1985-ci ildə Аzərbаycаn Pedaqoji İnstitutunun filologiya fakültəsinə daxil olmuşdur. 1990-cı ildə institutu bitirib təyinatla Ağdam şəhər 4 saylı orta məktəbə müəllim təyin olunmuşdur.
1997-ci ilə qədər “Loğman” səhmdar cəmiyyəti tibb kollecində metodist işləmişdir.
2002-2004-cü ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Azərbaycan dili” kafedrasında laborant vəzifəsində çalışmışdır.
2004-cü ildən etibarən həmin kafedrada müəllim, baş müəllimi kimi fəaliyyət göstərib.
2008-ci ilin iyun ayında AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Türk dilləri şöbəsində “Türk dillərində modallıq və onun leksik yolla ifadə vasitələri” adlı dissertasiya işini müdafiə etmiş və filologiya elmləri namizədi elmi dərəcəsinə layiq görülmüşdür.

gulbeniz0676691760422_n
In 1985 she entered the philological faculty of   Pedagogical Institute of the Azerbaijan Republic. In 1990 she graduated from the institute and was appointed as a teacher of secondary school 4 in Agdam city.
Until 1997, she worked as a methodologist at the Medical College of “Logman” Joint Stock Company.
From 2002 to 2004 she worked as a laboratory assistant at the department of “Azerbaijani Language” of the Azerbaijan State University of Economics.
Since 2004, she has   worked   as a lecturer, senior lecturer in the same department.
In June 2008, she defended her thesis entitled “Modality in Turkish and its lexical means of expression” at the department of Turkish Languages at the Nasimi Institute of Linguistics of ANAS and was awarded the scientific degree of candidate of philological sciences.