UNEC-də müəllimlərin tədris bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi və dünyanın qabaqcıl universitetlərinin təhsil təcrübəsinin öyrənilməsi davam edir.
UNEC-in qış məktəbi çərçivəsində dekan və kafedra müəllimlərindən ibarət nümayəndə heyəti Türkiyənin nüfuzlu Sakarya, Süleyman Dəmirəl və Uludağ universitetlərinə də ezam olunublar. Səfərin məqsədi müəllimlərin elmi potensialının artırılması, xarici universitetlərin təcrübəsinin öyrənilməsidir.
Dörd gün davam edən səfərdə UNEC-in nümayəndə heyəti İqtisad Universitetinin prioritet istiqamətləri üzrə yeni təcrübələrin tətbiqi məqsədi ilə müxtəlif araşdırmalar aparıblar. Süleyman Dəmirəl Universitetinə (SDU) ezam edilən qrup fakültələrin idarəetmə strukturu, fakültə katibliyi, distant təhsil sistemi ilə maraqlanıb, texnoparkla tanış olublar. Avropa universitetləri arasında ilk üçlükdə yer alan Süleyman Dəmirəl Universitetinin kitabxanasının fəaliyyəti ilə tanış olub, təcrübələrini öyrəniblər. Kitabxanaya UNEC-in nəşrləri hədiyyə edilib. Universitetin rektoru ilə görüşdə UNEC ilə SDU arasında akademik iş birliyinin genişləndirilməsinə göstərdikləri xidmətə görə qrup iştirakçıları sertifikatla təltif ediliblər.
Səfər çərçivəsində UNEC-in nümayəndə heyəti İslamköydə Süleyman Dəmirəlin məzarını ziyarət edib, ev muzeyində olublar.
Sakarya Universitetində keçirilən görüşlərdə meqafakültələrin idarəedilməsi istiqamətində müzakirələr aparılıb. Universitetin rektoru ilə görüşdə tələbə-müəllim mübadiləsinin genişləndirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb. Tələbə təşkilatlarının idarəetmə sistemində pedaqoji heyətin rolu, ictimai fəal tələbələrin stimullaşdırılması metodları öyrənilib. Davamlı tədris mərkəzinin və texnoparkların fəaliyyət istiqamətləri ilə tanış olaraq, startapların idarəedilməsində yeni yanaşmalar müzakirə edilib. Xüsusi olaraq iki universitet arasında telekonfransların keçirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Görüşlərdə Sakarya Universitetinin İşlətmə fakültəsi ilə UNEC-in Biznes və menecment fakültəsi arasında birgə dərs vəsaitləri və proqramların yazılması qərarına gəlinib.
Qış məktəbində elektron kitabxananın idarəedilməsi sistemi üzərində tədqiqatlar aparılıb. Distant təhsil mərkəzində mühazirə mətnlərinin səsli versiyalarının dinləyicilərə birbaşa ötürülməsi mexanizmi ilə tanış olunub. Sakarya Universitetinin yeni dərs vəsaitləri ilə tanışlıqdan sonra marketinq ixtisası üzrə birgə dərsliklərin hazırlanması da müzakirə edilib. Türkiyə tərəfi Azərbaycanın marketinq nümunələrinin dərsliklərə daxil edilməsində maraqlı olduqlarını bildiriblər.
Uludağ Universitetinə ezam edilən nümayəndə heyəti universitet rektoru ilə görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələləri müzakirə ediblər. Texnoloji ixtisaslar üzrə tədris laboratoriyalarına baxış keçirilib. Uludağ Universitetinin idarəetmə sistemi, tədris planları, müəllim-tələbə münasibətləri, tədris prosesi və digər bu kimi məsələlərlə tanış olunub. Sonda Uludağ Universiteti ilə UNEC müəllimlərinin birgə elmi tədqiqatlar aparması, elmi məqalələrin və kitabların hazırlanması və birgə konfransların keçirilməsi barədə ilkin razılaşmalar əldə olunub.

UNEC обменивается опытом с зарубежными университетами
В UNEC продолжается совершенствование учебных навыков преподавателей и изучение  опыта образования ведущих мировых университетов.
В рамках зимней школы UNEC делегация в составе деканов и заведующих кафедрами была командирована в престижные университеты Турции Улудаг, Сакарья и Сулеймана Демиреля. Целью поездки являлось повышение научного потенциала преподавателей, изучение опыта зарубежных университетов.
В течение четырехдневного визита делегация UNEC в целях применения нового опыта в направлении приоритетов Экономического университета провела исследования в различных направлениях. Группа,  посетившая университет Сулеймана Демиреля  (УСД),  ознакомилась со структурой управления факультетами, секретариатом факультета, системой дистанционного обучения и технопарком. Группа также ознакомилась с деятельностью библиотеки и изучила опыт университета Сулеймана Демиреля, который входит в первую тройку среди университетов Европы. Библиотеке подарены издания UNEC. На встрече с ректором университета за заслуги в расширении совместной академической работы между UNEC и УСД  группе участников были вручены сертификаты.
В рамках визита делегация UNEC посетила могилу Сулеймана Демиреля, побывала в доме-музее.
На встрече, состоявшемся в университете Сакарья,   обсуждались вопросы управления мегафакультетами. При встрече с ректором университета состоялся обмен мнениями в направлении расширения обмена студентами и преподавателями. Были изучены роль педагогического состава в управлении студенческими организациями, методы стимулирования студентов, активных в общественной жизни университета. После ознакомления с направлениями центра устойчивого обучения и технопарков, были обсуждены новые подходы в управлении стартапами.  В частности было подчеркнуто о важности проведения телеконференций между двумя университетами. На встречах было принято решение о разработке совместных учебных пособий и программ между факультетом Управления университета Сакарья и факультетом Бизнеса и менеджмента UNEC.
В зимней школе были проведены исследования по системе управления электронной библиотекой. Состоялось ознакомление с механизмом передачи слушателям звуковой версии текстов лекций в Центре дистанционного обучения. После ознакомления с новыми учебными пособиями университета Сакарья были обсуждены вопросы разработки совместных учебников по специальности маркетинг. Турецкая сторона выразила свою заинтересованность во включении в учебники маркетинговых образцов Азербайджана.
На встрече с ректором университета Улудаг делегация обсуждала вопросы, представляющие взаимный интерес. Были изучены учебные планы, осмотрены лаборатории. Достигнуто соглашение о разработке научных статей и книг совместно с преподавателями университета Улудаг и UNEC.