b/m. Kərimova Tahirə Hüseyn qızı23 yanvar 1961-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Beyləqan rayonunda anadan olmuşdur.
1983-cü ildə D. Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət iqtisad Universiteti) Fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir və təyinatla Bakı şəhər Ticarət idarəsində ixtisası üzrə işləmişdir.
1984-1988-ci illərdə Bakı şəhər Oktyabr (Yasamal) rayonunun Gənclər Komitəsində şöbə müdiri vəzifəsində çalışmışdır.
1988-1995-illərdə Bakı Sovet Ticarəti Texnikumunda (indiki Bakı Ticarət kolleci) metodist-müəllim vəzifəsində işləmişdir.
1997-ci ildə Azərbaycan Xarici Ticarət Birliyində aparıcı mütəxəssis vəzifəsində çalışmışdır.
1998-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər” kafedrasında müəllim, 2001-ci ildən 2017-ilə kimi baş müəllim vəzifəsində çalışıb.
2017-ci ildən UNEC-in “İqtisadiyyat” (rus dilində) kafedrasının baş müəllimidir.
“Dünya iqtisadiyyatı”, “Beynəlxalq iqtisadi təşkilatlar” dərsliklərinin və Xarici iqtisadi reklam fənni üzrə tədris proqramının həmmüəllifidir.

ст. преп. Керимова Тахира Гусейн гызы
В 1983 году окончила с дипломом отличия Азербайджанский институт народного хозяйства им.Д.Буниатзаде (ныне Азербайджанский государственный экономический университет) и по направлению работала в Торговом управлении города Баку.
В 1984-1988 годах работала на должности начальника отдела в Молодежном комитете Октябрьского района (ныне Ясамальский).
В 1988-1995 годах работала на должности преподавателя-методиста в Бакинском советском торговом техникуме (ныне Бакинский торговый колледж).
В 1997 году работала на должности ведущего специалиста во Внешнеторговом объединении Азербайджана.
С 1998 года работает на должности преподавателя, с 2001 года старшего преподавателя кафедры «Международные экономические отношения» Азербайджанского государственного экономического университета.
С 2017 года  является старшим преподавателем  кафедры «Экономика» (рус) UNEC.
Соавтор учебников «Мировая экономика», «Международные экономические организации» и учебных программ  по дисциплине Внешнеэкономическая реклама.