Vüsalə Mahirqızı: “UNEC-də liberal mühit yaradılıb”
UNEC-də yay imtahan sessiyası ilə bağlı rektor, professor Ədalət Muradovun iştirakı ilə ilk “Açıq qapı” günü keçirilib.
“Açıq qapı”da rektorla yanaşı, millət vəkili, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşov, millət vəkili Çingiz Qənizadə, “APA Holding”in prezidenti Vüsalə Mahirqızı və UNEC-in İctimai Nəzarət Şurasının üzvü Sevinc Qarayeva da iştirak edib. Onlar UNEC-in tələbə və valideynlərin imtahan sessiyası ilə bağlı müraciətləri dinləyiblər. 30-a yaxın müraciətin dinlənildiyi görüşdə rektor Ə.Muradov məsələlərin operativ həlli ilə bağlı müvafiq struktur bölmələrə tapşırıq verib.
“Açıq qapı”dan sonra ictimaiyyət nümayəndələri UNEC News-a təəssüratlarını bölüşüblər.
Millət vəkili Çingiz Qənizadə: “Millət vəkilləri və ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə tələbə müraciətlərinin dinlənilməsi obyektivlik və şəffaflığın təntənəsidir. Hər bir müraciətə universitet rəhbərliyinin ədalətli yanaşması bu fikirləri bir daha təsdiq edir. Əminəm ki, UNEC öz uğurları ilə qısa zamanda dünya universitetləri ilə bir sırada dayanacaq”.
Millət vəkili, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşov: “İlk dəfə deyil ki, UNEC-də “Açıq qapı”da iştirak edirəm. Hər dəfə də universitetdə müsbət dəyişikliklərin şahidi oluram. Tələbələrin sərbəst şəkildə problemlərini rektora çatdırmaları, haqlarını müdafiə etmələri universitet rəhbərliyinin onlara yaratdığı səmimi mühitdən irəli gəlir. Mən UNEC-də savadlı, elmli, öz hüquqlarını bilən, onları müdafiə etməyi bacaran tələbələr gördüm və bu məni çox sevindirdi. Bütün bunlar da keyfiyyətli mütəxəssislərin hazırlanmasına xidmət edir”.
“APA Holding”in prezidenti Vüsalə Mahirqızı: “UNEC-in rektorunun iştirak etdiyi “Açıq qapı” gününü izləmək çox maraqlı oldu. Universitetdəki mühit, rektorun əlçatanlığı, problemlərə dəqiq yanaşma, həm də tələbələrin sərbəstliyi xoşuma gəldi. Müşahidə etdim ki, UNEC-də klassik “qorxulu rektor” stereotipi yaxşı mənada dağılaraq liberal mühit yaradılıb. Təhsilə, tələbəyə münasibət, xaricdə təhsilə dəstək və müsbət yanaşma, yeniliklər məni çox sevindirdi”.
Qeyd edək ki, UNEC rektorunun iştirakı ilə keçirilən “Açıq qapı” günləri hər həftənin şənbə günü olmaqla yay imtahan sessiyasının sonuna kimi davam edəcək.

Вюсаля Махиргызы: «В UNEC создана либеральная среда»
В UNEC в связи с летней экзаменационной сессией с участием ректора, профессора Адалата Мурадова состоялся первый «День открытых дверей».
В «Дне открытых дверей» наряду с ректором приняли участие депутат, председатель Совета прессы Азербайджана Афлатун Амашов, депутат Чингиз Ганизаде, президент  “APA Holding” Вюсаля Махиргызы и член Совета общественного контроля UNEC Севиндж Гараева. Они выслушали обращения студентов UNEC и их  родителей в связи с экзаменационной сессией. На встрече, в которой были выслушаны около 30 обращений, ректор А.Мурадов в связи с оперативным решением вопросов дал указания соответствующим структурным подразделениям.
После «Дня открытых дверей» представители общественности поделились впечатлениями с UNEC News.
Депутат Чингиз Ганизаде: «Выслушивание обращений с участием депутатов и представителей общественности служит обеспечению объективности и прозрачности. Справедливый подход руководства университета к каждому обращению еще раз подтверждает это. Уверен, что UNEC своими успехами за короткое время будет стоять в одном ряду с университетами мира».
Депутат, председатель Совета прессы Азербайджана Афлатун Амашов: «Я не впервые участвую в «Дне открытых дверей»UNEC. И каждый раз я становлюсь свидетелем положительных изменений в университете. Свободное доведение студентами до внимания ректора своих проблем, защита прав исходит из созданной для них руководством университета теплой атмосферы.  В UNEC я увидел грамотных, интеллектуальных, знающих свои права и умеющих их защищать студентов, что меня очень обрадовало. Все это служит подготовке качественных специалистов».
Президент “APA Holding” Вюсаля Махиргызы: «Очень интересно было наблюдать за «Днем открытых дверей» с участием ректора UNEC. Мне очень понравилась обстановка в университете, доступность ректора, точный подход к решению проблем, а также самостоятельность студентов. Я заметила, что в UNEC в хорошем смысле развеян стереотип классического «страшного ректора», создана либеральная среда. Меня очень обрадовало отношение к образованию, студенту, поддержка и положительный подход к обучению за рубежом, новшества».
Следует отметить, что «Дни открытых дверей» с участием ректора UNEC будут проводиться каждую субботу до конца летней экзаменационной сессии.