UNEC rektorundan yeni təşəbbüs: “Coursera sertifikatı qazan, imtahandan azad ol”
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov tələbələrə yardım etmək və yaranmış vəziyyətdən onların maksimal dərəcədə bəhrələnmələri üçün növbəti uğurlu təşəbbüslə çıxış edib.
Rektor rəsmi Facebook səhifəsində UNEC tələbələrinə yeni təşəbbüslə bağlı müraciət edib:
“Əziz UNEC bakalavr və magistrləri,
Ümid edirəm ki, yaxşısınız və müasir biliklər əldə etməklə bağlı mümkün olduğu qədər səylərinizi davam etdirirsiniz. Bu istiqamətdə sizlərə yardım etmək və yaranmış vəziyyətdən maksimal dərəcədə bəhrələnməyiniz üçün müxtəlif təkliflər üzərində çalışırıq. Bununla bağlı ilk uğurumuz haqqında məlumatı sizlərlə bölüşməyə qərar verdim.
UNEC artıq “Coursera for Campus” dəstək proqramına qoşuldu. Belə ki, UNEC-in 2000 bakalavr və magistri dünyanın aparıcı universitetlərinin və şirkətlərinin (Duke University, University of London, Yale University, Johns Hopkins University, Illinois University, University of Michigan, UC San Diego University, Univeristy of Virginia, Hong Kong University, Indian School of Business, HEC Paris School of Management, University of Colorado, Monterrey Institute of Technology and Higher Education, University of Los Andes of Colombia, Pontifical Catholic University of Chile, Şirkətlər: IBM, Google, Intel) 400 ixtisas üzrə 3800 online kursunun ödənişindən azad edilib. İlk müraciət edən 2000 UNEC tələbəsinin müraciəti qəbul ediləcək.
Verdiyimiz qərara əsasən, həmin kursları uğurla bitirib müvafiq sertifikat əldə edən UNE-in bakalavr və magistrləri həmin fənlər üzrə yaz imtahan sessiyasında nəzərdə tutulmuş imtahanlardan azad ediləcəklər.
Bu proqrama qoşulmaq üçün [email protected], sualları ünvanlamaq üçün isə facebook.com/UNECKaryera müraciət etmək lazımdır.
Eləcə də, xatırlatmaq istəyirəm ki, qüvvədə olan qərarımıza əsasən İELTS, TOEFL, PTE ACADEMİC sertifikatları qazanmış tələbələrimiz xarici dil imtahanından azaddırlar.

New initiative from UNEC Rector: “Get Coursera certificate, be free from exam”
Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov made another successful initiative  to help students and take advantage of  the current situation.
The rector addressed UNEC students on his official Facebook page regarding the new initiative:
“Dear UNEC bachelors and masters,
I hope that you are good and continue your efforts to acquire modern knowledge as much as possible. We are working on various proposals to help you in this direction and make the most of the situation. In this regard, I decided to share with you the information about our first success.
UNEC has already joined the “Coursera for Campus” support program. As  2,000 bachelors and masters of UNEC have been exempted from paying for 3,800 online courses in 400 specialties from the world’s leading universities and companies (Duke University, University of London, Yale University, Johns Hopkins University, Illinois University, University of Michigan, UC San Diego University, Univeristy of Virginia, Hong Kong University, Indian School of Business, HEC Paris School of Management, University of Colorado, Monterrey Institute of Technology and Higher Education, University of Los Andes of Colombia, Pontifical Catholic University of Chile, Şirkətlər: IBM, Google, Intel). Applications from the first 2,000  applicants   will be accepted.
According to our decision, UNE bachelors and masters who successfully complete these courses and receive the relevant certificate will be exempted from the exams scheduled for the spring exam session in these subjects.
To join this program, please contact karyera@unec.edu.az, and to address questions, contact facebook.com/UNECKaryera.
I would also like to remind you that according to our current decision, our students who have received IELTS, TOEFL, PTE ACADEMIC certificates are exempt from foreign language exams.