qeyri_zema_fototex.e.n., dos. Nəsirova Zemfira Hətəmxan qızı
1966-cı ildə rayonun Əlvənd kənd orta məktəbini  bitirdikdən sonra D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutuna (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) daxil olmuşdur.
1970-ci ildə həmin institutu qırmızı diplomla bitirərərk təyinatla Bakı Sənaye Malları İdarəsinin nəzdində olan qısa müddətli kursa rəhbərlik etmişdir.
1971-ci ildə musabiqə yolu ilə İqtisad Universitetinin “Sənaye malları əmtəəşünaslığı” kafedrasına müəllim vəzifəsinə qəbul edilmişdir.
1982-ci ildən baş müəllim, 1991-ci ildən dosent vəzifəsində çalışıb.
1973-cü ildə Moskva Q.V.Plexanov adına Xalq Təsərrüfatı İnstitutuna (indiki Q.V.Plexanov adına Rusiya Akademiyasına) əyani aspiranturaya daxil omuşdur.
1981-ci ildə namizədlik dissetasiyasını müdafiə edərək texnika elmləri namizədi almilik dərəcəsinə layiq görülmüşdür.
2000-ci ildə Beynəlxalq Energetika Akademiyasının professoru adı verilmişdir.
2001-ci ildə onun adı “XX əsrin qadını”, “Azərbaycan Ensikpopedik toplusu”na düşmüşdür.
106-dan çox dərsliyin, dərs vəsaitinin, proqramların, metodiki göstəriş və elmi məqalələrinin müəllifidir.

She was born in 1948 in Zardab district.
After graduating with honors from the same institute in 1970, she was appointed to lead a short-term course under Baku Industrial Goods Department.
In 1971, he was admitted to the department of “Commodity Science of Industrial Goods” of the University of Economics through a competition.
She has been working as a senior teacher since 1982 and as an associate professor since 1991.
In 1973, she entered full-time graduate school of the Moscow Institute of National Economy named after G.V. Plekhanov (now the Russian Academy named after GV Plekhanov).
In 1981, she defended his dissertation and was awarded the degree of Candidate of Technical Sciences.
In 2000, she was named Professor of the International Energy Academy.
In 2001, her name was included in the “Woman of the XX century”, “Azerbaijan Encyclopedic Collection”.
She is currently an associate professor of “Consumer Goods Expertise”.
She is the author of more than 106 textbooks, teaching aids, programs, methodical instructions and scientific articles.