Universitetlərdə ilk: Rektor İctimai Şura qarşısında hesabat verdi
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov İctimai Şura qarşısında universitetdə görülən işlər barədə hesabatla çıxış edib.
Hesabat tədbirində UNEC nəzdində İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri millət vəkilləri Etibar Əliyev, Hikmət Məmmədov, Arzu Nağıyev, professor Şahlar Əsgərov, “Modern” Media Qrupunun baş direktoru, Parlament Jurnalistləri Birliyinin sədri Elşad Eyvazlı, Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, “Şəffaflıq Azərbaycan” İctimai Birliyinin icraçı direktoru Əliməmməd Nuriyev, “Multimedia” İnformasiya Sistemləri Texnologiyaları Mərkəzinin direktoru, Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz, Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqasının sədri Sahib Məmmədov, Azərbaycan Gənc Alim, Doktorant və Magistrlər Cəmiyyətinin sədri  İlqar Orucov, “525-ci qəzet”in müxbiri Sevinc Qarayeva, Elm və Təhsil Nazirliyi nəzdində İctimai Şuranın sədri Günel Səfərova, media nümayəndələri və universitetin struktur rəhbərləri iştirak ediblər.
Tədbirdən öncə iştirakçılar UNEC-in şəhid olmuş tələbə və məzunlarının xatirəsinə ucaldılmış Memorial Abidə Kompleksi qarşısında şəhidlərin xatirəsini ehtiramla yad ediblər. Sonra 24/7 kitabxana, Ekstern Mərkəzi, Blooomberg laboratoriyası ilə, eləcə də yenidən təmirdən çıxmış Karyera Mərkəzi və Kiçik akt zalında yaradılmış şəraitlə tanış olublar.
Millət vəkili, UNEC nəzdində İctimai Nəzarət Şurasının sədri Etibar Əliyev rektorun ictimaiyyət qarşısında hesabat verməsini ölkədə yenilik adlandıraraq, bu yeniliyin yeni çağırışlara vəsilə olacağını bildirib. İctimai şuraların fəaliyyətinin qurumlarda işlərin daha yaxşı təşkilinə dəstək olduğunu deyən Şura sədri, UNEC-in son dövrlərdə ciddi uğurlara imza atdığını və inkişaf edən universitet statusunda olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra rektor Ədalət Muradov hesabatla çıxış edib. Bildirib ki, UNEC-in 2030-cu ildə əsas hədəfi dünyanın ən yaxşı 500 universiteti sırasına daxil olmaqdır.
Hesabatda qeyd olunub ki, 4 dildə təhsil verən UNEC-də bakalavriatura üzrə 22, magistratura üzrə 20 ixtisas, MBA poqramı üzrə 29 ixtisaslaşmaya qəbul aparılır. MBA proqramı üzrə 8 yeni ixtisaslaşma 2022-ci ildə yaradılmışdır.
2013/2014-cü illə müqayisədə bakalavriatura üzrə tələbə sayı 4,01 faiz, magistratura üzrə 7,1 faiz, MBA proqramı üzrə 54,08 faiz artıb. Qəbul planı müvafiq təhsil səviyyələri üzrə 3,57 faiz, 62,8 faiz, 84,8 faiz yüksəlib.
Bildirilib ki, UNEC-də təhsilin idarəetməsi sistemi tamamilə rəqəmsallaşdırılıb. Tədrisin təşkilində EDUMAN sistemi tətbiq olunur. Eləcə də 2015-ci ildən sənəd dövriyyəsi kağız daşıyıcılar üzərindən deyil, Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sistemi vasitəsilə aparılır.
Tədrisin demokratikləşdirilməsi və himanistləşdirilməsi məqsədilə 100 hibrid auditoriya yaradılıb. Tələbələr 53 ixtisas fənni üzrə mühazirə dərslərini istər distant, istərsə ənənəvi formada dinləyə bilərlər. 13 qeyri-ixtisas fənni üzrə isə mühazirələr yalnız distant formada aparılır.
