UNEC tələbələrindən Xocalıya həsr olunan tamaşa: “Əsirlikdə bir gün”
Tədbirdə Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov, millət vəkili Flora Qasımova, UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, müəllim, tələbə və valideynlər iştirak edib. Tədbirdən öncə iştirakçılar Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ucaldılan, yarpaqlarında faciə qurbanlarının adları həkk olunan abidə ağacını ziyarət ediblər. Tələbələrin soyqırımı əks etdirən rəsm əsərləri və fotolardan ibarət sərgi ilə tanış olduqdan sonra iştirakçılar soyqırım qurbanlarının xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Tədbir iştirakçıları UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin hazırladığı “Əsirlikdə bir gün” tamaşasını izləyiblər. Tamaşa real hadisələr əsasında qurulub.
Sonra tamaşada iştirak edən tələbələrə, eyni zamanda UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvləri arasında Xocalı soyqırımına həsr edilən şeir, hekayə və rəsm müsabiqəsinin qaliblərinə diplomlar təqdim edilib. Şeir müsabiqəsinin qalibi, Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin I kurs tələbəsi İlham Quliyev Xəlil Rza Ulutürkün “Nifrət məktəbi yarat” şeirini səsləndirib.
Tədbir UNEC-in rəsmi Facebook səhifəsi ilə canlı yayımlanıb.
Azərbaycan Respublikası təhsil nazirinin imzaladığı “Təhsil müəssisələrində Xocalı soyqırımının iyirmi beşinci ildönümünün keçirilməsi barədə” tədbirlər planına əsasən, UNEC-də fevralın 20-dən 26-dək “Xocalı həftəsi” elan edilib. “Xocalı həftəsi” çərçivəsində universitetin bütün tədris binalarında, Zaqatala filialında Maliyyə İqtisad Kollecində silsilə tədbirlər təşkil edilib. Seminar və dəyirmi masalarda gəncləri sosial şəbəkədə Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya yayılmasında fəal olmağa səsləyiblər. Universitetdə və kollecdə tələbələrin əl işlərindən ibarət Xocalı faciəsini əks etdirən foto və rəsm sərgiləri keçirilib. Universitetdəki bütün monitorlarda Azərbaycan və ingilis dillərində soyqırımla bağlı filmlər nümayiş etdirilib. Fevralın 24-də UNEC-də, universitetin Zaqatala filialı və Maliyyə İqtisad Kollecində birinci dərslər Xocalı soyqırımına həsr olunub.

A Play dedicated to Khojali by UNEC students: “A day in captivity”
A Chief Executive of Sabail District Eldar Azizov, member of the Parliament Flora Gasimova, UNEC rector, Professor Adalat Muradov, academic staff, students and parents attended the event. The participants of the event got acquainted with the memorial tree erected in Khojali victim’s memory, the leaves of which affect the victims’ names, paintings reflecting the genocide and the exhibition of photos; paid tribute to genocide victims’ memory with a minute’s silence before the event.
The participants of the event viewed a play “A day in captivity” prepared by UNEC Creativity Center. The play was built on the basis of the real accidents.
After the performance, students who played the roles in the play and are the members of UNEC Creativity Center and the winners of the poetry and painting competition dedicated to Khojali genocide were introduced diplomas. Winner of the contest became the first year undergraduate of the International School of Economics Ilham Guliyev who sounded Khalil Rza Uluturk’s poem “Create a School of Hate”.
The event was live broadcast on UNEC’s official Facebook.
A week from February 20 to 26 was announced the “Khojali Week” at UNEC in accordance with the actions plan “About the organization of 25th anniversary of Khojali genocide in educational institutions” approved by the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan. A series of events were arranged in all academic buildings of the university, Zagatala branch and the Financial and Economic College as well. In the workshops and round-tables held at the university young people were urged to be active in delivering Azerbaijani truth to the world within the social networking. The exhibitions of photos and paintings about Khojali tragedy consisting of the students’ works were displayed at the university and college. Films in Azerbaijani and English were demonstrated in all monitors placed at the university. First lessons conducted at UNEC, Zagatala branch and Financial and Economic College were devoted to Khojali genocide on February 24.