16 NOYABR 2015 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) İnnovativ Biznes-İnkubatorda (İBİ) Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən “Yeni Biznes yaxud Startup 2.0: Uğur üçün optimal biznes model” təlimi başa çatıb.
Təlim “CityBusinessPeople Open Business Initiative” (UK) əlaqələndiricisi, “Startup Azerbaijan” müsabiqəsi və “Netty” milli internet müsabiqəsində münsiflər heyətinin üzvü, indiyədək 10-a yaxın startapda, o cümlədən Navigator.az, Myvideo.az, Doctormap.az internet-layihələrinin məsləhətçisi, 10 illik real biznes təcrübəsinə malik Fərid Kazımovun təqdimatında keçirilib. Təlimdə iş adamı və menecer arasında fərq, uğurlu biznes ideyanın müəyyən edilməsi, biznesin qurulmasında ilkin addımlar, müvafiq biznes modelinin seçimi, biznesin əsas komponentləri və komandanın formalaşması barədə ətraflı məlumat verilib.

“New Business or Start-up 2.0: Optimal Business Modal for Success” training is over
“New Business or Start-up 2.0: Optimal Business Modal for Success” training realized in the Innovative Business- Incubator (IBI) of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) and supported by the Ministry of Youth and Sports is completed.
The training was presented by the coordinator “City Business People Open Business Initiative” (UK), member of the jury of the competitions “Start-up Azerbaijan and “Netty” national internet and the consulter of about 10 start- ups, as well as internet projects Navigator.az, Myvideo.az, Doctormap.az who has 120 years of real business experience Farid Kazimov. Detailed information about the difference between the businessman and manager, determining successful business idea, initial steps in building a business, selection of an appropriate business model, main components of business and formation of a team was delivered during the training.