduation Day. Then the swearing-in ceremony of all graduates was held and the UNEC flag was handed over to Ayan Nabiyeva, a student of the International School of Economics, who graduated with the highest GPA of III year.
After the traditional “hat toss” ceremony, the Graduation Day continued with an entertaining program, giving the graduates unforgettable moments.