UNEC yeni tədris ilinə yüksək keyfiyyət göstəriciləri ilə start verib
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov yeni tədris ilinin başlaması münasibətilə şura üzvlərini təbrik edərək, onlara işlərində uğurlar arzulayıb.
Elmi Şurada Tədrisin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi və idarəedilməsi mərkəzinin direktor müavini, dosent Söhrab İsayev 2017/2018-ci tədris ilinin yay imtahan sessiyasının yekunları  barədə hesabatla çıxış edib. S.İsayev imtahan nəticələri ilə bağlı apelyasiya şikayətlərinin nəzərəçarpacaq dərəcədə azaldığını, ümumilikdə isə imtahanların ötən dövrlərlə müqayisədə daha mütəşəkkil təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb. Şurada ilk dəfə olaraq yay semestri ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Bildirilib ki, yay semestrinin təşkilində institutlaşmaya ehtiyac var.
Tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektor, professor Damət Bağırov UNEC-də, Dərbənd və Zaqatala filiallarında, Maliyyə-İqtisad Kollecində yeni tədris ilinə hazırlıqla bağlı məruzə ilə çıxış edib. Bildirilib ki, yeni tədris ilindən UNEC-in Dərbənd filialında ali təhsil ilə yanaşı, orta ixtisas təhsili üzrə mütəxəssis hazırlığı da həyata keçiriləcək. Beləliklə də UNEC təhsilin hər iki istiqaməti üzrə ölkə xaricində tədris fəaliyyəti göstərən ilk Azərbaycan universiteti olub.
Şurada 2018/2019-cu tədris ili üçün qəbul imtahanlarının nəticələri də açıqlanıb. Yeni tədris ilində UNEC-ə bakalavriat səviyyəsi üzrə qəbul planının  92,1%, yerinə yetirildiyi qeyd edilib. Ən yüksək bal toplayanların UNEC-ə qəbul sayında ciddi irəliləyişin olduğuna diqqət çəkilərək, II ixtisas qrupu üzrə 600-dən yüksək bal toplayanların 63 %-nin (I ixtisas qrupu üzrə isə bir nəfər) seçiminin məhz UNEC olduğu bildirilib, bunun isə 2014-cü illə müqayisədə 3,8 dəfə artdığı xüsusi vurğulanıb. Şurada 2018/2019-cu tədris ili üçün Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinə (BMDM) qəbulun nəticələri də açıqlanıb. Bildirilib ki, ölkənin ali təhsil müəssisələrinə magistratura pilləsi üzrə qəbul planı 74.87 % yerinə yetirildiyi halda, UNEC-də BMDM-a qəbul planı 91,4%, Magistratura mərkəzinə 84,1 %, UNEC Biznes Mərkəzində isə 97% yerinə yetirilib.
Şura üzvləri UNEC-in Zaqatala filialına daha çox abituriyent cəlb etmək məqsədilə filialda təhsil alan tələbələrin təkrar imtahanlara görə ödənişlərinin həcminin 25%-dən 10%-ə endirilməsi barədə qərar qəbul edib. Rusiya vətəndaşlarının UNEC-in Dərbənd filialında təhsil alması üçün əlçatanlığını artırmaq məqsədilə isə təhsil haqqının 26,000 rubl məbləğində müəyyən edilməsi şurada təsdiq edilib.
Elmi Şurada qeyd olunub ki, UNEC missiyasını layiqli şəkildə yerinə yetirmək və müəyyən etdiyi vizyonunu reallığa çevirmək məqsədilə “UNEC dəyərləri” müəyyən olunub. Akademik azadlıq, akademik etika, layiqlilik, şəffaflıq, mükəmməllik, keyfiyyətlilik, iştirakçılıq, fərqliliklərə hörmət, cəmiyyət mənafeyini düşünmək kimi yüksək mənəvi keyfiyyətləri özündə birləşdirən “UNEC dəyərləri” şura üzvləri tərəfindən yekdilliklə qəbul olunub.
Şurada “Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə əsaslanan differensial əmək haqqı sistemi haqqında qaydalar”a dəyişikliklər də təsdiq edilib. UNEC-in tədqiqat universitetinə çevrilmə istiqamətindəki strateji hədəflərinə uyğun olaraq aparılan dəyişikliklərə əsasən, sistemdə elmi fəaliyyətlərin payı 40%-dən 70%-ə yüksəldilib. “Web of Science” və “Scopus” platformalarına daxil olan nüfuzlu elmi jurnallarda məqalələrin və nüfuzlu beynəlxalq nəşriyyatlarda monoqrafiyaların nəşr edilməsi, istinadlara görə verilən ballar əhəmiyyətli dərəcədə artırılıb və “Scopus” bazasında elmi məruzələrin nəşr edilməsi də nəzərə alınıb.
