UNEC-də ictimai müzakirə: “Azərbaycanda turizm: strateji baxış”
İyunun 9-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Azərbaycanda turizm: strateji baxış” mövzusunda ictimai müzakirə keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İqtisadi İslahatlar üzrə Köməkçisi Xidməti, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşib. Turizm və iqtisadiyyatın digər sahələri üzrə ekspertlərin iştirak etdiyi müzakirə Azərbaycanda turizmin daha da inkişaf etdirilməsi yollarının araşdırılması məqsədilə təşkil olunub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov ölkə iqtisadiyyatının inkişafı istiqamətində atılan addımlardan danışıb: “Dünya bazarında neftin qiymətinin aşağı düşməsi Azərbaycanda da qeyri-neft sektorunun daha da inkişaf etdirilməsini sürətləndirib. Bunu nəzərə alaraq, prezident İlham Əliyev tərəfindən “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin başlıca istiqamətləri” təsdiq olunub. “Yol xəritəsi”nin məqsədi neftdən asılı olmadan, ölkənin dayanıqlı və davamlı iqtisadi inkişafını təmin edən yeni “drayver” və artım nöqtələrini müəyyən etməkdir”.
Rektor bildirib ki, turizm sektoru ölkə iqtisadiyyatının prioritet sahələrindən  biridir. Tədbirin əsas müzakirə mövzusu da iqtisadiyyatın vacib sektoru olan turizmin inkişaf etdirilməsi yollarını araşdırmaqdır: “Bu, ilk növbədə işçi qrupunun hazırlayacağı sənədin keyfiyyəti baxımından vacibdir”. Ə.Muradov belə müzakirələrin “Yol xəritəsi”ndə müəyyən edilən iqtisadiyyatın 11 sahəsi üzrə keçiriləcəyini bildirib.
Mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev turizmin Azərbaycan iqtisadiyyatının qeyri-neft sektorunda prioritet sahələrdən biri olduğunu bildirib, son illər bu sahədə görülən işlər haqqında məlumat verib. Qeyd olunub ki, son bir neçə ildə həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində Azərbaycanın turizm sənayesi özünün inkişaf dövrünü yaşayır: “Bu gün turizm dünya iqtisadiyyatının üç əsas istiqamətlərindən biri kimi sürətlə inkişaf etməkdədir. Ölkəmiz müstəqillik əldə etdikdən sonra turizm sənayesinin inkişafı üçün böyük layihələr icra olundu. Dünya miqyasında tanınan brend hotellər istifadəyə verildi. İndi ölkəmizdə ümumi daxili məhsulun 4,5 faizini turizmdən gələn gəlirlər təşkil edir. Təsadüfi deyil ki, Dünya İqtisadi Forumunun 2015-ci il üçün “Səyahət və Turizm Rəqabətliliyi Hesabatı”nda Azərbaycan 141 ölkə arasında insan resursları və əmək bazarı göstəricisinə görə 36-cı yerdədir. Hazırda Azərbaycanda 300-ə yaxın turizm şirkəti və 570-dən çox yerləşdirmə yerləri fəaliyyət göstərir. Son 10 il ərzində ölkəmizə gələn turistlərin sayı 5 dəfədən çox artıb”.
Nazir turizmin iqtisadi amil kimi inkişafı, bu sənayenin inkişafı nəticəsində yeni iş yerlərinin açılmasına müsbət təsirlərini qeyd edib. Həmçinin vurğulayıb ki, mədəniyyət və turizmin qarşılıqlı inkişafı istiqamətində ölkəmizdə həyata keçirilən tədbirlər daha da sürətləndiriləcək.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin direktoru Vüsal Qasımlı, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Ziyad Səmədzadə, Prezident Administrasiyasının sektor müdiri Elxan Mikayılov çıxış edərək Azərbaycanda iqtisadiyyatın inkişaf etdirilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıblar.Bildirilib ki, neft gəlirlərindən istifadə edilərək ölkəmizdə böyük infrastruktur layihələri icra olunub və bu sahədə həyata keçirilən işlər uğurla davam etdirilir. Çıxışlarda ölkə iqtisadiyyatının əsas istiqamətlərindən biri olan turizmin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Tədbir Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetinin rektoru, professor Cəfər Cəfərovun moderatorluğu ilə ictimai müzakirələrlə davam edib. Müzakirələrdə ölkəmizdə milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin 11 istiqamətindən biri olan turizm sənayesinin inkişaf etdirilməsindən söz açılıb. Tədbir iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

09 ИЮНЯ 2016 | VIEWS:
9 июня в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялось общественное обсуждение на тему «Туризм  в Азербайджане: стратегический взгляд».
