UNEC tələbələrindən Xocalıya həsr olunan tamaşa: “Əsirlikdə bir gün”
Tədbirdə Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov, millət vəkili Flora Qasımova, UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, müəllim, tələbə və valideynlər iştirak edib. Tədbirdən öncə iştirakçılar Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ucaldılan, yarpaqlarında faciə qurbanlarının adları həkk olunan abidə ağacını ziyarət ediblər. Tələbələrin soyqırımı əks etdirən rəsm əsərləri və fotolardan ibarət sərgi ilə tanış olduqdan sonra iştirakçılar soyqırım qurbanlarının xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Tədbir iştirakçıları UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin hazırladığı “Əsirlikdə bir gün” tamaşasını izləyiblər. Tamaşa real hadisələr əsasında qurulub.
Sonra tamaşada iştirak edən tələbələrə, eyni zamanda UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvləri arasında Xocalı soyqırımına həsr edilən şeir, hekayə və rəsm müsabiqəsinin qaliblərinə diplomlar təqdim edilib. Şeir müsabiqəsinin qalibi, Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin I kurs tələbəsi İlham Quliyev Xəlil Rza Ulutürkün “Nifrət məktəbi yarat” şeirini səsləndirib.
Tədbir UNEC-in rəsmi Facebook səhifəsi ilə canlı yayımlanıb.
Azərbaycan Respublikası təhsil nazirinin imzaladığı “Təhsil müəssisələrində Xocalı soyqırımının iyirmi beşinci ildönümünün keçirilməsi barədə” tədbirlər planına əsasən, UNEC-də fevralın 20-dən 26-dək “Xocalı həftəsi” elan edilib. “Xocalı həftəsi” çərçivəsində universitetin bütün tədris binalarında, Zaqatala filialında Maliyyə İqtisad Kollecində silsilə tədbirlər təşkil edilib. Seminar və dəyirmi masalarda gəncləri sosial şəbəkədə Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya yayılmasında fəal olmağa səsləyiblər. Universitetdə və kollecdə tələbələrin əl işlərindən ibarət Xocalı faciəsini əks etdirən foto və rəsm sərgiləri keçirilib. Universitetdəki bütün monitorlarda Azərbaycan və ingilis dillərində soyqırımla bağlı filmlər nümayiş etdirilib. Fevralın 24-də UNEC-də, universitetin Zaqatala filialı və Maliyyə İqtisad Kollecində birinci dərslər Xocalı soyqırımına həsr olunub.

Спектакль студентов UNEC, посвященный Ходжалы: «Один день в плену»
В мероприятии приняли участие глава Исполнительной власти Сабаильского района Эльдар Азизов, депутат Флора Гасымова, ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, профессорско-преподавательский состав, студенты  и родители.  Перед началом мероприятия участники ознакомились с именами жертв геноцида Ходжалы, выгравированных на листьях дерева-памятника, и посвященных Ходжалинскому геноциду с выставкой художественных произведений и фотоснимками студентов.
Участники мероприятия посмотрели спектакль «Один день в плену», подготовленный Творческим центром UNEC. Спектакль построен на реальных событиях.
Затем были вручены дипломы студентам, принявшим участие в спектакле, а также среди членов Творческого центра UNEC победителям конкурса стихов, рассказов и картин, посвященных геноциду Ходжалы. Победитель конкурса студент I курса Международной школы экономики Ильхам Гулиев прочитал стихотворение Халила Рзы Улутурка «Создай школу ненависти».
Мероприятие транслировалось в прямом эфире официальной страницы Фейсбука UNEC.
В соответствии с планом мероприятий Министерства образования Азербайджанской Республики «О проведении 25-летия геноцида Ходжалы в учреждениях образования» в UNEC с 24 по 26 февраля проводится «Неделя Ходжалы». В рамках «Недели Ходжалы» во всех учебных корпусах университета, Закатальском филиале и Финансово-экономическом колледже проводится цикл мероприятий.  На семинарах и круглых столах звучат призывы к молодежи о донесении до мировой общественности правды об Азербайджане. В университете и колледже прошли выставки ручных работ студентов, отражающих трагедию Ходжалы. На всех мониторах университета на азербайджанском и английском языках демонстрировались фильмы о геноциде. 24 февраля в UNEC, Закатальском филиале университета и Финансово-экономическом колледже первые уроки были посвящены геноциду Ходжалы.