UNEC tələbələri “Paşa Həyat Sığorta”nın təcrübə proqramlarından yararlanacaqlar
Noyabrın 20-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetnini (UNEC) müəllim və tələbələrinin istəyi ilə yenidən “Paşa Həyat Sığorta” ASC-yə tanışlıq turu təşkil olunub.
Şirkətin rəhbərliyi UNEC nümayəndələrinə karyera imkanları barədə geniş məlumat verib. Təcrübə proqramları, təlim və seminarları haqqında danışıb. Bildirib ki, UNEC tələbələri şirkətin ödənişsiz təlimlərində iştirak edə və təcrübə proqramlarından yararlana bilərlər. Daha sonra nümayəndə heyəti sığorta sistemi ilə tanış olublar, şirkətin mühasibatlıq, marketinq şöbələrinin işi ilə maraqlanıblar.
Tədbirin sonunda müəllim və tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırılıb və onlara şirkətin xüsusi hədiyyələri təqdim edilib.

UNEC Students will benefit from “Pasha Life Insurance” Internship Program
A study tour to “Pasha Life Insurance” JSC was reorganized with the desire of the academic and student staffs of Azerbaijan State University of Economics on November 20.
The company’s administration provided UNEC representatives with career opportunities in detail. He spoke about the internship programs, trainings and workshops; noted that the UNEC students can attend the company’s free trainings and benefit from the internship programs. Afterwards the delegation became familiar with the insurance system, accounting and marketing departments.
The teaching and student staffs’ questions were responded and they were presented special gifts of the company at the end of the event.
The analogical tours will be organized till the end of the year at UNEC. The teaching and student staffs will be provided with the opportunity of getting acquainted with the prestigious companies closely within the period.