UNEC tələbələri uğura aparan yolda – “şəxsi PR”ı necə qurmalı?
UNEC-in Karyera Mərkəzi və PRoloq online jurnalı interaktiv təlim keçiblər. “Mənim PR-ım” mövzusunda olan təlimi PRoloq online jurnalının baş redaktoru, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti Doğu Akdeniz Üniversitetinin doktorantı Arzu Soltan keçib.
Təlimdən öncə Karyera Mərkəzinin rəhbəri Fuad Əliyev tələbələrə şəxsi PR-ın önəmindən söz açıb. Bildirib ki, tələbələr PR-ın sirlərinə hələ karyeralarına başlamadan bələd olsalar, iş həyatında mütləq bunun uğurlu nəticələrini görəcəklər. F.Əliyev dünyada uğur qazanan tanınmış şəxslərin doğru özünü PR metodu tətbiq etməsindən müxtəlik nümunələr çəkib.
Təlimçi, tanınmış jurnalist və ssenarist Arzu Soltan – 2 fevral – “Gənclər Günü” münasibəti ilə fəaliyyətə başlayan Azərbaycanın ilk PR online jurnalı olan “Proloq.az” saytı barədə tələbələrə məlumat verib. PR sahəsində biliklərini mütəmadi yeniləmək istəyən tələbələrə online jurnalın həftəlik buraxılışlarını izləməyi tövsiyə edib.
Forum-teatr üslubunda təşkil edilən təlimdə A.Soltan UNEC tələbələrinə uğur hekayəsinin yaradılması barədə ətraflı məlumat verib. “Uğura aparan yol PR-dan keçir” deyə, bildirən təlimçi, iş prosesində qarşıya çıxa biləcək problemlərin öncədən aşkarlanması və çözülməsi istiqamətində təcrübəsini paylaşıb. Təlimdə tələbələrə mövzu ilə bağlı xüsusi oyun və tapşırıqlar verilib.
Təlim iştirakçılarına Cəfər Mənsiminin “Uğur kitabı – 111 dildə” kitabı hədiyyə edilib. Kitabda prezident, nazir, millət vəkili, iş adamı, professor, rektor, müəllim, aktyor, bəstəkar, müğənni, rejissor, şair, psixoloq, hüquqşünas, jurnalsit, yazıçı, tarixçi, QHT təmsilçisi arxeoloq, PR-çı və digər müxtəlif sahələrdə çalışan insanların uğur barədə yorumları yer alıb.

Студенты UNEC на пути к успеху – как создать «личный PR”?
Центр карьеры UNEC и онлайн журнал Пролог провели интерактивный тренинг. Тренинг на тему «Мой PR» провел докторант университета Догу Акдениз Турецкой Республики Северного Кипра Арзу Солтан.
Перед началом тренинга руководитель Центра карьеры Фуад Алиев обратил внимание студентов на значение создание личного PR. Он отметил, что студенты должны овладеть секретами PR еще до начала своей карьеры, что обязательно принесет успех в деловой жизни. Ф.Алиев привел различные примеры применения PR известными лицами, завоевавшими успех.
Инструктор, известный журналист и сценарист Арзу Солтан дал студентам информацию о сайте «Пролог», являющегося первым онлайн журналом Азербайджана, который приступил к деятельности 2 февраля по случаю «Дня молодежи». Студентам, желающим повысить свои знания в сфере PR, посоветовал следить за еженедельным выпуском онлайн журнала.
На тренинге, организованном в стиле форума-театра, А.Солтан дал студентам UNEC подробную информацию о создании истории успеха. Инструктор отметил, что «Путь к успеху проходит через PR», и поделился опытом выявления заранее возможных проблем в процессе работы и пути их решения. На тренинге в связи с темой студентам были даны специальные игры и задания.
Участникам тренинга подарили «Книгу успеха на 111 языках» Джафара Менсими. В книге нашли место комментарии об успехах президента, министра, депутата, бизнесмена, профессора, ректора, преподавателя, актера, композитора, певца, режиссера, поэта, психолога, юриста, журналиста, писателя, археолога представителя НПО, людей, занимающихся деятельностью в PR и в других сферах.