UNEC tələbələri Türk Dünyası Gənclər Formunda iştirak edib
16-20 oktyabr tarixlərində Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Girne şəhərində Türkiyə Respublikası Baş nazirliyinin himayəsində Türk Dünyası Həmrəylik Dərnəyi və Azərbaycan-Kipr Dostluq Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə I Türk Dünyası Gənclik forumu baş tutmuşdur. Forumda Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Türk Dünyası İşlətmə Fakultəsinin və Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin tələbələri də iştirak edib.
Türkiyə Respublikası Baş nazirinin və Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Baş nazirinin müavinlərinin açılış nitqi ilə başlayan forumda Azərbaycan Respublikasının millət vəkilləri, Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəsmiləri, elm adamları, jurnalistlər, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətində təhsil alan tələbələr də iştirak etmişdir. Ümumilikdə isə tədbirdə 24 ölkədən 300 nəfərə yaxın şəxs iştirak etmişdir.
İsmail Gaspiralının “Dildə, fikirdə, işdə birlik!” devizi altında keçirilən forumda “Türk Dünyasi Gənclərinin Ortaq Probleməri və Srateji iş Birliyi”, “Gənclərin texnalogiya və akademik sahədə qarşılıqlı çalışması”, “Çağdaş Türk ədəbiyatının öyrənilməsi və yaşadılması” və digər mövzular ətrafında panellər keçirilərək fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Forum çərçivəsində Şimali Kiprin ayrı-ayrı şəhərlərində “Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi günü”, “Kipr Türk mədəniyyət gecəsi”, kitab sərgisi və digər mədəni tədbirlər təşkil olundu.

22 OCTOBER 2016 | VIEWS:
I Turkish World Youth Forum organized by the Turkish World Solidarity Circle under the Prime Minister of the Republic of Turkey and Azerbaijan- Cyprus Friendship took place in Girne of the Northern Cyprus Turkish Republic trough October 16-20. Students of the Turkish World of Business Administration and the International Graduate and Doctorate Center of Azerbaijan State University of Economics attended the Forum.
The forum started by the opening speeches of the Turkish Republic’s Prime Minister and the Northern Cyprus Turkish Republic’s Prime Minister was attended by the Members of the Azerbaijan Republic Parliament, officials of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, scholars, journalists and the students studying in the Northern Cyprus Turkish Republic. In general about 300 people from 24 countries participated in the event.
The forum held under Ismail Gaspirali’s motto “Unity with words, ideas and action” was in progress with the panels on different topics such as “Turkish World Youths’ Common Problems and Strategic Cooperation”, “Youths’ Recruitment in Technological and Academic Fields” and “Studying and Preserving the Contemporary Turkish Literature” and views were exchanged on these topics.
Other cultural events such as “State Independence Day of Azerbaijan”, “Cyprus Turkish Cultural Evening” and book exhibitions were also held in different towns of the Northern Cyprus within the forum.