Universitetlərdə ilk: Rektor İctimai Şura qarşısında hesabat verdi
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov İctimai Şura qarşısında universitetdə görülən işlər barədə hesabatla çıxış edib.
Hesabat tədbirində UNEC nəzdində İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri millət vəkilləri Etibar Əliyev, Hikmət Məmmədov, Arzu Nağıyev, professor Şahlar Əsgərov, “Modern” Media Qrupunun baş direktoru, Parlament Jurnalistləri Birliyinin sədri Elşad Eyvazlı, Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, “Şəffaflıq Azərbaycan” İctimai Birliyinin icraçı direktoru Əliməmməd Nuriyev, “Multimedia” İnformasiya Sistemləri Texnologiyaları Mərkəzinin direktoru, Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz, Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqasının sədri Sahib Məmmədov, Azərbaycan Gənc Alim, Doktorant və Magistrlər Cəmiyyətinin sədri  İlqar Orucov, “525-ci qəzet”in müxbiri Sevinc Qarayeva, Elm və Təhsil Nazirliyi nəzdində İctimai Şuranın sədri Günel Səfərova, media nümayəndələri və universitetin struktur rəhbərləri iştirak ediblər.
Tədbirdən öncə iştirakçılar UNEC-in şəhid olmuş tələbə və məzunlarının xatirəsinə ucaldılmış Memorial Abidə Kompleksi qarşısında şəhidlərin xatirəsini ehtiramla yad ediblər. Sonra 24/7 kitabxana, Ekstern Mərkəzi, Blooomberg laboratoriyası ilə, eləcə də yenidən təmirdən çıxmış Karyera Mərkəzi və Kiçik akt zalında yaradılmış şəraitlə tanış olublar.
Millət vəkili, UNEC nəzdində İctimai Nəzarət Şurasının sədri Etibar Əliyev rektorun ictimaiyyət qarşısında hesabat verməsini ölkədə yenilik adlandıraraq, bu yeniliyin yeni çağırışlara vəsilə olacağını bildirib. İctimai şuraların fəaliyyətinin qurumlarda işlərin daha yaxşı təşkilinə dəstək olduğunu deyən Şura sədri, UNEC-in son dövrlərdə ciddi uğurlara imza atdığını və inkişaf edən universitet statusunda olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra rektor Ədalət Muradov hesabatla çıxış edib. Bildirib ki, UNEC-in 2030-cu ildə əsas hədəfi dünyanın ən yaxşı 500 universiteti sırasına daxil olmaqdır.
Hesabatda qeyd olunub ki, 4 dildə təhsil verən UNEC-də bakalavriatura üzrə 22, magistratura üzrə 20 ixtisas, MBA poqramı üzrə 29 ixtisaslaşmaya qəbul aparılır. MBA proqramı üzrə 8 yeni ixtisaslaşma 2022-ci ildə yaradılmışdır.
2013/2014-cü illə müqayisədə bakalavriatura üzrə tələbə sayı 4,01 faiz, magistratura üzrə 7,1 faiz, MBA proqramı üzrə 54,08 faiz artıb. Qəbul planı müvafiq təhsil səviyyələri üzrə 3,57 faiz, 62,8 faiz, 84,8 faiz yüksəlib.
Bildirilib ki, UNEC-də təhsilin idarəetməsi sistemi tamamilə rəqəmsallaşdırılıb. Tədrisin təşkilində EDUMAN sistemi tətbiq olunur. Eləcə də 2015-ci ildən sənəd dövriyyəsi kağız daşıyıcılar üzərindən deyil, Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sistemi vasitəsilə aparılır.
Tədrisin demokratikləşdirilməsi və himanistləşdirilməsi məqsədilə 100 hibrid auditoriya yaradılıb. Tələbələr 53 ixtisas fənni üzrə mühazirə dərslərini istər distant, istərsə ənənəvi formada dinləyə bilərlər. 13 qeyri-ixtisas fənni üzrə isə mühazirələr yalnız distant formada aparılır.
Tələbələrin təhsil sənədlərini daha rahat və operativ şəkildə əldə etmələri üçün 2019-cu ildən “Bir Pəncərə Xidməti” fəalliyyətə başlayıb. Təkcə 2022/2023-cü ildə Bir Pəncərə Xidmətinə 17.000 tələbə müraciəti olunub.
