UNEC müəllimi Akdeniz Universitetində Azərbaycan tarixindən danışıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Humanitar fənlər kafedrasının müəllimi Cəmilə Həsənova Mövlanə mübadilə proqramı çərçivəsində Türkiyənin Antalya şəhərində yerləşən Akdeniz Universitetində olub.
C.Həsənova türkiyəli həmkarları ilə təcrübə mübadiləsi aparıb, kafedranın bakalavr və magistr proqramlarında iştirak edib. Universitetin Arxeologiya fakültəsində mühazirələr oxuyub.
Akdeniz Universitetində olduğu müddətdə universitetinin Ədəbiyyat fakültəsinin Mahmud Qaşqarlı konfrans zalında “Eski anıtlar diyarı Azərbaycan” adlı konfransda Azərbaycanın qədim dövrdən müasir dövrə qədər olan tarixindən və Azərbaycan ərazisində olan qədim abidələrdən bəhs edib.
Həmçinin konfransda ermənilərin Azərbaycana qarşı olan ərazi iddiaları, işğal etdikləri ərazilər və bu ərazilərdə olan tarixi abidələr haqqında məlumat verib. Təqdimatın sonunda Xocalı soyqırımı haqqında videoçarx nümayiş etdirilib.

Преподаватель UNEC рассказала об истории Азербайджана в университете Акдениз
Преподаватель кафедры Гуманитарных дисциплин Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) Джамиля Гасанова в рамках программы обмена Мовлана побывала в университете Акдениз, который находится в турецком городе Анталья.
Д.Гасанова провела обмен опытом с турецкой коллегой, участвовала в программах бакалавра и магистра. Прочитала лекции на факультете Археологии университета.
В течение пребывания в университете Акдениз в зале конференции факультета Литературы Махмуда Гашгарлы Д.Гасанова выступив на конференции «Древние памятники земли Азербайджана, рассказала об истории Азербайджана с древнего периода до современного и древних памятниках на территории Азербайджана.
Также докладчица рассказала о территориальных притязаний армян против Азербайджана, захваченных землях и исторических памятниках на оккупированных территориях. В завершении презентации был продемонстрирован видео ролик о геноциде Ходжалы.