1994-cü il aprelin 18-də Ermənistan silahlı birləşmələri Ağdamın Qərvənd kəndinə hücum edib. Ağır keçən döyüşlərdə Azərbaycan Milli Ordusunun 26 hərbçisi qəhrəmanlıqla şəhid olub. Düşmən tərəfi bu 26 hərbçinin həlak olduğunu təsdiqləsə də, onların cənazələrini ailələrinə verməyib. Uzun sürən danışıqlardan sonra, hadisənin 43-cü günü cəmi bir şəhidin cənazəsi ailəsinə təhvil verilib…
Şəhidlər arasında iki UNEC şəhidi də olub…
Onlardan biri məzunumuz Nazim Cəbrayılovdur.
O, 2 mart 1949-cu ildə Ağdam şəhərində anadan olub. 1970-cı ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki UNEC) “Ticarətin iqtisadiyyatı” fakültəsini bitirib. Təyinatla Türkmənistanın Aşqabad şəhərinə göndərilib. Aşqabad şəhər DİŞ-nin SƏDM bölməsində işləyib. Kalininqrad milis məktəbində oxuyaraq, ikinci ixtisas diplomu alıb. Bir müddət çalışdıqdan sonra Vətənə qayıdaraq, 2711 saylı hərbi avtomobil dəstəsində hərbi mühəndis vəzifəsində işləyib. Nazim Cəbrayılov 1988-ci ildə Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü başladığı andan Vətənin ilk müdafiəçilərindən biri kimi daim ön cəbhədə olub. Qarabağ uğrunda gedən döyüşlərdə fəal iştirak edən baş leytenant N.Cəbrayılov Müdafiə Nazirliyinin əmri ilə tağım komandiri təyin olunub. Göstərdiyi böyük hünər və şücaətə görə 1994-cü il aprelin 13-də vaxtından əvvəl kapitan rütbəsinə təqdim edilib. 1994-cü il, aprelin 18-də Ağdamın Qərvənd kəndində gedən qanlı döyüşlərdə qəhrəmanlıqla şəhid olub.
Ölümündən sonra Nazim Cəbrayılov “Azərbaycan Bayrağı” ordeni ilə təltif edilib. Şəhidin həyat yoldaşı Rəhilə Cəbrayılova onun şərəfli döyüş və ömür yolunu əks etdirən Ölməzliyə abidə kitabını yazıb.
Şəhidlərdən ikincisi isə UNEC-in əbədi tələbəsi Şamil Rəcəbovdur.
Şamil Rəcəbov 4 oktyabr 1970-ci ildə Ağdamda anadan olub. 1977-1988-ci illərdə Ağdam şəhər 5 saylı orta məktəbində təhsil alıb. Məktəbi əla qiymətlərlə bitirdikdən sonra 1989-1991-ci illərdə Xabarovski vilayətində hərbi xidmətdə olub. Hərbi xidmətini başa vurub Vətənə qayıdan Şamil Dadaş Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüaftı İnstitutuna (indiki UNEC) daxil olub. Qiyabi təhsil alan Şamil Bakı neft emalı zavodunda çalışıb.
Ermənilər Ağdam şəhərini işğal etdikdən sonra təhsilini yarımçıq qoyaraq, könüllü döyüşə yollanıb. 1994-cü il, aprelin 18-də düşmənin Ağdamın Qərvənd kəndində hücumunu dəf edərkən, qəhrəmanlıqla şəhid olub.

On April 18, 1994, Armenian armed forces attacked Gervend province of Aghdam. 26 servicemen of Azerbaijani Army heroically died in heavy fighting. Thought the enemy confirmed that 26 officers were killed, they did not give their corpses to their families. After protracted negotiations, on the 43rd day of the event only one martyr’s corpse was handed to his family…
Two UNEC martyrs were among them…
One of them was Nazim Jabrayilov.
Jabrayilov Nazim Ibrahim oghlu was born on March 2 1949 in Aghdam. He graduated from the Faculty of “Economy of Trade” of Azerbaijan Institute of National Economy (current UNEC) in 1970. He was sent to work in Ashgabat of Turkmenistan. He worked in the DIA of Ashgabat. He got the second degree from the Kaliningrad Police School. He returned to Motherland after a while and started to work as a military engineer in the military vehicle group 2711. Naim Jabrayilov always was one of the first defenders of the country on the frontline from the beginning of the Armenian aggression against Azerbaijan in 1988. Senior Lieutenant N.Jabrayilov who is actively involved in the battles for Garabagh was appointed platoon commander by the Minister of Defense. He was presented to the early rank of captain on April 13 1994 for the great courage and bravery demonstrated by. He was killed on April 18 1994.
Nazim Jabrayilov was awarded the highest award of the country- “Azerbaijan Flag” Order after his death. Martyr’s wife Rahile Jabrayilova wrote the book “Immortal Monument” reflecting his glorious life and battle.
The second martyr was UNEC’s eternal student Shamil Rajabov.
Rajabov Shamil Kamil oghlu was born on October 4 1970 in Aghdam. He studied in the secondary school 5 of Aghdam within 1977-1988. After completing school with honors he served in the military service in Khabarovsk. He entered the Azerbaijan Institute of National Economy named after D.Bunyadzade (current UNEC) after the military service. Being a part-time student he worked in Baki oil processing plant.
He left education unfinished when Agdam city was occupied by Armenian aggressors and went to was voluntarily. He was killed in the bloody battles in the province of Gervend of Aghdam on April 18 1994.