UNEC-də təkrar ali təhsil və əcnəbilərin qəbulu da tamamilə elektronlaşdırılaraq, onlayn qaydada həyata keçirilir.
Regionda ilk dəfə olaraq, yeni tədris ilindən UNEC-də müasir tədris metodunu kökündən dəyişən “Çevrilmiş təhsil” (Flipped Education) metodu tətbiq olunur. Dünyanın aparıcı universitetlərində tətbiq olunan metodun əsas özəlliyi dərs zamanı biliklərin tələbələrə daha rahat qavraya biləcəkləri audio, video, infoqrafik və yazılı formada ötürülməsidir.
Qeyd olunub ki, dünya təcrübəsində də tətbiq olunan sessiya imtahanlarının mərhələli şəkildə ləğvi strateji hədəflərdəndir. Tələbə biliyinin qiymətləndirilməsi ona verilən layihə əsasında aparıla bilər.
UNEC-in tədqiqat universitetinə çevrilməsi istiqamətində də mühüm uğurlara nail olunub. Belə ki, Web of Science indeksli jurnallarda ümumilikdə çap olunan UNEC-ə mənsub 755 məqalənin 88 faizi, Scopus indeksli jurnallarda isə çap olunan 703 məqalənin 96 faiz məhz 2014/2022-ci illərin payına düşür.
UNEC-də müəllimlərin tədqiqat fəaliyyətinin stimullaşdırılması məqsədilə diferensial əmək haqqı sistemi tətbiq olunur ki, bu sistemin 70% faizi elmi-tədqiqata aid edilir. İlk onluqda olan müəllimlərin əmək haqqı 2 dəfə artırılır. Qeyd olunub ki, inzibati işçilərin də xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə əsaslanan diferensial əmək haqqı sistemi hazırlanıb və qısa zamanda tətbiqinə başlanılacaq.
Rektor bildirib ki, tələbənin biliyi ilə yanaşı, bacarıqlarının da qiymətləndirilməsi məqsədilə akademik transkriptlərlə yanaşı, qeyri-akademik transkript də veriləcək. Bu, onların gələcək karyeralarında böyük imkanlar yaradacaq. İşəgötürən transkriptdəki QR kodu oxudaraq, tələbənin hansı bacarıqlara malik olduğunu da öyrənmiş olacaq.
“UNEC tələbələri məzun olduqda ən azı bir xarici dil bilməlidir”- deyə vurğulayan rektor, universitetdə ingilis dilinin 4 bacarıq üzərindən 2 il müddətində tədris olunduğunu diqqətə çatdırıb. Ə.Muradov UNEC-də IELTS tərəfdaşı olan Dil Mərkəzinin fəaliyyətə başladığını və dekabr ayında ilk imtahanların keçirildiyini bildirib.
Qeyd olunub ki, UNEC beynəlxalq reytinqlərdə yer alaraq, ciddi uğurlar qazanıb. QS dünya reytinqində UNEC 1001-1200, QS regional reytinqində 221-230, Times Higher Education Impact Rankings 801+, U-Multirank dünya reytinqində 251-300, Asiya üzrə isə 18 ən yaxşı universitet sırasında yer alıb.
Kitabxanaların fəaliyyətindən danışan rektor, hazırda UNEC Kitabxana İnformasiya Mərkəzində kitab fondunun sayının 85250 nüsxəyə çatdırıldığını, elektron resurs sayının isə bir milyondan çox olduğunu deyib.
UNEC-də daha bir yenilik Assistentlik institutunun yaradılmasıdır. Kafedralarda fəaliyyət göstərən laborantları artıq assistent və icraçı assistentlər əvəz edəcək. İcraçı assistentlər gələcək müəllim bazasının formalaşmasında mühüm rol oynayacaq.
Ədalət Muradov UNEC-də Ömürboyu təhsil mərkəzinin fəalliyətə başladığını, kommersiyayönümlü fakültə olan mərkəzdə müxtəlif ixtisaslar və peşə təhsilləri üzrə kurslar, təlimlər və mütəxəssis hazırlığının aparıldığını qeyd edib.
Bildirilib ki, UNEC əməkdaşlarının sosial rifahının yaxşılaşdırılması məqsədilə universitetdə orta aylıq əmək haqqı 1,92 dəfə artırılmışdır. Bu, pedaqoji heyət üzrə 1,96 dəfə, inzibati heyət üzrə isə 2 dəfə artım təşkil edir.
