Vəliyev Cəbrayıl Xəlil oğlue-mail: [email protected]
1992-ci ildə Abşeron rayonu Ceyranbatan qəsəbəsi orta məktəbini gümüş medalla bitirib. 1993-cü ildə Ankara Universiteti Şişli TÖMER-də Türk dili hazırlıq kursunu bitirib. 1998-ci ildə Türkiyənin Mərmərə Universitetində “Biznesin idarə edilməsi” (“İşletme”) ixtisasında bakalavr pilləsini bitirib. 2001-ci ildə Türkiyənin Yıldız Teknik Universitetində “Şirkətlərdə strategik idarə etmənin şirkətlərin təşkilati strukturlarına təsiri” müdafiə işi ilə “Biznesin idarə edilməsi (MBA) üzrə magistratura pilləsini bitirib. 2008-ci ildə Türkiyənin İstanbul Universitetində “İqtisadiyyat” ixtisası üzrə doktorantura təhsilini bitirib və “Azərbaycanda tədbiq olunan iqtisadi inkişaf politikaları; Kənd təsərrüfatı sektoru nümunəsində” doktorantura (PhD) dissertasiyasını müdafiə edərək, İqtisad üzrə fəlsəfə doktoru (PhD) alimlik dərəcəsini almışdır.
2016-cı Azərbaycan İqtisadi İnkişaf Nazirliyi və Almaniya İqtisadiyyat və Energetika Nazirliyinin GIZ təşkilatı ilə birgə layihəsi çərçivəsində Almaniyanın Baden-Württemberg əyalətində yerləşən Tübingen Export Academy-də menecerlərin ixtisas artırma kursunda iştirak etmişdir.
Hazırda Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin “İqtisadiyyat və idarəetmə” kafedrasının müəllimi və “Maliyyə” və “Mühasibat üçotu və Audit” ixtisasları üzrə proqram rəhbəridir.
“Kiçik biznes fəaliyyətləri və biznes planın hazırlanmasına dair təlimçilər üçün vəsait” kitabçası Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının layihəsi çərçivəsində nəşr olunmuşdur. Özəl sektorda fəaliyyəti zamanı şirkət daxili idarəetmə standartları ilə əlaqədar kitabçaları şirkətdaxili vəsait kimi nəşr edilmişdir.
2021-ci ildə UNEC – UNEC Kiçik və Orta Biznes Tədqiqat və İnkişaf Mərkəzinin rəhbəri vəzifəsinə təyin edilmişdir.

Родился 28 марта 1975 года в селе Гёлкенд Красносельского района Армении.
В 1992 году окончил среднюю школу с серебряной медалью в поселке Джейранбатан Абшеронского района. В 1993 году окончил подготовительные курсы турецкого языка в университете Анкара TÖMER. В 1998 году окончил ступень бакалавра по специальности «Управление бизнесом» в Турецком университете Мармара. В 2001 году окончил ступень магистратуры (MBA) Турецкого технического университета Йылдыз, защитив выпускную работу «Влияние стратегического управления в компаниях на организационную структуру компаний». В 2008 году завершил докторантуру по специальности «Экономика» в Стамбульском университете Турции, и защитив диссертационную работу в докторантуре (PhD) на тему «Политика экономического развития, применяемая в Азербайджане: На примере сельского хозяйства», получил ученую степень доктора философии по экономике.
В 2016 году в рамках совместного проекта Министерства экономического развития Азербайджана и организации GIZ Министерства экономики и энергетики Германии принимал участие в курсах повышения квалификации для менеджеров в Тюбингенской экспортной академии в Банден-Вюртемберге, Германия.
В настоящее время является преподавателем кафедры «Экономика и управления» Международного центра магистратуры и докторантуры Азербайджанского государственного экономического университета и руководителем программы по специальностям «Финансы» и «Бухгалтерский учет и аудит»,
Книга «Пособие для тренеров по деятельности малого бизнеса и разработке бизнес планов» была опубликована в рамках проекта Международной миграционной организации. За время своей деятельности в частном секторе брошюры, касающиеся стандартов внутреннего управления компании, были опубликованы в качестве внутренних пособий компании.
В 2021 году был назначен на должность руководителя Центра исследования и развития малого и среднего бизнеса UNEC.