UNEC rektoru QS Beynəlxalq reytinq agentliyinin Qazaxıstanda keçirdiyi sammitdə iştirak edib
Qazaxıstanın Almatı şəhərində QS Beynəlxalq Reyting Agentliyi tərəfindən “QS Higher Ed Pre- Summit: Asia Pacific 2024” sammiti keçirilib.
Sammitdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru professor Ədalət Muradovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti də iştirak edib.
Sammit çərçivəsində rektor Ədalət Muradov Al-Farabi adına Qazaxıstan Milli Universitetinin rektoru professor Janseit Tuymebayev, Satbayev adına Qazaxıstan Milli Tədqiqat Texniki Univetsitetinin rektoru professor Meyram Beqentayev, “Narxoz” Universitetinin prezidenti professor Kanat Kojaxmet ilə görüşüb. Görüşdə universitetlər arasında əməkdaşlığa dair razılıq əldə olunub. UNEC rektoru, həmçinin, Özbəkistan, BƏƏ, Qırğızıstan, Qazaxıstan, İndoneziya və Yaponiyadan olan universitet rektorları ilə də görüşərək, əməkdaşlıqla bağlı müzakirələr aparıb.
“QS Higher Ed Pre-Summit: Asia Pacific 2024″ sammitində UNEC rektoru prof.Ədalət Muradovla “Fireside Chat” təşkil edilib. Rektor tədbirdə QS Dayanıqlılıq Reytinqi, ali təhsil müəssisələrinin dayanıqlılığı baxımından COP29-dan gözləntilər və TÜRKÜNİB-in Türk Dünyası universitetlərinin əməkdaşlığındakə rolu haqqında maraqlı təqdimatla çıxış edib.
Prof.Ədalət Muradov QS nümayəndələri ilə beynəlxalq reytinqdə universitetlərin mövqeyinə təsir edən əsas amillərin gücləndirilməsinə dair fikir mübadiləsi də aparıb. O, QS reytinqində öndə olan universitetlərin təcrübəsinin öyrənilməsi və xarici universitetlərlə əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından sammitin önəmli rol oynadığını bildirib.
QS-in regional direktoru Sergey Xristolyubovla görüş zamanı Azərbaycan universitetlərinin QS reytinqindəki yerləri barədə fikirlərini bölüşən Ədalət Muradov, ölkə universitetlərinin QS-dəki yerlərinin bu ali təhsil müəssisələrinin potensialından xeyli aşağı olduğunu xüsusilə vurğulayıb.
QS rəsmisi UNEC-in Azərbaycanın və bütövlükdə Qafqazın ali təhsil müəssisələri arasında məşğulluq və dayanıqlılıq üzrə lider olduğunu qürurverici adlandırıb.

Ректор UNEC принял участие в саммите Международного рейтингового агентства QS, состоявшегося в Казахстане
05 НОЯБРЯ 2024 | VIEWS:
В городе Алматы, Казахстан Международным рейтинговым агентством QS проведен саммит «QS Higher Ed Pre-Summit: Asia Pacific 2024».
В саммите приняла участие делегация во главе с ректором Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) профессором Адалатом Мурадовым.
В рамках саммита ректор Адалат Мурадов встретился с ректором Казахского национального университета им. Аль-Фараби, профессором Жансеитом Туймебаевым, ректором Казахстанского национального исследовательского технического университета имени К.И.Сатпаева, профессором Мейрамом Бегентаевым и президентом Университета Нархоз, профессором Канатом Кожахметом. На встрече была достигнута договоренность о сотрудничестве между университетами. Ректор UNEC также встретился с ректорами университетов Узбекистана, ОАЭ, Кыргызстана, Казахстана, Индонезии и Японии и обсудил вопросы сотрудничества.
На саммите «QS Higher Ed Pre-Summit: Asia Pacific 2024» с ректором UNEC, профессором Адалатом Мурадовым была организована «Fireside Chat». Ректор выступил с интересной презентацией по вопросу Устойчивости рейтинга QS, ожидания от COP29 с точки зрения устойчивости высших учебных заведений и роли TÜRKÜNİB в сотрудничестве университетов тюркского мира.
Проф.Адалат Мурадов также обменялся с представителями QS идеями по усилению основных факторов, влияющих на позиции университетов в международном рейтинге. По его словам, саммит сыграл важную роль с точки зрения изучения опыта ведущих вузов рейтинга QS и расширения сотрудничества с зарубежными вузами.
Во время встречи с региональным директором QS Сергеем Христолюбовым Адалат Мурадов, поделившийся своим мнением о позициях азербайджанских вузов в рейтинге QS, особо подчеркнул, что места университетов страны в QS значительно ниже потенциала этих вузов.
Представитель QS выразил гордость тем, что UNEC является лидером по уровню занятости и устойчивости среди высших учебных заведений Азербайджана и Кавказа в целом.