Hesabat dinlənildikdən sonra Şura üzvləri fikilərini bölüşüblər.
Elm və Təhsil Nazirliyi nəzdində İctimai Şuranın sədri Günel Səfərova rektorun İctimai Şura qarşısında hesabat verməsini yeni hərəkatın əsası adlandıraraq, bu təcrübənin digər ali təhsil müəssisələrində də tətbiq olunmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Millət vəkili Hikmət Məmmədov rektorun hesabatını “Ümid” adlandırıb. Yeni nəsil universitet modelinin formalaşdırılması istiqamətində UNEC təcrübəsini yüksək qiymətləndirən millət vəkili İqtisad Universitetinin ictimaiyyətdə UNEC brendi kimi müsbət imiclə formalaşmasını universitetin böyük uğuru adlandırıb.
Professor Şahlar Əsgərov İctimai Nəzarət Şurasının üzvü kimi universitetdəki yenilkləri yaxından izlədiyini diqqətə çatdıraraq, UNEC-in idarəetmə, təhsilin məzmunu, struktur baxımından yeni çağırışlara cavab verən ali təhsil müəssisəsi modeli yaratdığını deyib.
Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz UNEC-in rəqəmsallaşma və rəqəmsal transformasiyalar sahəsində mühüm yeniliklər tətbiq etdiyi bildirərək, universitetin gələcək fəaliyyətində rektora uğurlar arzulayıb.

Новшество в университетах: ректор отчитался перед Общественным советом
В отчетном мероприятии приняли участие члены Совета общественного контроля при UNEC депутаты Этибар Алиев, Хикмет Мамедов, Арзу Нагиев, профессор Шахлар Аскеров, генеральный директор медиа группы «Modern», председатель Союза парламентских журналистов Эльшад Эйвазлы, глава Фонда конституционных исследований, исполнительный директор общественного объединения «Прозрачность Азербайджана» Алимаммед Нуриев, директор Центра информационных систем «Мультимедиа», президент интернет-форума Азербайджана Осман Гюндюз, председатель Лиги по защите трудовых прав граждан Сахиб Мамедов, председатель Азербайджанского общества молодых ученых, докторантов и магистров Ильгар Оруджев, корреспондент газеты «525 « Севиндж Гараева, председатель Общественного совета при Министерстве науки и образования Гюнель Сафарова, представители медиа и руководители структурных подразделений университета.
Перед началом мероприятия участники почтили память шехидов перед Мемориальным комплексом, возведенным в память о студентах и выпускниках UNEC, ставших шехидами. Затем участники ознакомились с библиотекой 24/7, Центром Ekstern, лабораторией Blooomberg, а также условиями, созданными вновь отремонтированном Центре карьеры и в малом актовом зале.
Депутат, председатель Совета общественного контроля при UNEC Этибар Алиев назвал новшеством в стране отчет ректора перед общественностью, и отметил, что это новшество станет поводом для новых вызовов. Говоря о том, что деятельность общественных советов способствует лучшей организации работы в учреждениях, председатель совета отметил, что UNEC в последнее время добился серьезных успехов и имеет статус развивающегося университета.
Затем ректор Адалат Мурадов выступил с отчетом. Он отметил, что основной целью UNEC является быть в числе 500 лучших университетов мира в 2030 году.
В отчете отмечается, что в UNEC, где обучение ведет на 4 языках, прием осуществляется по 22 специальностям бакалавра, по 20 специальностям магистратуры, по программе MBA 29 специализаций. По программе MBA в 2022 году создано еще 8 новых специализаций.
По сравнению с 2013/2014 годом количество студентов бакалавриата увеличилось на 4,01 процента, магистратуры-на 7,1 процента, программы MBA-на 54,08 процента. План приема вырос на 3,57 процента, 62,8 процента, 84,8 процента для соответствующих уровней образования. По сравнению с 2014 годом количество поступающих в магистратуру увеличилось на 10 процентов.
Было отмечено, что в UNEC система управления обучением полностью цифровизирована. В организации обучения применяется система EDUMAN. Также с 2015 года документооборот осуществляется не через бумажные носители, а через Систему электронного документооборота.
В целях демократизации и гуманизации обучения созданы 100 гибридных аудиторий. Студенты могут прослушать лекционные занятия по 53 специальностям как в дистанционной, так и в традиционной форме. А по 13 неспециализированным предметам лекции проводятся только в дистанционной форме.
