UNEC şəhidlərini ehtiramla yad edir: Məzdək Eyvazlı
UNEC kollektivi Vətən mharibəsində şəhid olun UNEC məzunu Məzdək Eyvazlının məzarını ziyarət ediblər.
Rəqəmsal iqtisadiyyat fakültəsinin dekan vəzifəsini icra edən dos. Elman Cəfərov, Mühəndislik və tətbiqi elmlər kafedrasının müdiri prof. Rövnəq Rzayev, UNEC Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Rüfət Süleymanlı və tələbələr “Texnoloji maşın və avadanlıqlar mühəndisliyi” ixtisası üzrə 2017-ci ildə məzun olmuş şəhid Məzdək Eyvazlının atası Əli Eyvazovla birlikdə Lökbatan qəsəbəsinin Şəhidlər xiyabanında onun məzarı önünə gül dəstələri düzərək, əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Sonra şəhidin ailəsinə baş çəkən UNEC kollektivi Məzdəkin anası Gülnarə xanımdan oğlu haqqında xatirələri dinləyiblər. Məzdəkin mehriban, sakit, vətənpərvər bir övlad olduğunu deyən ana, oğlunun doğum gününün 26 fevral Xocalı soyqırımı gününə təsadüf etdiyindən heç vaxt özünə ad günü qeyd etmədiyini bildirib. Onun vətənini həmişə hər kəsdən əziz tutduğunu söyləyən Gülnarə xanım, evin tək oğlu olan Məzdəkin Vətən müharibəsi başlayan kimi yalnız atasına məlumat verərək cəbhəyə yollandığını deyib. Dostlarının, qrup yoldaşlarının Məzdəkin əziz xatirəsini əbədiləşdirmək üçün yaşadığı həyətdə bulaq abidəsi yaratdıqlarını bildirib.
Professor Rövnəq Rzayev və dosent Elman Cəfərov Məzdək kimi qəhrəman oğul böyütdüyü üçün valideynlərinə təşəkkürlərini bildirərək, onun tələbəlik illərindən yaddaqalan hadisələri bölüşüblər. Məzdəkin tərbiyəli, savadlı, çalışqan bir tələbə olduğunu çatdırıblar.
Görüşdə şəhidin ailəsinə UNEC-in Fəxri Fərmanı təqdim edilib.
Məzdək Eyvazlı
Məzdək Eyvazlı 26 fevral 1996-cı ildə  Bakı şəhərində anadan olub.
2002-2013-cü illərdə Lökbatan qəsəbəsində yerləşən 288 saylı məktəbdə orta təhsil alıb. 2013-2017-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Texnologiya və dizayn fakültəsində “Texnoloji maşın və avadanlıqlar mühəndisliyi” ixtisası üzrə bakalavr təhsili alıb.
2017-2018-ci illərdə həqiqi hərbi xidmətdə olub.
2020-ci ilin iyul ayında baş verən Tovuz döyüşləri zamanı könüllü olaraq səfərbərliyə qeydiyyata yazılıb. 21 sentyabr 2020-ci ildə səfərbərliyə çağırılan Məzdək Eyvazlı bir neçə günlük hərbi təlim toplantısından sonra 27 sentyabrda başlayan Vətən müharibəsinə yollanıb. 29 oktyabrda Füzulinin azad edilməsi uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid olub.
Bakı şəhəri Lökbatan qəsəbəsində yerləşən Şəhidlər Xiyabanında dəfn edilib.
Məzdək Eyvazlı hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün ölümündən sonra “Vətən uğrunda” və “Xocavəndin azad olunmasına görə” medalları ilə təltif edilib.

26 FEBRUARY 2021 | VIEWS:
Acting Dean of the Faculty of Digital Economy, Assoc. Elman Jafarov, head of the department of engineering and applied sciences, prof. Rovnag Rzayev, Chairman of UNEC Student Trade Union Committee Rufat Suleymanli and students, together with Ali Eyvazov, the father of the martyr Mazdak Eyvazli, who graduated in 2017 with a degree in “Technological Machines and Equipment Engineering”, laid flowers in front of his grave in Shahidlar Alley of Lokbatan settlement and paid tribute to his dear memory. they did.
Then the UNEC team visited the martyr’s family and listened to Mazdak’s mother, Mrs. Gulnara, about her son. The mother said that Mazdak is a kind, quiet, patriotic son, and said that his son’s birthday coincided with the February 26 Khojaly genocide, so he never celebrated his birthday. Gulnara khanim, who said that she always cherished her homeland more than anyone else, said that Mazdak, the only son of the family, went to the front after the beginning of the Patriotic War, only informing his father. He said that his friends and band mates created a fountain monument in the yard where he lived to perpetuate the dear memory of Mazdak.
Professor Rovnag Rzayev and associate professor Elman Jafarov thanked his parents for raising a heroic son like Mazdak and shared memorable events from his student years. They said that Mazdak is a well-educated, educated, hardworking student.
At the meeting, the UNEC Honorary Decree was presented to the family of the martyr.
Mazdak Eyvazli
Mazdak Eyvazli was born on February 26, 1996 in Baku. In 2002-2013, he received secondary education at school No. 288 located in Lokbatan settlement. In 2013-2017, he received a bachelor’s degree in “Technological machinery and equipment engineering” at the Faculty of Technology and Design of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
He was in active military service in 2017-2018.
He was voluntarily registered for mobilization during the Tovuz battles in July 2020. Mazdak Eyvazli, who was called for mobilization on September 21, 2020, went to the Patriotic War, which began on September 27, after a few days of military training. On October 29, he was heroically martyred in the battles for the liberation of Fuzuli.
He was buried in the Alley of Martyrs located in Lokbatan settlement of Baku city.
Mazdak Eyvazli was posthumously awarded the “For the Motherland” and “For the Liberation of Khojavend” medals for honorably fulfilling his duties during the execution of the tasks assigned to the military unit.