Tələbələrin təhsil sənədlərini daha rahat və operativ şəkildə əldə etmələri üçün 2019-cu ildən “Bir Pəncərə Xidməti” fəalliyyətə başlayıb. Təkcə 2022/2023-cü ildə Bir Pəncərə Xidmətinə 17.000 tələbə müraciəti olunub.
UNEC-də təkrar ali təhsil və əcnəbilərin qəbulu da tamamilə elektronlaşdırılaraq, onlayn qaydada həyata keçirilir.
Regionda ilk dəfə olaraq, yeni tədris ilindən UNEC-də müasir tədris metodunu kökündən dəyişən “Çevrilmiş təhsil” (Flipped Education) metodu tətbiq olunur. Dünyanın aparıcı universitetlərində tətbiq olunan metodun əsas özəlliyi dərs zamanı biliklərin tələbələrə daha rahat qavraya biləcəkləri audio, video, infoqrafik və yazılı formada ötürülməsidir.
Qeyd olunub ki, dünya təcrübəsində də tətbiq olunan sessiya imtahanlarının mərhələli şəkildə ləğvi strateji hədəflərdəndir. Tələbə biliyinin qiymətləndirilməsi ona verilən layihə əsasında aparıla bilər.
UNEC-in tədqiqat universitetinə çevrilməsi istiqamətində də mühüm uğurlara nail olunub. Belə ki, Web of Science indeksli jurnallarda ümumilikdə çap olunan UNEC-ə mənsub 755 məqalənin 88 faizi, Scopus indeksli jurnallarda isə çap olunan 703 məqalənin 96 faiz məhz 2014/2022-ci illərin payına düşür.
UNEC-də müəllimlərin tədqiqat fəaliyyətinin stimullaşdırılması məqsədilə diferensial əmək haqqı sistemi tətbiq olunur ki, bu sistemin 70% faizi elmi-tədqiqata aid edilir. İlk onluqda olan müəllimlərin əmək haqqı 2 dəfə artırılır. Qeyd olunub ki, inzibati işçilərin də xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə əsaslanan diferensial əmək haqqı sistemi hazırlanıb və qısa zamanda tətbiqinə başlanılacaq.
Rektor bildirib ki, tələbənin biliyi ilə yanaşı, bacarıqlarının da qiymətləndirilməsi məqsədilə akademik transkriptlərlə yanaşı, qeyri-akademik transkript də veriləcək. Bu, onların gələcək karyeralarında böyük imkanlar yaradacaq. İşəgötürən transkriptdəki QR kodu oxudaraq, tələbənin hansı bacarıqlara malik olduğunu da öyrənmiş olacaq.
“UNEC tələbələri məzun olduqda ən azı bir xarici dil bilməlidir”- deyə vurğulayan rektor, universitetdə ingilis dilinin 4 bacarıq üzərindən 2 il müddətində tədris olunduğunu diqqətə çatdırıb. Ə.Muradov UNEC-də IELTS tərəfdaşı olan Dil Mərkəzinin fəaliyyətə başladığını və dekabr ayında ilk imtahanların keçirildiyini bildirib.
Qeyd olunub ki, UNEC beynəlxalq reytinqlərdə yer alaraq, ciddi uğurlar qazanıb. QS dünya reytinqində UNEC 1001-1200, QS regional reytinqində 221-230, Times Higher Education Impact Rankings 801+, U-Multirank dünya reytinqində 251-300, Asiya üzrə isə 18 ən yaxşı universitet sırasında yer alıb.
Kitabxanaların fəaliyyətindən danışan rektor, hazırda UNEC Kitabxana İnformasiya Mərkəzində kitab fondunun sayının 85250 nüsxəyə çatdırıldığını, elektron resurs sayının isə bir milyondan çox olduğunu deyib.
UNEC-də daha bir yenilik Assistentlik institutunun yaradılmasıdır. Kafedralarda fəaliyyət göstərən laborantları artıq assistent və icraçı assistentlər əvəz edəcək. İcraçı assistentlər gələcək müəllim bazasının formalaşmasında mühüm rol oynayacaq.