С 2019 года запущена услуга «Одно окно», позволяющая студентам более удобно и оперативно получать образовательные документы. Только в 2022/2023 году 17 000 студентов обратились в службу «Одно окно».
Повторное высшее образование и прием иностранцев в UNEC также полностью электронизированы и осуществляются в форме онлайн.
Впервые в регионе с нового учебного года в UNEC внедряется метод «Перевернутого образования» (Flipped Education), радикально изменивший современный метод обучения. Основная особенность метода, применяемого в ведущих вузах мира, заключается в том, что во время урока знания передаются в аудио -, видео -, инфографике и письменной форме, которые студенты могут более легко воспринимать.
Было отмечено, что поэтапная отмена сессионных экзаменов, применяемая и в мировой практике, является одной из стратегических целей. Оценка знаний студента может проводиться на основе предоставленного ему проекта.
Значительные успехи были достигнуты и в направлении превращения UNEC в исследовательский университет. Так, из 755 статей UNEC, опубликованных в целом в журналах с индексом Web of Science, 88 процентов, а из 703 статей, опубликованных в журналах с индексом Scopus, 96 процентов приходится именно на 2014/2022 годы.
В целях стимулирования исследовательской деятельности преподавателей в UNEC внедряется дифференцированная система оплаты труда, в которой 70% процентов приходится на научно-исследовательскую деятельность. Зарплата преподавателей, находящихся в первой десятке, повышается в 2 раза.
Подготовлена также система рейтинга административных работников, которая будет применяться в скором времени.
Ректор отметил, что наряду с академическими транскриптами для оценки знаний и навыков студента будут предоставлены неакадемические транскрипты. Это создаст большие возможности в их будущей карьере. Работодатель, прочитав QR-код в транскрипте, узнает какими способностями владеет студент.
«Студенты UNEC должны знать хотя бы один иностранный язык по окончании учебы», — подчеркнул ректор, отметив, что английский язык преподается в университете в течение 2 лет по 4 навыкам. А.Мурадов сообщил, что в UNEC начал функционировать Языковой центр, являющийся партнером IELTS, и в декабре были проведены первые экзамены.
Было отмечено, что UNEC добился серьезных успехов, заняв место в международных рейтингах. UNEC 1001-1200 в мировом рейтинге QS, 221-230 в региональном рейтинге QS, Times Higher Education Impact Rankings 801+, 251-300 в мировом рейтинге U-Multirank и в числе 18 лучших университетов Азии.
Говоря о деятельности библиотек, ректор отметил, что в настоящее время в Библиотечном информационном центре UNEC количество книжного фонда доведено до 85250 экземпляров, а количество электронных ресурсов превышает один миллион.
Еще одним новшеством в UNEC является создание института ассистентов. Лаборантов, работающих на кафедрах, теперь заменят ассистенты и исполнительные ассистенты. Исполнительные ассистенты сыграют важную роль в формировании будущей педагогической базы.
Адалат Мурадов отметил, что в UNEC начал свою деятельность центр непрерывного образования, который является факультетом коммерческой направленности, где проводятся курсы и тренинги по различным специальностям и профессиональному образованию, а также подготовка специалистов.
Было отмечено, что в целях улучшения социального благополучия сотрудников UNEC среднемесячная заработная плата в университете была увеличена в 1,92 раза. Для педагогического состава это в 1,96 раза больше и в 2 раза для административного.
После заслушания отчета члены совета обменялись мнениями.
Председатель Общественного совета при Министерстве науки и образования Гюнель Сафарова назвала доклад ректора перед Общественным советом основой нового движения и подчеркнула важность применения этой практики в других высших учебных заведениях.
Депутат Хикмет Мамедов назвал отчет ректора «Надеждой». Высоко оценив опыт UNEC в формировании модели Университета нового поколения, депутат назвал большим достижением университета формирование у общественности положительного имиджа экономического университета как бренда UNEC.
Профессор Шахлар Аскеров как член Совета общественного контроля высоко оценил изменения, проведенные в университете за последние годы.
Президент Азербайджанского интернет-форума Осман Гюндуз отметил, что UNEC внедряет важные инновации в области цифровизации и цифровых трансформаций, и пожелал ректору успехов в дальнейшей деятельности университета.