UNEC tələbəsinin startapı dünya çempionu olub- VİDEO
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tələbəsi Birləşmiş Krallığın dəstəyilə “British Council” tərəfindən keçirilən “Creative Spark” müsabiqəsində dünya çempionu olub.
Londonda baş tutmalı olan, amma koronavirus pandemiyasına görə onlayn keçirilən yarışda UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin “Biznesin idarəolunması” ixtisası üzrə III kurs tələbəsi Məhəmməd Kekalovun “Kekalove adaptive fashion” biznes ideyası həm dünya çempionu (grand champion), həm də “Yaradıcı” (Creative) kateqoriyası üzrə beynəlxalq qalib olub.
Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan, Azərbaycan, Gürcüstan, Ermənistan və Ukraynanın təmsil olunduğu biznes yarışının məqsədi Birləşmiş Krallıq da daxil olmaqla, 7 ölkədə sahibkarlıq təhsilini dəstəkləyəcək tərəfdaşlıqların qurulması, biznes mərkəzlərinin yaradılması, o cümlədən gənclər üçün ingilis dili və sahibkarlıq mövzusuna aid təlimlərin keçirilməsidir.
UNEC tələbəsinin biznes startapı əngəlli şəxslərin fiziki məhdudiyyətlərini nəzərə alan xüsusi geyimləri dizayn və istehsal edir. Layihəyə əsasən, əngəlli şəxslərin geyim seçimləri ilə bağlı öncədən sorğu təşkil olunur. Sonra isə onların əngəllərinə uyğunlaşdırılmış adaptiv geyimlər hazırlanır. Dünyada 1 milyarddan çox əngəlli şəxs var ki, onların 190 milyona yaxını gündəlik həyatda geyimlə bağlı ciddi çətinliklərlə üzləşir. UNEC tələbəsinin startapı da məhz bu problemin həllinə yönəlib.

16 SEPTEMBER 2020 | VIEWS:
A student of  Azerbaijan State University of Economics (UNEC) has become a world champion in “Creative Spark” competition held by the British Council with the support of the United Kingdom.
In an online competition which was scheduled to take place in London but held online due to the COVID-19 pandemic, a third-year student of Business Administration   of  UNEC Business School of Economics Mahammad Kekalov’s business idea “Kekalove adaptive fashion” became an international   winner  both on  grand champion  and “Creative” categories.
The business competition, which brings together Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Azerbaijan, Georgia, Armenia and Ukraine, aims to build partnerships to support entrepreneurship education in seven countries, including the United Kingdom, create business centers, and provide English and entrepreneurship training for young people.
The UNEC student business startup designs and manufactures custom clothing that takes into account the physical limitations of people with disabilities. According to the project, a preliminary survey is conducted on the choice of clothing for people with disabilities. Then adaptive clothes are made to suit their needs. There are more than 1 billion people with disabilities in the world, and about 190 million of them face serious problems with clothing in their daily lives. The UNEC student startup is also aimed at solving this problem.