Ədalət Muradov UNEC-də Ömürboyu təhsil mərkəzinin fəalliyətə başladığını, kommersiyayönümlü fakültə olan mərkəzdə müxtəlif ixtisaslar və peşə təhsilləri üzrə kurslar, təlimlər və mütəxəssis hazırlığının aparıldığını qeyd edib.
Bildirilib ki, UNEC əməkdaşlarının sosial rifahının yaxşılaşdırılması məqsədilə universitetdə orta aylıq əmək haqqı 1,92 dəfə artırılmışdır. Bu, pedaqoji heyət üzrə 1,96 dəfə, inzibati heyət üzrə isə 2 dəfə artım təşkil edir.
Hesabat dinlənildikdən sonra Şura üzvləri fikilərini bölüşüblər.
Elm və Təhsil Nazirliyi nəzdində İctimai Şuranın sədri Günel Səfərova rektorun İctimai Şura qarşısında hesabat verməsini yeni hərəkatın əsası adlandıraraq, bu təcrübənin digər ali təhsil müəssisələrində də tətbiq olunmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Millət vəkili Hikmət Məmmədov rektorun hesabatını “Ümid” adlandırıb. Yeni nəsil universitet modelinin formalaşdırılması istiqamətində UNEC təcrübəsini yüksək qiymətləndirən millət vəkili İqtisad Universitetinin ictimaiyyətdə UNEC brendi kimi müsbət imiclə formalaşmasını universitetin böyük uğuru adlandırıb.
Professor Şahlar Əsgərov İctimai Nəzarət Şurasının üzvü kimi universitetdəki yenilkləri yaxından izlədiyini diqqətə çatdıraraq, UNEC-in idarəetmə, təhsilin məzmunu, struktur baxımından yeni çağırışlara cavab verən ali təhsil müəssisəsi modeli yaratdığını deyib.
Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz UNEC-in rəqəmsallaşma və rəqəmsal transformasiyalar sahəsində mühüm yeniliklər tətbiq etdiyi bildirərək, universitetin gələcək fəaliyyətində rektora uğurlar arzulayıb.

The first at universities: Rector gave a report before the Public Council
The rector of UNEC, Professor Adalat Muradov made a report on the work done at the university in front of the Public Council.
The reporting event has been attended by the members of the Public Supervisory Council, MPs Etibar Aliyev, Hikmat Mammadov, Arzu Nagiyev, Professor Shahlar Askerov, General Director of “Modern” Media Group, Chairman of the Union of Parliamentary Journalists Elshad Eyvazli, Head of the Constitutional Research Fund, the executive director of Transparency Azerbaijan Public Association.
Alimammad Nuriyev, Osman Gunduz, director of the “Multimedia” Information Systems Technologies Center, president of the Azerbaijan Internet Forum, Sahib Mammadov, head of Citizens’ Labour Rights Protection League, Ilgar Orujov, head of the Azerbaijan Society of Young Scientists, Doctoral and Master students, Sevinj Garayeva, the reporter of “The 525th newspaper”, Gunel Safarova, the chairman of the Public Council under the Ministry of Science and Education, media representatives and structural leaders of the university.
Before the event, the participants honored the memory of the martyrs in front of the Memorial Monument Complex erected in memory of martyred students and graduates of UNEC. Then they got acquainted with the 24/7 library, the Extern Center, the Bloomberg laboratory, as well as the facilities created in the newly renovated Career Center and the Small Assembly Hall.
Member of Parliament, the Chairman of the Public Supervisory Council under UNEC Etibar Aliyev called the rector’s reporting to the public a novelty in the country and said that this novelty would be an occasion for new challenges. The Chairman of the Council said that the activity of the public councils supports the better organization of work in the institutions, and pointed out that UNEC has achieved significant success in recent times and has the status of a developing university.
Then Rector Adalat Muradov made a report. He said that UNEC’s main goal in 2030 is to enter the world’s top 500 university ranking.
The report stated that admissions are being made to 22 undergraduate majors, 20 graduate majors, and 29 MBA majors at UNEC, which provides education in 4 languages. 8 new majors in the MBA program were created in 2022.
