Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) “İqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətliliyinin yüksəldilməsi yolları” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirilib.
SDU-nun 55 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfransda UNEC-in Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov və “Beynəlxalq iqtisadiyyat” kafedrasının müdiri, professor İrşad Kərimli iştirak edib. Professorlar konfransın plenar iclasında məruzə ilə çıxış ediblər.
Z.Məmmədov “Universitetlərdə elm və təhsil vəhdətinin yeni dizaynı: qlobal çağırışlar və aktual meyllər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, UNEC məhz bu kontekstdə dünya təhsil xidmətləri bazarında rəqabətqabiliyyətli brend universitet yaratmaqla yüksəkixtisaslı iqtisadçı və menecerlərin hazırlanması, fundamental və tətbiqi elmi tədqiqatların aparılması, “bilik iqtisadiyyatı”nın inkişafına və ölkəmizin sosial-iqtisadi tərəqqisinə töhfələr verməyi hədəfləyib. Dünya təcrübəsi də təsdiqləyir ki, bu məqsədə çatmağın əsas şərtlərindən biri “elm-təhsil-innovasiya” zəncirini təşkil etməkdir.
İ.Kərimli isə “Qlobal iqtisadi çağırışlar şəraitində iqtisadiyyatın raqəbətqabiliyyətliliyinin artırılmasının strateji əhəmiyyəti”ndən danışıb. Qeyd edib ki, Strateji yol xəritəsinin istiqamətlərinə uyğun olaraq prioritetlər, tədbirlər və indikatorlar müəyyənləşdirilib. Davamlı iqtisadi islahatlar çərçivəsində bu siyasət qlobal iqtisadi çağırışlara uyğun müasir konseptual yanaşmalarla daha da təkmilləşdirilib, strateji məqsədlərə uyğun sərbəst bazar münasibətlərinin və özünüinkişaf qabiliyyətinə malik sosialyönümlü, diversifikasiya olunmuş milli iqtisadiyyatın formalaşdırılması təmin edilib.

Профессора UNEC выступили на научной конференции по актуальным темам
В Сумгаитском государственном университете (СГУ) состоялась Республиканская научная конференция на тему «Пути повышения конкурентоспособности экономики».
В научной конференции, посвященной 55-ой годовщине СГУ, приняли участие заведующий научным отделом UNEC, профессор Захид Мамедов и заведующий кафедрой «Международная экономика», профессор Иршад Керимли. Профессора выступили с докладами на пленарном заседании.
З.Мамедов выступил с докладом по теме «Новый дизайн единства науки и образования в университетах: глобальные призывы и актуальные тенденции».  Он отметил, что именно в этом контексте  UNEC, создав конкурентоспособный брендовый университет на мировом рынке образовательных услуг, поставил целью подготовку высококвалифицированных  экономистов и менеджеров, проведение фундаментальных и прикладных научных исследований, внесение вклада в развитие «экономики знаний» и социально-экономического прогресса нашей страны. Мировой опыт показывает, что в достижении этих целей одним из основных условий является организация цепи «наука-образование-инновация».
И.Керимли рассказал о «Стратегическом значении повышения конкурентоспособности экономики в условиях глобальных экономических призывов». Он отметил, что соответственно направлениям Стратегической дорожной карты определились приоритеты, мероприятия и индикаторы. В рамках устойчивых экономических реформ эта политика соответственно глобальным экономическим призывам была усовершенствована современными концептуальными призывами, соответственно стратегическим целям было обеспечено формирование социально направленной диверсификации национальной экономики свободными рыночными отношениями и способностью саморазвития.