UNEC tələbələri uğura aparan yolda – “şəxsi PR”ı necə qurmalı?
UNEC-in Karyera Mərkəzi və PRoloq online jurnalı interaktiv təlim keçiblər. “Mənim PR-ım” mövzusunda olan təlimi PRoloq online jurnalının baş redaktoru, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti Doğu Akdeniz Üniversitetinin doktorantı Arzu Soltan keçib.
Təlimdən öncə Karyera Mərkəzinin rəhbəri Fuad Əliyev tələbələrə şəxsi PR-ın önəmindən söz açıb. Bildirib ki, tələbələr PR-ın sirlərinə hələ karyeralarına başlamadan bələd olsalar, iş həyatında mütləq bunun uğurlu nəticələrini görəcəklər. F.Əliyev dünyada uğur qazanan tanınmış şəxslərin doğru özünü PR metodu tətbiq etməsindən müxtəlik nümunələr çəkib.
Təlimçi, tanınmış jurnalist və ssenarist Arzu Soltan – 2 fevral – “Gənclər Günü” münasibəti ilə fəaliyyətə başlayan Azərbaycanın ilk PR online jurnalı olan “Proloq.az” saytı barədə tələbələrə məlumat verib. PR sahəsində biliklərini mütəmadi yeniləmək istəyən tələbələrə online jurnalın həftəlik buraxılışlarını izləməyi tövsiyə edib.
Forum-teatr üslubunda təşkil edilən təlimdə A.Soltan UNEC tələbələrinə uğur hekayəsinin yaradılması barədə ətraflı məlumat verib. “Uğura aparan yol PR-dan keçir” deyə, bildirən təlimçi, iş prosesində qarşıya çıxa biləcək problemlərin öncədən aşkarlanması və çözülməsi istiqamətində təcrübəsini paylaşıb. Təlimdə tələbələrə mövzu ilə bağlı xüsusi oyun və tapşırıqlar verilib.
Təlim iştirakçılarına Cəfər Mənsiminin “Uğur kitabı – 111 dildə” kitabı hədiyyə edilib. Kitabda prezident, nazir, millət vəkili, iş adamı, professor, rektor, müəllim, aktyor, bəstəkar, müğənni, rejissor, şair, psixoloq, hüquqşünas, jurnalsit, yazıçı, tarixçi, QHT təmsilçisi arxeoloq, PR-çı və digər müxtəlif sahələrdə çalışan insanların uğur barədə yorumları yer alıb.

UNEC Students are on the Way to Success- how to build a “personal PR”
The Career Center of UNEC and online magazine PRolong have conducted an interactive training. The training on “My PR” was conducted by an editor-in-chief of the online magazine PRolong, a nominee doctor of the Eastern Akdeniz University of the Northern Cyprus Turkish University Arzu Soltan.
Firstly, Head of the Career Center Fuad Aliyev spoke about the significance of the personal PR. He said if the students were aware of the secrets of PR before they start their careers they would have gained the successful results in work lives. F.Aliyev noted various examples about how the successful people applied proper self- PR method in the world.
A trainer, a well-known journalist and a screenwriter Arzu Soltan delivered the information about the first online PR magazine of Azerbaijan “PRolong.az”, which began to perform on the eve of the February 2- “Youth Day”. She recommended the students to follow the weekly issues of the online magazine regularly who want to get new knowledge in the field of PR.
A.Soltan provided UNEC students with the information about the establishment of success story within the training organized in the style forum- play. Saying, “the way to success goes via PR”, the trainer shared her experience on detecting problems within the work process and their solutions. Students were given special tasks and games on the topic within the training.
The trainees were presented the book “Success book- in 111 languages” written by Jafar Mansim. Comments by the people who work as a president, minister, member of parliament, businessman, professor, rector, teacher, actor, composer, singer, film director, poet, psychologist, lawyer, journalist, writer, historian, representative of NGO, archeologist, PR manager and other field have taken place in the book.