UNEC rektoru QS Beynəlxalq reytinq agentliyinin Qazaxıstanda keçirdiyi sammitdə iştirak edib
Qazaxıstanın Almatı şəhərində QS Beynəlxalq Reyting Agentliyi tərəfindən “QS Higher Ed Pre- Summit: Asia Pacific 2024” sammiti keçirilib.
Sammitdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru professor Ədalət Muradovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti də iştirak edib.
Sammit çərçivəsində rektor Ədalət Muradov Al-Farabi adına Qazaxıstan Milli Universitetinin rektoru professor Janseit Tuymebayev, Satbayev adına Qazaxıstan Milli Tədqiqat Texniki Univetsitetinin rektoru professor Meyram Beqentayev, “Narxoz” Universitetinin prezidenti professor Kanat Kojaxmet ilə görüşüb. Görüşdə universitetlər arasında əməkdaşlığa dair razılıq əldə olunub. UNEC rektoru, həmçinin, Özbəkistan, BƏƏ, Qırğızıstan, Qazaxıstan, İndoneziya və Yaponiyadan olan universitet rektorları ilə də görüşərək, əməkdaşlıqla bağlı müzakirələr aparıb.
“QS Higher Ed Pre-Summit: Asia Pacific 2024″ sammitində UNEC rektoru prof.Ədalət Muradovla “Fireside Chat” təşkil edilib. Rektor tədbirdə QS Dayanıqlılıq Reytinqi, ali təhsil müəssisələrinin dayanıqlılığı baxımından COP29-dan gözləntilər və TÜRKÜNİB-in Türk Dünyası universitetlərinin əməkdaşlığındakə rolu haqqında maraqlı təqdimatla çıxış edib.
Prof.Ədalət Muradov QS nümayəndələri ilə beynəlxalq reytinqdə universitetlərin mövqeyinə təsir edən əsas amillərin gücləndirilməsinə dair fikir mübadiləsi də aparıb. O, QS reytinqində öndə olan universitetlərin təcrübəsinin öyrənilməsi və xarici universitetlərlə əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından sammitin önəmli rol oynadığını bildirib.
QS-in regional direktoru Sergey Xristolyubovla görüş zamanı Azərbaycan universitetlərinin QS reytinqindəki yerləri barədə fikirlərini bölüşən Ədalət Muradov, ölkə universitetlərinin QS-dəki yerlərinin bu ali təhsil müəssisələrinin potensialından xeyli aşağı olduğunu xüsusilə vurğulayıb.
QS rəsmisi UNEC-in Azərbaycanın və bütövlükdə Qafqazın ali təhsil müəssisələri arasında məşğulluq və dayanıqlılıq üzrə lider olduğunu qürurverici adlandırıb.

05 NOVEMBER 2024 | VIEWS:
The “QS Higher Ed Pre-Summit: Asia Pacific 2024” summit, hosted by the QS International Ranking Agency, was held in Almaty, Kazakhstan.
A delegation from Azerbaijan State University of Economics (UNEC), led by its Rector, Professor Adalat Muradov, participated in the event.
During the summit, Rector Adalat Muradov held meetings with Professor Zhanseit Tuymebayev, Rector of Al-Farabi Kazakh National University; Professor Meyram Begentaev, Rector of Satbayev Kazakh National Research Technical University; and Professor Kanat Kojakhmet, President of Narxoz University. The discussions led to agreements for future collaboration among these institutions. Additionally, the Rector of UNEC engaged in dialogues with rectors from Uzbekistan, the UAE, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Indonesia, and Japan to explore opportunities for academic partnerships.
As part of the “QS Higher Ed Pre-Summit: Asia Pacific 2024,” a “Fireside Chat” was organized with Professor Adalat Muradov, during which he delivered a presentation on the QS Sustainability Rankings, anticipated outcomes of COP29 for the sustainability of higher education institutions, and the significant role of TURKUNIB in fostering cooperation among universities across the Turkic world.
Professor Adalat Muradov further engaged in an exchange of perspectives with QS representatives regarding the strengthening of key factors that influence university standings in international rankings. He emphasized the summit’s value in providing insight into best practices of leading institutions in the QS rankings and expanding UNEC’s international collaborations.
In a meeting with QS Regional Director Sergey Khristolyubov, Professor Muradov shared his thoughts on the positioning of Azerbaijani universities within the QS rankings, highlighting that the current rankings do not accurately reflect the full potential of these institutions.
The QS representative commended UNEC as a leader in employability and sustainability among universities in Azerbaijan and the Caucasus, describing it as a source of pride.