Daha bir dəyişiklik isə 2018-2019-cu tədris ili üçün “Nüfuzlu elmi nəşrlərdə əsərləri çap olunan UNEC əməkdaşlarının mükafatlandırılması haqqında qaydalar”a edilib. Yeni dəyişikliklərə əsasən, çap edilən əsərlərdə müəlliflərin iş yerlərini göstərmələri ilə bağlı müəyyən edilən qaydalar dəqiqləşdirilib. “Scopus” platformasında yerləşən elmi məruzələrə görə birdəfəlik mükafat nəzərdə tutulub və jurnalların kateqoriyalaşdırılmasında “Web of Science” və “Scopus” platformalarının müəyyən etdiyi “Q1,Q2,Q3,Q4” təsnifatı tətbiq edilib.

В новом учебном году UNEC стартует с высокими показателями качества
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов поздравив членов совета с началом нового учебного года, пожелал им успехов в работе.
На Ученом совете с отчетом по итогам летней экзаменационной сессии 2017/2018 учебного года выступил заместитель директора Центра по оценке и управлению качеством обучения Сохраб Исаев. С.Исаев довел до внимания, что значительно сократились апелляционные жалобы в связи с результатами экзаменов, в сравнении с минувшим периодом экзамены организованы на должном уровне. На совете впервые состоялись обсуждения в связи с летним семестром. Было отмечено, что в организации летнего семестра имеется необходимость в институции.
Проректор по учебной и образовательной технологии, профессор Дамат Багиров выступил с докладом по вопросу подготовки к новому учебному году в UNEC, Дербентском и Закатальском филиалах, Финансово-экономическом колледже. Было отмечено, что с нового учебного года в Дербентском филиале UNEC наряду с высшим образованием будет осуществляться подготовка специалистов по среднему специальному образованию. Так, UNEC стал первым университетом Азербайджана, осуществляющим учебную деятельность в обоих направлениях образования за пределами страны.
На совете были обнародованы результаты вступительных экзаменов за 2018/2019 учебный год. Было отмечено, что в новом учебном году план приема на уровень бакалавриата в UNEC осуществлен на 92,1%.  Серьезные сдвиги наблюдаются в числе поступивших в UNEC высокими баллами, 63% набравших 600 и выше баллов по II группе специальностей  (по I группе специальностей один человек) выбрали UNEC, что в сранении с  2014 годом возросло в 3,8 раз. На совете также были обнародованы результаты приема в Международный центр магистратуры и докторантуры (МЦМД). Было отмечено, что  план приема на уровень магистратуры в высших учебных заведениях осуществлен на 74.87 %, тогда как в  UNEC прием на МЦМД составляет 91,4%, в Центр магистратуры 84,1 %, а в Школу бизнеса UNEC 97%.
Члены совета с целью привлечения еще большего числа абитуриентов в Закатальский филиал UNEC приняли решение снизить оплату за повторные экзамены студентов, обучающихся в филиале,  с 25% до  10%.  С целью доступности получения образования в Дербентском филиале UNEC граждан России на совете было утверждено определить оплату за обучение в размере 26,000 рублей.
На Ученом совете было отмечено, что с целью достойного выполнения своей миссии и превращения ее в реальность предусмотренного в UNEC установлены «Ценности UNEC». «Ценности UNEC», объединяющие в себе такие высокие моральные качества, как академическая свобода, академическая этика, достоинство, прозрачность, совершенство, качественность, участие, уважение, осознание интересов общества были приняты единогласно членами совета.
На совете были утверждены изменения в «Правила системы дифференциальной заработной платы служебной деятельности профессорско-преподавательского состава Азербайджанского государственного экономического университета». Соответственно стратегическим целям превращения UNEC в исследовательский университет, на основе внесенных изменений оценка за научную деятельность возросла с  40% до 70%. Значительно возросли баллы за публикацию статей в престижных научных журналах, входящих в платфорумы “Web of Science” и “Scopus”, монографий в престижных международных изданиях. Предусмотрена также публикация научных докладов на базе  “Scopus”.
Еще одно изменение внесено в «Правила по премированию сотрудников», труды которых опубликованы в престижных научных изданиях».  В соответствии с новыми изменениями в опубликованных работах уточнены установленные правила указания места работы авторов. За научные доклады, содержащиеся в платформе “Scopus” предусмотрена разовая премия, в категории журналов принята классификация “Q1,Q2,Q3,Q4”, установленная “Web of Science” и “Scopus”.