Compared to 2013/2014, the number of undergraduate students increased by 4.01 percent, master’s by 7.1 percent, and MBA by 54.08 percent. The admission plan increased by 3.57 percent, 62.8 percent, and 84.8 percent for the respective education levels.
It was reported that the education management system at UNEC has been completely digitized. The EDUMAN system is applied in the organization of teaching. Also, since 2015, document circulation is carried out through the Electronic Document Circulation System, not on paper carriers.
100 hybrid auditoriums were created in order to democratize and humanize teaching. Students can listen to lectures on 53 specialized subjects either remotely or in traditional form. Lectures on 13 non-specialized subjects are conducted only remotely.
Since 2019, “One Window Service” has been active for students to obtain educational documents more conveniently and quickly. In 2022/2023 alone, 17,000 students applied to One Window Service.
Continuing higher education and admission of foreigners at UNEC is fully electronic and carried out online.
For the first time in the region, from the new academic year, the “Flipped Education” method, which fundamentally changes the modern teaching method, is being applied at UNEC. The main feature of the method applied in the world’s leading universities is the transfer of knowledge during classes in audio, video, infographic, and written form, which students can understand more easily.
It was noted that the phased abolition of session exams, which is also applied in world practice, is one of the strategic goals. Assessment of student knowledge can be done on the basis of the project given to him.
Important successes have also been achieved in the direction of turning UNEC into a research university. Thus, 88 percent of the 755 UNEC articles published in Web of Science-indexed journals, and 96 percent of the 703 articles published in Scopus-indexed journals fall in the 2014/2022 period.
In order to stimulate the research activity of teachers, a differential salary system is applied in UNEC, and 70% of this system is attributed to scientific research. The salaries of teachers in the first ten are increased twice. It was noted that a differential salary system based on the assessment of the service performance of administrative workers has been developed and will be implemented soon.
Rector said that along with academic transcripts, non-academic transcripts will also be given in order to evaluate the student’s knowledge and skills. This will create great opportunities in their future careers. By reading the QR code on the transcript, the employer will also find out what skills the student has.
“UNEC students must know at least one foreign language when they graduate,” emphasized the rector, noting that English is taught over 4 skills for 2 years at the university. A. Muradov said that the Language Center, which is an IELTS partner at UNEC, has started its activities and the first exams were held in December.
It was noted that UNEC has achieved serious success by taking place in international rankings. UNEC is ranked 1001-1200 in the QS world ranking, 221-230 in the QS regional ranking, 801+ in the Times Higher Education Impact Rankings, 251-300 in the U-Multirank world ranking, and among the 18 best universities in Asia.
Speaking about the activities of the libraries, the rector said that the number of books in the UNEC Library Information Center has increased to 85,250 copies, and the number of electronic resources is over one million.
Another innovation at UNEC is the establishment of the Assistantship institute. Assistants and executive assistants will replace the laboratory assistants working in the departments. Executive assistants will play an important role in the formation of the future teacher base.
Adalat Muradov noted that the Lifelong Education Center at UNEC has started its activities, and courses, pieces of training, and specialist training are conducted in the center, which is a commercial-oriented faculty.
It was reported that in order to improve the social welfare of UNEC employees, the average monthly salary at the university was increased by 1.92 times. This is an increase of 1.96 times for the teaching staff and 2 times for the administrative staff.
After hearing the report, Council members shared their views.
Gunel Safarova, chairman of the Public Council under the Ministry of Science and Education, called the rector’s reporting to the Public Council the basis of the new movement and emphasized the importance of applying this practice in other higher education institutions.
MP Hikmet Mammadov called the rector’s report “Hope”. Appreciating the experience of UNEC in the direction of forming a new generation university model, the deputy called the formation of the University of Economics with a positive image as a UNEC brand in the public a great success of the university.
Professor Shahlar Askerov pointed out that as a member of the Public Supervisory Council, he closely follows the innovations in the university, and said that UNEC has created a model of a higher education institution that meets new challenges in terms of management, content of education, and structure.
President of Azerbaijan Internet Forum Osman Gunduz stated that UNEC has applied important innovations in the field of digitization and digital transformations and wished the rector success in the future activities of the university.