Yaradıcılıq Mərkəzinin tamaşaları tələbələrdə vətənpərvərlik hisslərinin güclənməsində böyük rol oynayır
1742
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvləri ilə görüşüb.
“Xocalısız 26 il” tamaşasının yaradıcı heyətinin iştirak etdiyi görüşdə rektor tələbələrin obrazları peşəkarlıqla canlandırmalarını yüksək qiymətləndirib. Ermənilərin Xocalıda törətdikləri soyqırımı bəşəriyyətə qarşı ən ağır cinayət adlandıran Ə.Muradov Qarabağ həqiqətlərinin təbliğinin hər azərbaycanlının mənəvi borcu olduğunu bildirib, bu istiqamətdə gənclərin xüsusi fəallıq göstərmələrinin vacibliyini vurğulayıb. O, UNEC-in Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvlərinin hər il yüksək peşəkarlıqla canlandırdıqları Xocalı tamaşalarının tələbələrdə vətənpərvərlik hisslərinin aşılanması və daha da güclənməsində böyük rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Tamaşada Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvləri ilə birlikdə aprel döyüşlərinin iştirakçısı, ölkənin ən gənc Qarabağ qazısı olan UNEC tələbəsi Məftun İsmayılov da yer alıb.
Sonda Yaradıcılıq Mərkəzinin bədii rəhbəri Əfsanə Məmmədova, tamaşanın qonaq iştirakçısı, 100 saylı orta məktəbin şagirdi Tamilla Musayeva və tələbələrə “Xocalısız 26 il” əbəbi-bədii kompozisiyasının hazırlanmasında fəal iştirakına görə təşəkkürnamə təqdim edilib.

Спектакли Творческого центра играют большую роль в развитии патриотических чувств у студентов
На встрече с участием творческого коллектива спектакля «26 лет без Ходжалы» ректор высоко оценил профессиональное исполнение студентами образов. Назвав учиненный армянами Ходжалинский геноцид самым тяжелым преступлением против человечества, А.Мурадов отметил нравственным долгом каждого азербайджанца пропаганду правды о Карабахе, подчеркнул о важности особой активности молодежи в этом направлении. Он обратил внимание, что проведение ежегодно членами Творческого центра UNEC с высоким  профессионализмом спектакля о Ходжалинском геноциде играет большую роль в привитии студентам чувства патриотизма.
В спектакле вместе с членами Творческого центра выступил участник апрельских боев,  самый молодой ветеран Карабаха, студент UNEC  Мафтун Исмаилов.
В завершении художественный руководитель Творческого центра Афсана Мамедова гостье-участнице, учащейся средней школы № 100 Тамиле Мусаевой и студентам, активно участвующим в литературно-художественной подготовке спектакля «26 лет без Ходжалы»,  вручила благодарность.