UNEC tələbəsinin startapı dünya çempionu olub- VİDEO
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tələbəsi Birləşmiş Krallığın dəstəyilə “British Council” tərəfindən keçirilən “Creative Spark” müsabiqəsində dünya çempionu olub.
Londonda baş tutmalı olan, amma koronavirus pandemiyasına görə onlayn keçirilən yarışda UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin “Biznesin idarəolunması” ixtisası üzrə III kurs tələbəsi Məhəmməd Kekalovun “Kekalove adaptive fashion” biznes ideyası həm dünya çempionu (grand champion), həm də “Yaradıcı” (Creative) kateqoriyası üzrə beynəlxalq qalib olub.
Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan, Azərbaycan, Gürcüstan, Ermənistan və Ukraynanın təmsil olunduğu biznes yarışının məqsədi Birləşmiş Krallıq da daxil olmaqla, 7 ölkədə sahibkarlıq təhsilini dəstəkləyəcək tərəfdaşlıqların qurulması, biznes mərkəzlərinin yaradılması, o cümlədən gənclər üçün ingilis dili və sahibkarlıq mövzusuna aid təlimlərin keçirilməsidir.
UNEC tələbəsinin biznes startapı əngəlli şəxslərin fiziki məhdudiyyətlərini nəzərə alan xüsusi geyimləri dizayn və istehsal edir. Layihəyə əsasən, əngəlli şəxslərin geyim seçimləri ilə bağlı öncədən sorğu təşkil olunur. Sonra isə onların əngəllərinə uyğunlaşdırılmış adaptiv geyimlər hazırlanır. Dünyada 1 milyarddan çox əngəlli şəxs var ki, onların 190 milyona yaxını gündəlik həyatda geyimlə bağlı ciddi çətinliklərlə üzləşir. UNEC tələbəsinin startapı da məhz bu problemin həllinə yönəlib.

Стартап студента UNEC стал чемпионом мира- ВИДЕО
Студент Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) при поддержке Соединенного Королевства стал чемпионом мира на соревновании «Creative Spark», проведенного со стороны «British Council».
На соревновании, который должен был состояться в Лондоне, но из-за коронавируса проведенного в онлайн формате, бизнес идея студента III курса специальности «Управление бизнесом» Международной школы экономики UNEC Мохаммада Кекалова  «Kekalove adaptive fashion»  стал чемпионом мира (grand champion), а также международным победителем по категории «Творческий» (Creative).
Целью бизнес соревнования, в котором представлены Казахстан, Узбекистан, Киргизия, Азербайджан, Грузия, Армения и Украина, включая Соединенное Королевство,  является установление партнерских отношений в 7 странах, поддерживающих предпринимательское образование, создание бизнес центров, в том числе проведение для молодежи тренингов на на аглийском языке и на тему предпринимательства.
Бизнес стартап студента UNEC разрабатывает и производит индивидуальную одежду с учетом физических ограничений людей с ограниченными возможностями. В соответствии с проектом с людьми с ограниченными возможностями проводится предварительный опрос по выбору одежды.  Затем изготовливается адаптивная одежда, соответствующая их потребностям.  В мире более 1 миллиарда людей с ограниченными возможностями, около 190 миллионов из них сталкиваются с серьезными трудностями в связи с выбором одежды в повседневной жизни.  Стартап студента UNEC направлен непосредственно на решение этой проблемы.