Мероприятие состоялось при совместной организационной поддержке Службы помощника по экономическим реформам Президента Азербайджанской Республики, Министерства культуры и туризма, Центра анализа и коммуникации экономических реформ. Обсуждение с участием экспертов по другим сферам туризма и экономики было организовано с целью исследования путей наибольшего развития туризма в Азербайджане.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов рассказал о предпринятых шагах в направлении развития экономики страны: «Снижение цен на нефть на мировом рынке ускорило развитие ненефтяного сектора в Азербайджане. Учитывая это, Президентом Ильхамом Алиевым утверждены «Главные направления стратегической дорожной карты по национальной экономике и основным секторам экономики». Целью «Дорожной карты» является независимо от нефти определить новый «драйвер» и точки роста для обеспечения устойчивого и продолжительного развития экономики страны».
Ректор отметил, что сектор туризма является одним из приоритетных сфер экономики страны. Основной темой обсуждения является исследование путей развития туризма, являющегося важным сектором экономики: «Это, первую очередь, зависит от качества подготовленного рабочей группой  документа». А.Мурадов отметил, что такие обсуждения будут проведены по 11 сферам экономики, определенным в «Дорожной карте».
Министр культуры и туризма Абульфас Гараев отметил, что туризм является одним из приоритетных сфер экономики в ненефтяном секторе Азербайджана, дал информацию о проделанных в этом направлении работ за последние годы. Было отмечено, что в результате осуществляемых за последние несколько лет мероприятий туристическая промышленность Азербайджана переживает период своего развития: «Сегодня туризм как один из трех основных направлений мировой экономики стремительно развивается. После приобретения независимости наша страна для развития туризма реализовала большие проекты. Даны в эксплуатацию признанные в мировом масштабе брендовые отели. В настоящее время у нас в стране 4,5 процентов внутреннего валового продукта составляют доходы от туризма. Не случайно, что в «Отчете по конкуренции в сфере туризма и путешествий» Всемирного экономического форума 2015 года среди 141 страны по показателю человеческих ресурсов и рынку труда Азербайджан находится на 36 месте. В настоящее время в Азербайджане действуют около 300 туристических компаний и свыше 570 мест размещения. В течение последних 10 лет число посетивших нашу страну туристов увеличилось более 5 раз».
Министр отметил о положительном влиянии развития туризма как экономического фактора на открытие новых рабочих мест в результате развития этой сферы. Он также отметил, что в направлении взаимного развития культуры и туризма ускорится проведение осуществляемых в стране мероприятий.
Выступившие директор Центра анализа и коммуникации экономических реформ Вюсал Гасымлы, председатель комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Милли Меджлиса Зияд Самедзаде, заведующий сектором Администрации Президента Эльхан Микаилов рассказали о проделанных работах в направлении развития экономики Азербайджана. Было отмечено, что используя доходы от нефти в стране реализованы большие инфраструктурные проекты и успешно продолжаются осуществляемые в этом направлении работы. В выступлениях было подчеркнуто о важности наибольшего развития туризма, являющегося одним из основных направлений экономики страны.
После выступлений обсуждение продолжилось под модераторством ректора Азербайджанского университета туризма и менеджмента, профессора Джафара Джафарова. На обсуждение был вынесен вопрос развития туристической промышленности, являющейся одним из 11 направлений стратегической дорожной карты по основным секторам национальной экономики и основным секторам экономики страны. Были освещены интересующие участников мероприятия вопросы.