erzaq_sevda_fotob/m. Əhmədova Sevda Ömər qızı
1969-cu ildə Azərbaycan Politexnik İnstitutuna (indiki Azərbaycan Texniki Universiteti) daxil olmuş, 1974-cü ildə institutun Texnologiya fakültəsini bitirmişdir. İnstitutu bitirdikdən sonra təyinatla Azərittifaqa işləməyə göndərilmişdir.
1975-1976-cı illərdə mühəndis-texnoloq, 1976-1977-ci illərdə Azərittifaqın Azərbaşkoonyeyinti sənayesi idarəsində mühəndis-iqtisadçı, 1977-1979-cu illərdə təchizat şöbəsinin mühəndisi, 1979-1983-cü illərdə təchizat şöbəsinin baş əmtəəşünası işləmişdir. 1983-1998-ci illərdə Bakı Kooperativ Texnikumunda müəllim işləmişdir.
1985-1988-ci illərdə Moskva Kooperativ İnstitutunun pedaqoji fakültəsində oxuyub,
Ərzaq mallarının əmtəəşünaslığı fənninin müəllimi ixtisasını almışdır.
2001-2006-cı illərdə İqtisad Universitetinin «İstehlak mallarının keyfiyyət ekspertizası» kafedrasında saathesabı ilə müəllim, 2006-cı ildən həmin kafedrada baş müəllim vəzifəsində işləmişdir.
2010-cu ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Ərzaq mallarının əmtəəşünaslığı və ekspertizası» kafedrasının baş müəllimidir.

ст. преп. Ахмедова Севда Омар гызы
В 1959 году поступила  в среднюю школу № 1 города Закаталы, которую окончила в  1969 году на золотую медаль.
В 1969 году поступила в Азербайджанский политехнический институт (ныне Азербайджанский технический университет), закончила в  1974 году факультет Технологии. После окончания института была направлена на работу в Азеиттифак.
В 1975-1976 годах работала инженером-технологом,  в 1976-1977 годах инженером-экономистом, в 1977-1979 годах инженером отдела снабжения, в 1979-1983 годах главным товароведом отдела снабжения Азериттифака. В 1983-1998 годах работала преподавателем в Бакинском кооперативном техникуме.
В 1985-1988 годах училась на педагогическом факультете Московского кооперативного института, получила специальность преподавателя дисциплины Товароведения продовольственных товаров.
В 2001-2006 годах работала преподавателем почасовой оплате, с 2006 года старшим преподавателем на кафедре «Качественная экспертиза продовольственных товаров» Экономического университета.