UNEC-də ictimai müzakirə: “Azərbaycanda turizm: strateji baxış”
İyunun 9-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Azərbaycanda turizm: strateji baxış” mövzusunda ictimai müzakirə keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İqtisadi İslahatlar üzrə Köməkçisi Xidməti, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşib. Turizm və iqtisadiyyatın digər sahələri üzrə ekspertlərin iştirak etdiyi müzakirə Azərbaycanda turizmin daha da inkişaf etdirilməsi yollarının araşdırılması məqsədilə təşkil olunub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov ölkə iqtisadiyyatının inkişafı istiqamətində atılan addımlardan danışıb: “Dünya bazarında neftin qiymətinin aşağı düşməsi Azərbaycanda da qeyri-neft sektorunun daha da inkişaf etdirilməsini sürətləndirib. Bunu nəzərə alaraq, prezident İlham Əliyev tərəfindən “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin başlıca istiqamətləri” təsdiq olunub. “Yol xəritəsi”nin məqsədi neftdən asılı olmadan, ölkənin dayanıqlı və davamlı iqtisadi inkişafını təmin edən yeni “drayver” və artım nöqtələrini müəyyən etməkdir”.
Rektor bildirib ki, turizm sektoru ölkə iqtisadiyyatının prioritet sahələrindən  biridir. Tədbirin əsas müzakirə mövzusu da iqtisadiyyatın vacib sektoru olan turizmin inkişaf etdirilməsi yollarını araşdırmaqdır: “Bu, ilk növbədə işçi qrupunun hazırlayacağı sənədin keyfiyyəti baxımından vacibdir”. Ə.Muradov belə müzakirələrin “Yol xəritəsi”ndə müəyyən edilən iqtisadiyyatın 11 sahəsi üzrə keçiriləcəyini bildirib.
Mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev turizmin Azərbaycan iqtisadiyyatının qeyri-neft sektorunda prioritet sahələrdən biri olduğunu bildirib, son illər bu sahədə görülən işlər haqqında məlumat verib. Qeyd olunub ki, son bir neçə ildə həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində Azərbaycanın turizm sənayesi özünün inkişaf dövrünü yaşayır: “Bu gün turizm dünya iqtisadiyyatının üç əsas istiqamətlərindən biri kimi sürətlə inkişaf etməkdədir. Ölkəmiz müstəqillik əldə etdikdən sonra turizm sənayesinin inkişafı üçün böyük layihələr icra olundu. Dünya miqyasında tanınan brend hotellər istifadəyə verildi. İndi ölkəmizdə ümumi daxili məhsulun 4,5 faizini turizmdən gələn gəlirlər təşkil edir. Təsadüfi deyil ki, Dünya İqtisadi Forumunun 2015-ci il üçün “Səyahət və Turizm Rəqabətliliyi Hesabatı”nda Azərbaycan 141 ölkə arasında insan resursları və əmək bazarı göstəricisinə görə 36-cı yerdədir. Hazırda Azərbaycanda 300-ə yaxın turizm şirkəti və 570-dən çox yerləşdirmə yerləri fəaliyyət göstərir. Son 10 il ərzində ölkəmizə gələn turistlərin sayı 5 dəfədən çox artıb”.
Nazir turizmin iqtisadi amil kimi inkişafı, bu sənayenin inkişafı nəticəsində yeni iş yerlərinin açılmasına müsbət təsirlərini qeyd edib. Həmçinin vurğulayıb ki, mədəniyyət və turizmin qarşılıqlı inkişafı istiqamətində ölkəmizdə həyata keçirilən tədbirlər daha da sürətləndiriləcək.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin direktoru Vüsal Qasımlı, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Ziyad Səmədzadə, Prezident Administrasiyasının sektor müdiri Elxan Mikayılov çıxış edərək Azərbaycanda iqtisadiyyatın inkişaf etdirilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıblar.Bildirilib ki, neft gəlirlərindən istifadə edilərək ölkəmizdə böyük infrastruktur layihələri icra olunub və bu sahədə həyata keçirilən işlər uğurla davam etdirilir. Çıxışlarda ölkə iqtisadiyyatının əsas istiqamətlərindən biri olan turizmin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Tədbir Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetinin rektoru, professor Cəfər Cəfərovun moderatorluğu ilə ictimai müzakirələrlə davam edib. Müzakirələrdə ölkəmizdə milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin 11 istiqamətindən biri olan turizm sənayesinin inkişaf etdirilməsindən söz açılıb. Tədbir iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

09 JUNE 2016 | VIEWS:
Public discussion on “Tourism in Azerbaijan: A Strategic Review” has been held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on June 9.
Event was realized with joint organization of the Assistant Service of the President of Azerbaijan Republic on Economic Reforms, Ministry of Culture and Tourism and the Center for Economic Reforms Analysis and Communication. The debate attended by the experts on tourism and other areas of economy was arranged to investigate the ways for further development of tourism in Azerbaijan.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov spoke about the steps taken in the direction of the development of country’s economy: “The decline in oil prices on the world market accelerated further development of non- oil sector in Azerbaijan. Thus, the President has signed the Decree on “The Directions of the Strategic Roadmap on the National Economy and main Sectors of the Economy” targeted to provide the sustainability of economic policy and reforms implemented, in-depth analysis of economy and develop new economic development strategy”.
Rector noted that the tourism is one the priority areas of the national economy. The main discussed topic of the event was to investigate the ways of developing one of the most important sectors of economy tourism: “It is primarily important in terms of the quality of the document prepared by the working group.” A.Muradov highlighted that the kind of discussions will be implemented on 11 areas of economy identified on the “Roadmap”.
The Minister of Culture and Tourism Abulfaz Garayev noted that the tourism is one of the priority fields in the non- oil sector of Azerbaijan economy and delivered the information about the work done in recent years. It was noted that Azerbaijan’s tourism industry is rapidly developing as a result of the measures taken in the last few years: “Today, tourism is one of three main areas of the world’s economy developing rapidly. After achieving independence, great projects are being executed for the development of tourism in our country. World-famous brand hotels were located. Now 4, 5 percent of GDP in our country include the income from tourism. It is no coincidence that Azerbaijan is ranked 36th among 141 countries in terms of human resources and labor markets in the “Report on Travel and Tourism Competitiveness by the World Economic Forum of 2015.
The Minister noted positive effects of the development of this industry resulting as the development of this industry. He also stressed that the measures carried out in the country for the development of culture and tourism will further be accelerated.
Making speeches the Director of the Center for Economic Investigations Analysis and Communication Vusal Gasimli, Chairman of the Committee on Economic Policy, Industry and Entrepreneurship of Milli Majlis Ziyad Samadzade, Head of the President Administration Sector Elkhan Mikayilov talked about the affairs done in the direction of development of economy in Azerbaijan. It was noted that major infrastructure projects are being carried out and continued successfully using oil revenues in our country. The necessity of the development of tourism as one of the main directions of the national economy has also been stressed during the speeches.
The event went on with public discussions moderated by the Rector of Azerbaijan University of Tourism and Management, Professor Jafar Jafarov. The development of tourism industry which is one of 11 directions of strategic road map on the main sectors of the national economy was spoken about during the discussions. The participants’ questions were answered.