UNEC tələbəsindən Hüseyn Cavidin ev muzeyinə hədiyyə – “Şərq günəşi”
UNEC-də böyük Azərbaycan şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin 135 illik yubileyi münasibətilə növbəti elmi konfrans keçirilib.
UNEC-in Maliyyə və mühasibat fakültəsiSABAH mərkəzi, Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbi və “Azərbaycan dili” kafedrasının birgə təşkilatçılığı, Hüseyn Cavidin ev muzeyinin dəstəyi ilə keçirilən konfrans “Azərbaycan ədəbi fikri və Hüseyn Cavid” mövzusunda olub.
Konfrans iştirakçıları Hüseyn Cavidin 135 illik yubileyi ilə əlaqədar kitab və əsərlərindən ibarət foto sərgiyə baxış keçirdikdən sonra, böyük dramaturqun həyat və yaradıcılığından bəhs edən filmi izləyiblər.
UNEC-in “Azərbaycan dili” kafedrasının müdiri, professor Tofiq Əbdülhəsənli prezident İlham Əliyevin dahi dramaturqun 135 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında imzaladığı sərəncama diqqət çəkərək, UNEC-də Hüseyn Cavidə həsr olunan silsilə tədbirlərin keçirildiyini bildirib. O, Ulu öndər Heydər Əliyevin Hüseyn Cavid irsinə həmişə böyük hörmət və ehtiramla yanaşdığını bildirərək, dramaturqun nəşinin uzaq Sibirdən – İrkutsk vilayətindən Azərbaycana gətirilməsində Ümummilli liderin böyük xidmətləri olduğunu vurğulayıb. UNEC professoru bunu təkcə Cavid irsinə deyil, bütövlükdə Azərbaycan mədəniyyətinə, ədəbiyyatına göstərilən diqqət və qayğının bariz nümunəsi kimi səciyyələndirib.
Maliyyə və mühasibat fakültəsinin dekanı, dosent Gəray Musayev, SABAH mərkəzinin rəhbəri, dosent Aida Quliyeva, Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin direktoru, dosent Anar Rzayev, “Azərbaycan dili” kafedrasının dosenti Gülbəniz İsmayılzadə Hüseyn Cavid irsinin öyrənilməsi və yaşadılmasının əhəmiyyətindən danışaraq, gənclərin azərbaycançılıq və vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsi baxımından əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Görkəmli dramaturqun həyat və yaradıcılığılığından danışan Hüseyn Cavidin ev muzeyinin şöbə müdiri Lalə Əliyeva Cavid yaradıcılığının əbədiyaşar söz sənəti kimi daim insan mənəviyyatının zənginləşməsinə xidmət etdiyini bildirib. O, Cavidin əsərlərinin əsas mövzularının bu gün də aktual olduğunu qeyd edib.
Konfransda UNEC-in professoru Maarifə Hacıyeva, AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Lütviyyə Əsgərzadə, AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunun əməkdaşı Müstəqil Ağayev, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin dosenti İsgəndər Orucəliyev Hüseyn Cavid sənətinin janr və forma cəhətdən zənginliyindən bəhs edərək, ədibin yaradıcılığına yenidən nəzər salmağın vacibliyini vurğulayıblar.
Konfransda Maliyyə və mühasibat fakültəsinin II kurs tələbəsi Təranə Quliyevanın H.Cavidin əsərlərinə həsr etdiyi “Şərq günəşi” adlı kompozisiyanı iştirakçılar böyük maraqla qarşılayıb. Kompozisiya dramaturqun ev muzeyinə hədiyyə olunub.
Çıxışlardan sonra tələbələr Hüseyn Cavidin şeirlərini səsləndirib, ədibin sözlərinə yazılmış mahnılar ifa ediblər.

Подарок дому-музею Гусейна Джавида от студентки UNEC – «Солнце Востока»
В UNEC по случаю 135-летия великого азербайджанского поэта и драматурга Гусейна Джавида состоялась очередная научная конференция.
Конференция, состоявшаяся при совместной организационной поддержке факультета Финансов и бухгалтерии, центра САБАХМеждународной школы экономики и кафедры «Азербайджанский язык» UNEC, а также дома-музея Гусейна Джавида, была посвящена теме «Литературная мысль Азербайджана и Гусейн Джавид».
Участники конференции в связи с 135-летием Гусейна Джавида осмотрели фотосессию его книг и произведений, затем посмотрели фильм, повествующий о жизни и творчестве великого драматурга.
Обратив внимание на подписанное Президентом Ильхамом Алиевым распоряжение о праздновании 135-летия выдающегося драматурга, заведующий кафедрой «Азербайджанский язык» UNEC, профессор Тофик Абдулгасанли отметил о проведении в UNEC цикла мероприятий, посвященных Гусейну Джавиду.  Он отметил, что Великий вождь Гейдар Алиев всегда относился к наследию Гусейна Джавида с большим уважением,  в перезахоронении тела драматурга, привезенного из далекой Сибири – Иркутска в Азербайджан, большая заслуга принадлежит Общенациональному лидеру. Профессор UNEC охарактеризовал это как проявление уважения и заботы не только наследию Джавида, но в целом культуре, литературе Азербайджана.
Выступившие декан факультета Финансов и бухгалтерии, доцент Герай Мусаев, руководитель центра САБАХ, доцент Аида Гулиева, директор Международной школы экономики, доцент Анар Рзаев, доцент кафедры «Азербайджанский язык» Гюльбениз Исмаилзаде говоря о значении изучения наследия Гусейна Джавида, отметили о важности воспитания молодежи в духе азербайджанства и патриотизма.
Говоря о жизни и творчестве выдающегося драматурга, заведующая отделом дома-музея Гусейна Джавида Лала Алиева отметила, что творчество Джавида будет вечно жить и всегда как искусство слова служить нравственному обогащению человека. Она отметила, что и сегодня темы произведений Джавида остаются актуальными.
На конференции выступили профессор UNEC Маарифа Гаджиева, ведущий научный сотрудник Института литературы имени Низами НАНА Лютвия Аскерзаде, сотрудник Института философии НАНА Мустагил Агаев, доцент Азербайджанского государственного педагогического университета Искендер Оруджалиев, которые отметили о богатом жанре и форме произведений Гусейна Джавида,  и подчеркнули важное значение изучения творчества поэта.
С большим интересом встретили участники конференции посвященную произведениям Г.Джавида композицию студентки II курса факультета Финансов и бухгалтерии Тараны Гулиевой  под названием «Солнце Востока».
После выступлений студенты прочитали стихи Гусейна Джавида, исполнили песни, написанные на слова поэта.