qeyri_zema_fototex.e.n., dos. Nəsirova Zemfira Hətəmxan qızı
1966-cı ildə rayonun Əlvənd kənd orta məktəbini  bitirdikdən sonra D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutuna (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) daxil olmuşdur.
1970-ci ildə həmin institutu qırmızı diplomla bitirərərk təyinatla Bakı Sənaye Malları İdarəsinin nəzdində olan qısa müddətli kursa rəhbərlik etmişdir.
1971-ci ildə musabiqə yolu ilə İqtisad Universitetinin “Sənaye malları əmtəəşünaslığı” kafedrasına müəllim vəzifəsinə qəbul edilmişdir.
1982-ci ildən baş müəllim, 1991-ci ildən dosent vəzifəsində çalışıb.
1973-cü ildə Moskva Q.V.Plexanov adına Xalq Təsərrüfatı İnstitutuna (indiki Q.V.Plexanov adına Rusiya Akademiyasına) əyani aspiranturaya daxil omuşdur.
1981-ci ildə namizədlik dissetasiyasını müdafiə edərək texnika elmləri namizədi almilik dərəcəsinə layiq görülmüşdür.
2000-ci ildə Beynəlxalq Energetika Akademiyasının professoru adı verilmişdir.
2001-ci ildə onun adı “XX əsrin qadını”, “Azərbaycan Ensikpopedik toplusu”na düşmüşdür.
106-dan çox dərsliyin, dərs vəsaitinin, proqramların, metodiki göstəriş və elmi məqalələrinin müəllifidir.

Родилась в 1948 году в Зардабском районе.
В 1966 году после окончания сельской школы Алванд поступила в Азербайджанский институт народного хозяйства им.Д.Буниатзаде (ныне Азербайджанский государственный экономический университет).
В 1970 году окончив указанный институт с дипломом отличия, по направлению руководила краткосрочными курсами при Бакинском управлении промышленными товарами.
В 1971 году о конкурса была принята на кафедру «Товароведение промышленных товаров» Экономического университета на должность преподавателя.
С 1982 года работала старшим преподавателем, с 1991 года доцентом.
В 1973 году поступила на очное отделение аспирантуры Московского института народного хозяйства им. Г.В.Плеханова (ныне Российская академия им. Г.В.Плеханова).
В 1981 году защитив диссертационную работу, получила ученую степень кандидата технических наук.
В 2000 году было присвоено имя профессора Международной академии энергетики.
С 2001 года ее имя попало в журнал «Женщина XX века», в «Азербайджанский энциклопедический сборник».